fbpx

בין תל-אביב לוושינגטון: מיהם ‘ידידי המחאה’ ומדוע הם פועלים נגדה

היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ייק סאליבן, ביקר בסעודיה בשבוע שעבר ונפגש עם יורש העצר

“הממשלה והאופוזיציה צריכות להסכים על הקפאה של 18 חודשים בחקיקה בהם יתקיימו השיחות בבית הנשיא. זה הפתרון האפשרי היחיד שיאפשר חזרה להידברות” – אמר השבוע מעל בימה אפשרית יו”ר האופוזיציה, ח”כ יאיר לפיד (יש עתיד).

לדברי לפיד, “התפקיד שלי, והתפקיד של האופוזיציה כולה, הוא לא לסדר לנתניהו ביקורים בבית הלבן ולא להרגיע את סוכנויות הדירוג שנתניהו שיקר להן. אם הממשלה רוצה להגיע להסכמות רחבות, חובת ההוכחה עליה. כל עוד אין הקפאה בחקיקה, אין טעם ואין הגיון לדבר על חוקים אחרים או על הסכמות אחרות. בשבועות האחרונים עשיתי כל מאמץ להגיע להסכמות רחבות עם הממשלה והקואליציה. היו אנשים רבים, גם בתוך המחאה, גם בתוך המפלגה שלי, שלא אהבו את זה. אני מאמין שעלינו לעשות כל מאמץ כדי למנוע התפרקות של הצבא, למנוע התרסקות של הכלכלה ולמנוע קרע בעם”.

אם זו אופוזיציה, מי צריך קואליציה? זו השאלה הנשאלת בעקבות דבריו של לפיד, המציע לתת לממשלת הימין הקיצוני חופש פעולה בעשיית ההרס במשך שנה וחצי (!). נניח לרגע שהליכוד מקבל את הצעתו (… והוא לא קיבל אותה) ואכן מפלגתו של לפיד ו”המחנה הממלכתי” של ח”כ בני גנץ ייכנסו עמו למו”מ. הרי אין זה משנה האם המו”מ יישא פרי או לאו; פירוש הדבר הוא לתת לגיטימציה לממשלת נתניהו ולאותת למחאה ההמונית שאפשר “לחזור הביתה”, הרי החקיקה הפשיסטית לא מקודמת. 

הצהרות לחוד ומעשים לחוד

להצעותיו של לפיד דמיון לא מפתיע למסרים המשוגרים מהבית הלבן לעיתים קרובות למדי. הנשיא ג’ו ביידן, דובריו, פקידים בכירים במשרד החוץ וראשי הדמוקרטים בקונגרס שבים וקוראים “להגיע הסכמות”. גם הם חוששים מ”קרע בעם” ו”מהתפרקות הצבא”. אכן, המעצמה האימפריאליסטית הגדולה בעולם חוששת לעתידה של נושאת המטוסים הנייחת שלה במזרח התיכון ומעדיפה שלום בית. אך כדרכו של הממשל האמריקאי, הצהרות פומביות לחוד ומעשים לחוד. 

אמנם דוברי הימין הקיצוני המקומי מגדירים את הממשל האמריקאי כ”תומך המחאה” ואף כמממן אותה. יש שהפריחו (ביניהם – בנו של נתניהו וחברי כנסת של הקואליציה) באוויר תיאוריות קונספירציה חובקות עולם, לפיהן שירותי הביטחון האמריקאים עומדים מאחורי המחאה ההמונית בישראל. אך מעשיו של ממשל ביידן, בדיוק כמו מעשיו של ממשל טראמפ שקדם לו, נועדו לחיזוק ההגמוניה האמריקאית המתערערת באזור ובה לישראל תפקיד מרכזי. 

ארה”ב מוסיפה לספק נשק רב לישראל, ובאחרונה אף הסכימה למכור לה טייסת נוספת של 25 מטוסים אף-35 מתוצרת חברת לוקהיד מרטין בשווי שלושה מיליארדי דולרים מכספי הסיוע האמריקאי.

רחוק מעיניו של הציבור, ממשיך חיל אוויר לקיים אחת לכמה חודשים תרגילים המדמים התקפה על איראן בשיתוף מטוסים אמריקאיים. חיילי צה”ל גם השתתפו בתרגילי צבא ארה”ב בצפון אפריקה ולשם כך שוגרו חיילי גולני למרוקו. ולא שכחנו: הבית הלבן מנסה להשלים את יישום “היוזמה הסעודית” עד סוף השנה או עד תחילת השנה הבאה, לפני תחילת מערכת הבחירות לנשיאות.

הגנרל והטייס

היועץ לביטחון לאומי של ארה”ב, ג’ייק סאליבן, ביקר בסעודיה בשבוע שעבר ונפגש עם יורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמאן ועם בכירים סעודים נוספים. אך לפני נסיעתו לסעודיה נפגש סאליבן בבירת ארה”ב עם ראש המוסד דדי ברנע. הסיבה לכך היא שסוגיית הנורמליזציה בין ישראל לבין סעודיה היא חלק מהיוזמה שממשל ביידן מקדם בחודשים האחרונים. זו כוללת סדרה של הסכמים צבאיים, מדיניים וכלכליים בין וושינגטון לריאד. 

“אנחנו תומכים בנורמליזציה בין ישראל לבין סעודיה וממשיכים לשוחח עם השותפים שלנו באזור לגבי הדרכים להשיג זאת”, אמר הדובר מטעם הבית הלבן. אך לדברי ברק רביד (“וואלה”, 31.7) “במערכת הביטחון ובקהילת המודיעין האמריקנית מודאגים מחוסר היציבות בישראל בעקבות המהפכה המשפטית והמחאות נגדה ומההשפעה שעלולה להיות לכך על המצב הביטחוני באזור”.  

במילים אחרות: האם יימצאו טייסים שיסכימו להטיס את מטוסי אף-35, שארה”ב תספק, בשירות משטרו הפשיסטי של נתניהו ובשירותה של ארה”ב “בעלת הערכים המשותפים”. כפי שכתב ברטולד ברכט ב-1938: “גנרל, האדם יצור בר-שימוש הוא./ יכול לטוס. יכול להרוג./ אבל יש בו פגם:/ הוא יכול לחשוב” (תרגום: מרדכי אבי-שאול).    

 עוד בנושא: https://zoha.org.il/122865

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן, אפריל 2023 (צילום: דף הפייסבוק של לפיד)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן