fbpx

שלוש הפגנות גדולות נערכו בחיפה וסביבותיה נגד ממשלת הימין ובדרישה לפיטורי בן גביר

בעוספיא הפגינו למען תושבי הגולן הכבוש, בעיר התחתית נגד הפשע המאורגן ובמרכז חורב נגד ההפיכה המשטרית

שלוש הפגנות גדולות נערכו אתמול (שבת) בחיפה וסביבותיה נגד מדיניות ממשלת הימין ובדרישה לפיטורי השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר. בשעות הבוקר מאות מתושבי עוספיא ודליית אל-כרמל הפגינו בסולידריות עם תושבי ברמת הגולן הדרוזים-סוריים במאבקם נגד הכוונה להקים טורבינות רוח וחסמו כבישים באזור. יצוין שהמחאות ברמת הגולן החלו ביום רביעי ודוכאו באלימות רבה בידי שוטרים.  בשל המחאה נחסמו הכניסות למועצה. צומת האנטנה (כביש 672/7212) אף הוא נחסם לכיוון עוספיא, ונחסם גם צומת בית אורן (כביש 721/4).

לחסימת הכבישים קדמה באסיפת מחאה שנערכה בליל שישי בכפר יאסיף שבגליל המערבי. ראשי העדה הדרוזית קראו לראש הממשלה בנימין נתניהו להקפיא את עבודות הבנייה של הטורבינות. עוד דרשו ביטולם של חוקים גזעניים ובהם חוק הלאום וחוק קמיניץ. למחאה הצטרף ראש מועצת כפר יאסיף, עו”ד שאדי שווירי (מראשי חד”ש) שקרא לאחדות המאבק נגד שלטון הימין של יהודים, ערבים ודרוזים.

יצוין שבעקבות המחאות, שאמורות היו להתחדש הבוקר, נתניהו שוחח אמש עם השייח’ מואפק טריף ועדכן כי הוחלט להיענות לבקשתו להפסיק את העבודות ברמה עד לאחר חג הקורבן. החלטת ראש הממשלה התקבלה לאור המלצת ראשי שב”כ ומפכ”ל משטרת ישראל ובניגוד לעמדתו  של בן גביר שדרש להמשיכן.

בשעות אחה”צ יותר מאלף בני אדם, יהודים וערבים, הפגינו במושבה הגרמנית בחיפה, על פי קריאת ועדת המעקב העליונה, בעקבות אוזלת ידן של ממשלת הימין ומשטרת ישראל מול הפשיעה המשתוללת ברחוב הערבי. המוחים קראו קריאות נגד הממשלה, השר לביטחון לאומי והיחס של המשטרה, בהן “איפה, איפה השוטרים כשערבים פה נרצחים?” ו”האלימות לא טעות, זו המדיניות”. המפגינים גם הניפו שלטים ועליהם נכתב: “הפשע המאורגן הוא תוצאה של מדיניות”, ו”השב”כ הוא הבעיה, לא הפתרון”. למוחים הצטרפו חברי הכנסת איימן עודה, עופר כסיף, אחמד טיבי ועאידה תומא-סלימאן (חד”ש-תע”ל); מוחמד ברכה, שעומד בראש ועדת המעקב, יו”ר חד”ש, עיסאם מח’ול, פעילים חברתיים ואנשי דת.

ברכה אמר בהפגנה: “אני מודה ליהודים הרבים שהגיעו להפגנה ועומדים לצידנו. זה מראה שיש עוד תקווה. אנחנו לא נוותר ונדאג לשנות את המציאות הזאת”. “אנחנו משוכנעים שהמדינה והמשטרה יכולות למגר את הפשע וארגוני הפשיעה שמוכרים להן תוך שלושה עד שישה חודשים, אבל לא עושות זאת. זה מביא אותנו למסקנה שיש מישהו שנהנה במסדרונות השלטון ממחזה הדמים הזה”, הדגיש. גם ברכה מאמין כי השב”כ אינו הפתרון. “הבעיה שראשי ארגוני הפשע נהנים מחסינות השב”כ וזה למרות אמירות מפורשות של קצינים בכירים במשטרה עצמה. שהצבא יסתום את החורים שמהם זולג הנשק ושהמשטרה תטפל כמו כל משטרה בעולם”.

במוצ”ש נערכה בחיפה הפגנה המונית נוספת. כ-14 אלף איש צעדו מכיכר האודיטוריום, לאורך שדרות מוריה ועד צומת חורב, שם נערכה עצרת מרכזית נגד ההפיכה המשטרית ומדיניות ממשלת נתניהו. הנואמת הראשונה בעצרת במרכז חורב הייתה היבא אסעד, דרוזית מרמת הגולן שתחת כיבוש ישראלי. “מול החוק בישראל אנחנו לא שווים. ישראל, מדינה דמוקרטית לכאורה, חוקקה חוק שמוציא אותי ואת כל בני המיעוטים בארץ הזו אל מחוץ לחוק, ומונעת מאיתנו את הזכות להתפתח ולהתרחב באופן טבעי בכפרים ובערים שלנו. ברמת הגולן הזכויות נלקחו מאיתנו בידי המדינה לטובת תאגיד פרטי. התאגיד קיבל אישור מהמדינה להקים תחנות לייצור חשמל מרוח, על אדמות ששייכות לכפרים הדרוזים ברמת הגולן וזו הסיבה למאבק הנחוש”.

 

עוד בנושא

 

אמהות של קורבנות הפשע והרצח בחברה הערבית, אתמול, בהפגנה שנערכה בחיפה ביוזמת ועדת המעקב (צילום: ענת הלפרן, סעיף 27 א')

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן