fbpx

ב-9 במרץ 1952 נפטרה במוסקבה המהפכנית הפמיניסטית אלכסנדרה קולטנואי

יום בהיסטוריה סוציאליסטית

המהפכנית הקומוניסטית אלכסנדרה קולונטאי, שנולדה בשנת 1872 נפטרה ב-9 במארס 1952 במוסקבה. כנערה שלטה קולונטאי במגוון שפות ובהן רוסית, צרפתית, אנגלית, פינית וגרמנית וביקשה להמשיך בלימודיה באוניברסיטה, אבל נתקלה בסירוב מצד אמה, שטענה כי לנשים אין צורך בהשכלה גבוהה, וכי באוניברסיטאות אפשר להיתקל "ברעיונות מהפכנים".

אך חרף האיסור מבית, קולונטאי הצעירה קראה ספרות מהפכית מרקסיסטית ובראשית פעילותה הפוליטית נמשכה לרעיון של חברה המבוססת על קומונות של איכרים. למרקסיזם, שדגל בהתקוממות מעמד פועלי התעשייה ותפיסת השלטון בכוח, לא נטתה. בפעולותיה הראשונות היא סייעה לאחותה בספרייה בה התנהלו כיתות לביעור הבערות לפועלי תעשייה, ובלימוד שולבו רעיונות המרקסיזם.

בשנת 1896 גילתה המשטרה החשאית של הצאר, האוכרנה, כי קולונטאי מעורבת בשביתה שפרצה בקרב פועלי טקסטיל בסנט פטרבורג ואביה הגנרל דאג שתצא בחשאי מרוסיה לפרק זמן מסוים. בשהותה בחו"ל באה במגע עם חוגים מהפכנים רוסיים בשוויץ, בצרפת ובבריטניה. ב-1899 פגשה לראשונה את מי שעתיד להנהיג את מהפכת אוקטובר, ו.י. לנין.

היא שבה לרוסיה ב-1905, ערב הניסיון המהפכני שכשל להפיל את שלטונו של הצאר ניקולאי השני. היא שוב נאלצה לצאת לגלות לגרמניה ב-1908 לאחר שפרסמה את ספרה "פינלנד והסוציאליזם" בו קראה לעם הפיני להתקומם נגד הדיכוי של האימפריה הצארית.

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה ב-1914, עזבה קולונטאי את גרמניה בשל התנגדותה לעמדת הסוציאל-דמוקרטים הגרמנים שתמכו במלחמה. היא התנגדה בתוקף למלחמה והתבטאה נגדה בפומבי. היא עברה לדנמרק שם התברר לה כי גם הסוציאל-דמוקרטים הדנים תומכים במלחמה האימפריאליסטית.

שוב נדדה והפעם לשבדיה וניסתה להביע שם את התנגדותה למלחמה בעל פה ובכתב, בשל פעילותה זאת נכלאה לזמן מה והמשיכה דרכה לנורבגיה, מקום בו גילתה תנועה סוציאליסטית התומכת בדעותיה.

כעבור שנה, ב-1915 הצטרפה קולונטאי לבולשביקים בהנהגת לנין ונסעה לארה"ב בהזמנת המפלגה הסוציאליסטית של ארה"ב והצטרפה למערכת שבועון מהפכני רוסי בניו יורק שבין כותביו פעילים בולשביקים ובהם לאון טרוצקי וניקולאי בוכארין.

עם שובה לרוסיה ערב פרוץ מהפכת אוקטובר ב-1917 הייתה קולונטאי לפעילה מרכזית של הבולשביקים. ולאחר המהפכה הייתה לאשה הבכירה ביותר בממשל הסובייטי. בשנת 1919 יסדה את המחלקה לענייני נשים בוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית. המחלקה פעלה לשיפור תנאי החיים של הנשים בברית המועצות, לביעור הבערות בקרב הנשים ולהדרכתן בקשר לחוקים החדשים שנחקקו לאחר המהפכה בדבר נישואים, חינוך ותעסוקה. השקפתה על אורח החיים בברית המועצות שלאחר המהפכה לא הייתה רק כלכלית או פוליטית, אלא דגלה בהפיכה מוחלטת של חיי המשפחה המקובלים וצידדה בהנהגת אהבה חופשית.

לפי השקפתה הנישואים בחברה הקפיטליסטית כבלו את האישה ושללו ממנה זכויות שוות לאלו של הגבר. לדעתה הזנות הייתה בגדר ניצול של האישה. עוד סברה כי יחסי מין חופשיים, נטולי התחייבויות, בין נשים וגברים צעירים, ימנעו נישואים כושלים וזנות. ביוזמתה הפך יום האשה הבינלאומי, ה-8 במארס, לחג רשמי בברית המועצות.

אלכסנדרה קולונטאי מחתה ביקורת פומבית על עודף הבירוקרטיה של המשטר הסובייטי. היא הייתה ממייסדי זרם שמאלי במפלגה הקומוניסטית שנקרא "האופוזיציה הפועלית" שהביעה מחאה על שליטת המדינה על כל תחומי החיים. לאחר פירוק הסיעה, קולונטאי בחרה בקריירה דיפלומטית מחוץ לגבולות ברית המועצות כדי להמשיך ולשרת את המהפכה. בשנת 1923 הייתה לשגרירת ברה"מ בנורבגיה וכך הייתה לאשה הראשונה בעולם שכיהנה כשגרירה. בשנים 1926 ו-1927 הייתה שגרירה במקסיקו וב-1930 התמנתה לשגרירה בשבדיה. לאחר עליית הנאצים לשלטון ב-1933 בגרמניה, אחד האתגרים המרכזיים שעמדו בפני השגרירה היה לנטרל את השפעתה של גרמניה הנאצית בארצות סקנדינביה, בהן הבורגנות גילתה אהדה הולכת וגדלה כלפי הפשיזם. לאחר מלחמת העולם, בגלל מחלה קשה ומפאת גילה שבה לברית המועצות, לאחר ששימשה שגרירה במשך 22 שנים. היא המשיכה לשמש מספר שנים נוספות כיועצת במשרד החוץ במוסקבה. אלכסנדרה קולונטאי נפטרה בשנת 1952 והיא בת 80 במותה.

מקובל לחשוב כי הספרות בברית המועצות נמנעה מתיאור יחסי מין. אך בשנים הראשונות שלאחר המהפכה ספריה של אלכסנדרה קולונטאי הצטיינו בכך. גישה זו הייתה פרי האידאולוגיה הפמיניסטית שלה והשקפתה בזכות האהבה החופשית. היא כתבה למעלה מחמישה-עשר ספרים, חלקם רומנים וחלקם ספרי עיון על מעמד האישה בברית המועצות. בין ספריה (שטרם תורגמו לעברית): "אהבה חופשית", "אהבה אדומה", "אהבה גדולה", "אוטוביוגרפיה של אישה קומוניסטית משוחררת מינית", "יחסי מין והמאבק המעמדי" "ומאבק הנשים העובדות למען זכויותיהן".

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן