fbpx

להסיר את הפטנט מהחיסון: השוק החופשי אינו מסוגל למגר את מגפת הקורונה

איש אינו בטוח אלא אם כולנו בטוחים - התרופה היחידה לקורונה היא סולידריות בינלאומית

“אפילו עכשיו, שנה לאחר שהקורונה הוכרזה כמגפה עולמית, המכשולים הגדולים לצדק בריאותי נובעים לא מפתוגן חדש אלא מכוחות פתוגניים של אדישות, ציניות, דחיקה לשוליים ואמנזיה היסטורית. אלה מניעים את כולנו לקבל את הסבל של החלשים כבלתי-נמנע וכחוסר-מזל שיש להשלים עמו, ולא כעוול שניתן לרפא”. כך נכתב בפלטפורמה הדיגיטלית “Open Rights Global”, הקוראת להסרת הפטנט מעל החיסונים מתוך הגדרת הגישה לחיסון כחלק מזכויות האדם הבסיסיות.

כדי לסבר את האוזן: בסודן, שאוכלוסייתה מונה כמעט 44 מיליון איש, התחסנו בשתי מנות רק 1.3% מהאוכלוסייה. בסנגל, שאוכלוסייתה מונה כ-17 מיליון איש, התחסנו בשתי מנות רק 5.5%. במלאווי (19 מיליון), בה התפתח לדברי מומחים הווריאנט החדש, התחסנו רק 3.2% מהאוכלוסייה. בשל הייצור והחלוקה הלא-שוויוניים של החיסונים בעולם, המאבק במגפה, שאינה יודעת גבולות גיאוגרפיים, קשה עד בלתי-אפשרי. את המגפה ניתן למגר רק באמצעות פעולה כלל-עולמית, שתשנה באופן דרמטי את חלוקת החיסונים הבינלאומית ותספק חיסונים לתושבי הפריפריה הגלובלית.

אין פתרון בלי סולידריות בינלאומית

בימי משבר עולמי, היו שציפו בנאיביות לסולידריות בינלאומית ולעזרה מצד המדינות הקפיטליסטיות העשירות למדינות הפריפריה העניות. במהרה התבדו מדינות הפריפריה, ונוכחו לדעת שוב כי הן נמצאות לבד במאבק וללא שום אמצעים. ה”אומיקרון”, זן חדש של וירוס הקורונה, התפתח ככל הנראה בדרום אפריקה הנאבקת לחסן את אזרחיה. לפי שעה רק 25% מהם חוסנו במלואם. האומיקרון מכה כעת במדינות אירופה, אסיה וצפון אמריקה, בהן חצה שיעור המחוסנים את רף ה-50% ואף ה-60%. אך וריאנטים כאלה ואחרים ימשיכו להיווצר כל עוד המאבק במגפה לא יתפשט דרומה, למדינות הדרום הגלובלי.

עם התפשטות האומיקרון מיהרו רבות מהמדינות העשירות להטיל הגבלות חדשות, לבודד את הלא-מחוסנים ולחלק מנות דחף (“בוסטר”) לכל דורש. ישראל אינה יוצאת דופן, וגם בנט ושר הבריאות הורוביץ נקטו צעדי מנע. אגב, בספרו של ראש הממשלה בנט “איך לנצח מגפה” אין שום אזכור לסולידריות בינלאומית. יש רק עוד מאותו ניאו-ליברליזם ישן: צנע תקציבי, הטבות מס לטייקונים וייבוש המערכות הציבוריות הנמצאות בחזית המאבק במגפה. המגמה בהנהגות המדינות הקפיטליסטיות המפותחות, ואפילו בממשלת נתניהו, הייתה דווקא לחרוג מעט מהדוגמות הניאו-ליברליות במטרה לאושש את החברות והכלכלות החבולות. אך תקציב 2022, שאושר בחודש שעבר בכנסת, מבטא חזרה למדיניות הניאו-ליברלית המוכרת.

מזכ”ל האו”ם אנטוניו גוטרש, שהתייחס אף הוא לבעיית אי-השוויון בחיסונים, אמר: “איש אינו בטוח אלא אם כולנו בטוחים”. על מסר זה חזרו מנהיגי מדינות אפריקה, כאשר דרשו להסיר את הפטנט מחיסוני הקורונה המיוצרים כיום בארה”ב, בגרמניה ובהודו. הודו החליטה להפסיק להעביר מנות חיסון למדינות אפריקה עקב העלייה במספר הנדבקים בגבולותיה. כדי להמשיך לשמר את המונופול בידי חברות התרופות הגדולות, מעבירות בריטניה, ארה”ב, צרפת, גרמניה וישראל עודפי חיסונים שתוקפם עומד לפוג למדינות אפריקה. אך מספר החיסונים המועברים רחוק מלהיות מספיק, וחלקם אף אינו בתוקף.

לפי ארגון הבריאות העולמי, רק 15% מהחיסונים שהבטיחו המדינות העשירות להעביר למדינות עניות אכן הועברו. הארגון הפציר במדינות היצרניות לזרז את העברת החיסונים ולגבש תוכניות להעברת החיסונים למדינות הלא-מחוסנות. אך אין די בתרומות שוליות: ללא העברה מסיבית של חיסונים למדינות הפריפריה, גם המדינות הקפיטליסטיות המפותחות לא יתגברו על הקורונה.

ארגון הסחר העולמי וקרן המטבע הבינלאומית, שתי זרועות של המשטר הניאו-ליברלי העולמי, מתנגדים להסרת הפטנט מהחיסונים, ומסיבות ברורות. חברת פייזר מצפה להגדיל השנה את רווחיה ב- 44% בהשוואה לשנה שעברה, וחברת מודרנה מצפה להגיע לרווח כולל של 18.4 מיליארד דולר. אך הרווחים האדירים שישלשלו שתי יצרניות החיסונים לכיסיהן עולים בחיי אדם. הרווחים הגדולים של חברות התרופות הם תוצאה של המחירים הגבוהים ששילמו המדינות הקפיטליסטיות העשירות עבור החיסונים. כעת, כדי למנוע אינפלציה, ישלמו מערכות הרפואה הציבוריות את המחיר: שכרם של הצוותים הרפואיים לא יעלה, בתי חולים חדשים לא ייבנו ותקנים חדשים לא ייפתחו.

אפרטהייד של חיסונים

אפרטהייד הוא כינוי למשטר ההפרדה הגזעני שהיה נהוג בדרום אפריקה. משטר זה הקנה זכויות יתר לקבוצה אחת – לבנים – על פני קבוצה אחרת – שחורים. כיום, היד הנעלמה של השוק החופשי הקפיטליסטי, בהתאם לנטיותיו המונופוליסטיות, ריכזה את מרבית החיסונים בידי המדינות העשירות ובראשן מדינות אירופה וצפון אמריקה הלבנות. רק חלק מזערי של החיסונים שיוצרו הועבר למדינות העניות, שרוב אוכלוסייתן שחורה. זה מעין “אפרטהייד של חיסונים” בחסות כוחות השוק, חברות התרופות הגדולות והפוליטיקאים השמרנים. לא רק שמנגנון השוק אינו יכול להיאבק ביעילות במגפה עולמית – הוא אף חותר תחת המאבק הגלובלי המשותף.

כפי שהאקלים של כדור הארץ קורס תחת המשטר הניאו-ליברלי, המחזק את הלגיטימציה הפוליטית שלו באמצעות מחקרים פסוודו-מדעיים ממומנים היטב, כך קורסת הבריאות הציבורית שלנו. כדי לנצח את המגיפה העולמית דרושה פוליטיקה מהפכנית, שאינה חוששת מכוחם של מוסדות ההון הבינלאומיים (ארגון הסחר העולמי וקרן המטבע הבינלאומית) ואינה חוששת להתעמת עם האינטרסים של חברות הענק. לפני כשלושים שנה תרם מאבק בינלאומי לסיומו של משטר האפרטהייד בדרום אפריקה; כיום יכול מאבק בינלאומי להוביל להסרת הפטנט מעל חיסון הקורונה. זה הזמן לצעדים נועזים שיצילו את חייהם של מיליונים.

 

חיסון ילדים בני 5 עד 12, השבוע, ברחבי ישראל (צילום: מד"א)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן