fbpx

צעדת המתים בחיפה: אלפי יהודים וערבים נשאו 160 ארונות קבורה

נרשמה אתמול נוכחות רבה של פעילים מההפגנות נגד ההפיכה המשפטית, במיוחד של חברי מחאת הסטודנטים

אלפי יהודים וערבים צעדו אמש (חמישי) בדממה במרכז הכרמל בחיפה ונשאו  160 ארונות קבורה, כמניין הנרצחים הערבים בשנה החולפת בישראל. המפגינים צעדו ממרכז חורב לגן האם שבמרכז הכרמל, שם התקיימה עצרת המחאה, ושדרות מוריה נסגרו לתנועה.

בין הבאים למצעד נגד מדיניות ממשלת הימין שאינה מעוניינת להילחם בפשע והרצח בחברה ערבים: פעילים רבים במחאה נגד ההפיכה המשטרית. זאת, בדומה להפגנה דומה שנערכה תחילת אוגוסט בתל-אביב. בין הקבוצות הבולטות אתמול: מחאת הסטודנטיות והסטודנטים נגד הפיכה שמסרה “המספר הבלתי נתפס של נרצחים הוא תוצאה של התעלמות והזנחה מצד הממשלה, שמועלת בתפקידה להגן על כלל אזרחיה. אנו עומדות בסולידריות עם אזרחי ישראל הערבים, וחולקות את כאבם. לא נוותר על עתיד בטוח לכולנו.” יו”ר חד”ש-תע”ל, ח”כ איימן עודה אמר במהלך הצעדה ל”הארץ”: “זה חשוב להפגין, אבל צריך להגיע למרי אזרחי, כי אין דבר יותר חשוב מחיי אדם”.

“כולנו נגד הדיקטטורה, האפליה, האלימות, הפחד, הנשק, הפרוטקשן – ונגד המעשים הלא אנושיים שקורים יומיום”, אמר בפתח נאומו הסופר מוחמד עלי טאהא מכפר כאבול בעצרת שנערכה בתוך הצעדה בגן האם. “היום לפני כמה שעות רצחו אישה בחיפה. אנחנו ביחד נגד ממשלת הימין, נגד ממשלת בן גביר, לוין, וסמוטריץ’, שמעשיהם הם בהדרכתו של האדון שלהם ביבי נתניהו, האשם הראשון”.

“טוענים שיש חצי מיליון כלי נשק לא חוקיים – אבל הוא לא בא מלבנון, סוריה, מצרים או ירדן וגם לא מאיראן. הנשק בא מכאן”, הדגיש. “הוא בא מצה”ל, מהנכבה, הוא מוחזק בידי ערבים נגד ערבים. לכן הימין הפשיסטי נהנה מזה. השב”כ יודע מי הקונה ומי המוכר, הם יודעים על כלי נשק כמה עלה ומה מספרו. ואם תהיה החלטה – הם יכולים תוך כמה חודשים לתפוס את כל כלי הנשק”.

הרבנית ד”ר תמר מאיר, אמרה בנאומה בעצרת: “אני אישה דתיה, יהודייה, ציונית וישראלית. כל אחד ממעגלי הזהות הללו פירושו עבורי אחריות. אני מרגישה אחריות לחיים. התורה תובעת אחריות. לא רק ‘לא תרצח’, אלא גם הציווי ‘לא תעמוד על דם רעך’ – אסור לעמוד מנגד כשחיי אדם בסכנה”.

יצוין שמוקדם יותר נרצחה בביתה בחיפה נור ריאן, בת 40. גבר בן 27 משפרעם, בן זוגה, נפצע גם הוא אך לא היה בזירה כשהכוחות הגיעו אליה. מחקירה ראשונית עולה כי מדובר בניסיון חיסול שהסתבך, כשהגבר היה היעד. צוות מד”א שהוזעק למקום מצא את האישה מוטלת בסלון, העניק לה טיפול, אך לבסוף נאלץ לקבוע את מותה. שוטרים שהגיעו לזירת הירי החלו בחקירת המקרה וחיפוש אחר חשודים. כמו כן, במהלך הלילה נרצח אחמד מרעי, בן 25, ביריות בפוריידיס. שני בני אדם נוספים נפצעו קל עד בינוני. מרעי הוא הנרצח ה-163 בחברה הערבית ב-2023 בנסיבות הקשורות לאלימות ולפשיעה, לפי נתוני המעקב של עמותת יוזמות אברהם.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/123517

מפגינים נושאים, אמש, ארונות קבורה ב"צעדת המוות" החיפאית (צילום: מחאת הסטודנטים)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן