fbpx

פרס אורי אבנרי יוענק הערב לג’וש בריינר מ’הארץ’ במסגרת פסטיבל דוקאביב

לאחר הענקת הפרס יוקרן הסרט ההודי "בזמן שצפינו", העוסק בעיתונאי הנאבק בפייק-ניוז

פסטיבל דוקאביב, אירוע הסרטים התיעודיים הגדול בישראל החוגג 25 שנה לקיומו, מתקיים בימים אלה.  כמו בשנים האחרונות, הפסטיבל נערך בסינמטק תל אביב ובמוקדים שונים ברחבי העיר. לקראת נעילת הפסטיבל, הערב יוענק פרס אורי אבנרי לעיתונות אמיצה מטעם ארגון העיתונאיות והעיתונאים לכתב “הארץ” ג’וש בריינר. לאחר הענקת הפרס יוקרן הסרט “בזמן שצפינו” שבמרכזו – עיתונאי הטלוויזיה ההודית, ראווש קומאר, הנאבק למען עיתונות אמיצה וחופשית. בתום ההקרנה תיערך שיחה בין העיתונאית טל שניידר ובמאי הסרט וינאי שוקלה, המגיע לארץ במיוחד.

הסרט, הפקה בריטית מ-2022 באנגלית ובהינדי, מביא את סיפורו של קומאר, מהעיתונאים הבכירים והמשפיעים בהודו ואישיות טלוויזיונית מוערכת, שמצא עצמו בחזית המאבק נגד קיצונים-ימניים המציפים את הרשתות במידע שקרי.

הבמאי שוקלה ליווה את קומאר במשך שנתיים, במהלכן התעצמו הלחצים שהופעלו עליו: פייק ניוז הפך מגפה, הרייטינג של הערוץ הממוסד צנח, וכתוצאה מכך הגיעו גם קיצוצים תקציביים, סגירת תוכניות ופיטורי עיתונאים.  קומאר אינו מסתיר מן המצלמה את סערת הרגשות, את המחיר האישי והמשפחתי שהוא משלם, ואת החרדה הכנה שלו לגורל הדמוקרטיה בארצו תחת שלטונו של ראש הממשלה נרנדרה מודי, המגדיר את עצמו “ידיד קרוב של בנימין נתניהו”.

שלושה סרטים מומלצים נוספים

סרט נוסף הראוי לצפייה יוקרן במסגרת הפסטיבל הערב בשעה 21:00: “הרף התחתון ביותר” (ישראל, 2023). בעזרת ארבעה שחקנים בחדר חזרות, חושפת יוצרת הסרט נור פיבק חומרים אמיתיים מההליך המשטרתי והמשפטי שחוותה מהרגע בו בחרה להגיש תלונה על ההתעללות המינית שסבלה בילדותה. הצופים מקבלים הצצה ייחודית לדינמיקה של המשפט הפלילי שם, מאחורי דלתיים סגורות בחקירה הנגדית, מותר לאנשי החוק לשאול הכול בצורה פולשנית, להטיל ספק באישה היושבת מולם, הלוא היא הילדה הפגועה, ואשר חווה על דוכן העדים סוג של התעללות שנייה.

מחר, שישי, בשעה 12:00 יוקרן סרטה של הילה מדליה “חיים ומוות בלוד” (ישראל, 2023, דובר עברית וערבית). הסרט מספר את קורותיהם של מוסא, יגאל ורנדה – שלושה אנשים שמעולם לא נפגשו אך גורלם נקשר. בלוד מתגוררים ערבים ויהודים זה בצד זה בדו-קיום מתוח. כשהמתח הופך התפרצות לאומנית אלימה, שני הגברים מאבדים את חייהם והאישה מקבלת הזדמנות להישאר בחיים הודות לתרומת איבריו של יגאל. הסרט מציע הסתכלות אוניברסלית על אובדן, אבל, כאב, כעס ותקווה.

עוד יוקרן מחר בשעה 14:30: “האקטיביסט: קרל מרקס” (ישראל, 2023) על חייו של מייסד הסוציאליזם המהפכני בבימויו של בנימין פריידנברג. הסרט יוקרן בקרוב ב”כאן” וב-29 במאי במכון ון ליר בירושלים יחד עם שיחה בה ישתתפו הבמאי, ד”ר מתן קמינר, מכון בובר למדעי הרוח והחברה, האוניברסיטה העברית; נסרין מורקוס, מכללת אורנים; חברת הוועד המרכזי של מק”י ופרופ’ פיני איפרגן, אוניברסיטת בר-אילן.

 

יוסי אבו

 

העיתונאי ראווש קומאר בעת סיקור הפגנת פעילים קומוניסטים באיגודים המקצועיים (צילום מתוך הסרט "בזמן שצפינו")

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן