fbpx

פרופ’ קרמניצר: המשטרה מחריפה את המתקפה על זכות המחאה ובג”ץ עומד מנגד

"הרדיפה המקארתיסטית של האזרחים הערבים עלולה לדחוף אותם לאלימות, כנראה יש מי שחפץ בכך" הוסיף קרמניצר

“בג”ץ הכשיר אתמול (רביעי) את החלטת המשטרה לאסור קיום הפגנות בשני יישובים ערביים במחאה על פעילות צה”ל ברצועת עזה. נימוקיו, שנשענו על שינוי המאזן החוקתי בצל המלחמה וקבלת טענת המשטרה, שלפיה היא סובלת ממצוקת כוח אדם, אינם משכנעים — בעיקר משום שהם מתעלמים מהתמונה הגדולה ואינם מטילים ספק ראוי בטיעוני המשטרה”, כך כתב הבוקר (חמישי) בעיתון “הארץ”, מרדכי קרמניצר, פרופסור (אמריטוס) בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, לשעבר דיקן הפקולטה ונשיא מועצת העיתונות.

כאמור, בג”ץ דחה אתמול את העתירה שהוגשה על ידי חד”ש (החזית הדמוקרטית לשוויון ולשלם) ומק”י (המפלגה הקומוניסטית הישראלית) באמצעות ארגון זכויות האדם עדאלה, בבקשה להורות למשטרה לאשר קיום תהלוכה ועצרת נגד המשך המלחמה בעזה בערים אום אל-פחם ובסכנין.

לדברי פרופ’ קרמניצר “הרדיפה המקארתיסטית ושלילת חופש הביטוי של האזרחים הערבים עלולות לדחוף אותם למעשי אלימות — ויש כנראה מי שחפץ בכך. כאשר בן גביר, תלמידם של הרב כהנא והרב ליאור ומעריץ של ברוך גולדשטיין, הוא השר לביטחון פנים — למה ניתן לצפות מן המשטרה, במיוחד כאשר על הפרק הארכת כהונתו של המפכ”ל הנוכחי קובי שבתאי – או הכרזה על יורשו? המסקנה הנגזרת ממהלכים אלו היא שעצם המפגש בין יהודים לערבים הוא בעיני המשטרה סיכון ביטחוני שיש לסכלו. ללמדנו עד כמה צדקו העותרים שהצביעו על מגמתה הברורה של המשטרה למנוע בזמן המלחמה הפגנות ביישובים ערביים.”

“מניעת העצרת והתהלוכה נגד המלחמה בסכנין ובאום אל־פחם הן חלק מתופעה נרחבת, שמטילה צל כבד על חופש הביטוי והמחאה. בחיפה מנעה המשטרה, תוך ביצוע מעצרים, עצרת פומבית, ואף הפעילה לחץ על בעל אולם פרטי לבטל מפגש יהודי-ערבי, שהיה אמור להתקיים בתוכו ביוזמת ועדת המעקב של הציבור הערבי. באופן דומה ניסתה למנוע — אך נסוגה בשל חשש להסתבכות משפטית — מפגש יהודי־ערבי שהתקיים במסגד בחיפה”, והוסיף “חופש ההפגנה נמצא מזה תקופה ארוכה תחת מתקפה שלטונית קשה בגיבוי המשטרה — החל בהפגנות נגד נתניהו, המשך בתקופת הקורונה ובהפגנות נגד ההפיכה המשטרית. עכשיו המתקפה הזו עולה מדרגה. משום שמדובר בחופש המחאה של ערבים בסוגיה כאובה וטעונה, עלולים הכוחות הליברליים בחברה להתפתות להשלים עם התופעה. יש להזהיר מפני גישה מוטעית כזו — גם לעצמה, וגם בשל אפקט הדומינו.”

“הפרקליטות, שבעניין זה מיישרת קו עם המשטרה. כיצד ניתן לתת אמון בפרקליטות שלקתה בשיתוק חמור בכל הנוגע להתבטאויות קשות מאד של הסתה נגד ערבים, כולל קריאות להשמדה, מפיהם של בעלי השפעה על הציבור? שמפגינה אוזלת יד ניכרת בכל הטיפול בפורעים יהודיים? זו חובתו הבסיסית של בית המשפט, כקו הגנה אחרון, להגן על הזכות להפגין. חובה זו קיימת תמיד. עכשיו יותר מאי פעם. במיוחד אחרי שבית המשפט כשל בצורה מחפירה בכך שלא הגן על הזכות לחירות מפני מעצר — שנועדה להבטיח שחירותו של אדם לא תישלל ללא הצדקה שיש בה כדי לשכנע ערכאה שיפוטית. מצער כל כך שבית המשפט לא עמד בחובתו זו. אם אין מזור לפגיעות בחירות ממעצר ובחופש הביטוי, אם אין הגנה יעילה על המיעוט — אנה אנו באים”? הדגיש.

לעיון בעתירה שהוגשה:

https://www.adalah.org/uploads/uploads/HCJ_8007_23_petition.pdf

 

עוד בנושא: https://zoha.org.il/125218

פרופ' מרדכי קרמניצר (צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן