fbpx

ב-1 באפריל 2017 נפטר המשורר הסובייטי הנודע יבגני יבטושנקו ; פרסם שירים שזכו להערכה בינ"ל

כתב את "באבי יאר", פואמה שבה התעמת עם הכחשת חלקם של האוקראינים בטבח באוכלוסייה היהודית

ב-1 באפריל 2017 נפטר המשורר הסובייטי הנודע יבגני יבטושנקו, נולד בסיביר ב–1932 בשם יבגני אלכסנדרוביץ' גאנגוס ובבגרותו אימץ את שם המשפחה של אמו. שני הוריו היו גיאולוגים והוא החל לפרסם מכתביו עוד בהיותו נער. אחרי גירושי הוריו, עבר להתגורר עם אמו במוסקווה ולימים סיפר על החיים בתקופת מלחמת העולם השנייה ברוסיה. "היו אלה ימים שקשה היה להשיג נייר", כתב במסה שהתפרסמה במארס 1963 בעיתון "דבר". "כתבו בין שורות העיתונים, שהיו מלאות הודעות מן החזית. לקחתי בחשאי מהספרים של סבא שני כרכים מכתבי מרקס ואנגלס ותוך שנה מילאתי בכתיבה שלי את כל הנייר החלק.

ניסיתי לכתוב רומן. סבתא גילתה את המעשה שעשיתי אבל היא סלחה לי. היא רק ליטפה את ראשי ואמרה לי: 'עכשיו תהיה כבר כל ימי חייך מארקסיסט אדוק'. דומני שסבתא לא טעתה". בין 1951 ל–1954 למד במכון גורקי לספרות במוסקבה, שממנו נשר. ספר שיריו הראשון הופיע בשנת 1952. שיר מתוך הספר "זה מה שקורה לי עכשיו", הולחן ונהפך לפופולרי. ב–1956 פרסם את "תחנת חורף", שנחשב לשירו המשמעותי הראשון. כעבור שנה סולק מאגודת הסופרים הסובייטיים לאחר שהואשם באינדיבידואליזם. נאסר עליו לצאת את גבולות המדינה, אבל בזכות הפופולריות הרבה שלו ולחץ בינלאומי הוסר האיסור ב–1963.

בשנת 1966, ביקר לראשונה בארה"ב וערך סיבוב הופעות, שארגן האמרגן סול יורק, בו קרא את שיריו. בינואר 1972 פעלה בניו יורק הליגה להגנה יהודית מיסודה של הרב בגזען מאיר כהנא אז זרקה פצצות תבערה לעבר משרדו של יורוק במנהטן. בפיצוץ נהרגה מזכירתו אייריס ג'ונס, ויורוק ואחרים נפצעו. את הפיגוע ארגנה הליגה להגנה יהודית מכיוון שהתנגדה לסיורי ההופעות בארצות הברית של אמנים מברית המועצות. בתגובה כתב המשורר הסובייטי שיר בו נאמר "מי אתם? שפניכם מוסתרות, לפי שעה? האם הזמר והריקוד — תעמולה הם לכם?…אתם אנטי-רוסים, אנטישמים, אנטי-אמריקנים… …תמונותיו של מישהו נרמסות תחת לרגלי, גם בליבי משהו נרמס. האמנות אינה כה זולה. מאחר שיצור חף מפשע -שילם עבורה בחייה. מי אתם, רוצחים מסתורים, המפעילים פצצות נגד אמנות: האם טעמכם אינו מעודן. אתם בני-בליעל שכן אפילו המשטרה החלת להגן על האמנות מפניכם".

עוד קודם לכן כתב את "באבי יאר", פואמה שבה התעמת עם הכחשת חלקם של האוקראינים ששיתפו פעולה עם הנאצים בטבח באוכלוסייה היהודית בקייב ב–1941. באבי יאר, שמו של נחל צפונית מערבית לקייב בירת אוקראינה, היה גיא הריגה שבו רצחו הנאצים בשיתוף שוטרים אוקראינים בין מאה אלף ל–170 אלף איש, החל מספטמבר 1941 בכמה גלים לאורך כשנתיים. כ–50 אלף מהנרצחים היו יהודים, ועוד כ–120 אלף היו צוענים, חולי נפש, שבויי מלחמה סובייטיים ואזרחים רבים שהואשמו בהפרת סדר. ב–1943 קיבלו הנאצים פקודה להעלים ראיות לטבח, האתר כוסה באמצעות עובדי כפייה והגופות נשרפו.

בראשית שנות ה–60, כשהפרשה החלה להיחשף — במידה רבה בזכות הפואמה של יבטושנקו — הפך האתר למקום עלייה לרגל. בלחץ המתגבר לחשיפת הטבח ולהקמת אנדרטה במקום השתתפו בין השאר הסופרים אליה ארנבורג וויקטור נקרסוב, והמלחין דמיטרי שוסטקוביץ', שהלחין את הפואמה "באבי יאר" של יבטושנקו וכלל אותה בסימפוניה ה-13 שלו. בשנת 1966 נערכה תחרות בין אדריכלים ואמנים וב–1974 הוקמה האנדרטה במקום.

בין ספרי המשורר הסובייטי שתורגמו לעברית: "באבי-יאר, השיר והשר" (1961), "שירי שנים שונות" (1966), "ראו בי קומוניסט!" (1962), " כביש הנלהבים" (1967) ו"בדל עשב" (1988).

צילום: ויקיפדיה

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן