fbpx

יום השיתוק החל עם חסימת נמל אשדוד; ראשי ועדים דורשים מההסתדרות להיאבק בהפיכה

לראשונה גם עובדים וגמלאים של התעשיות הביטחוניות יפגינו

יום השיתוק הלאומי נגד ההפיכה המשטרית של ממשלת הימין הקיצוני החל מוקדם הבוקר (חמישי) עם חסימת הכניסה לנמל אשדוד על ידי יוצא חיל היום ועובדיו. מאוחר יותר ולראשונה גם עובדים וגמלאים של התעשיות הביטחוניות יפגינו בכניסה למכון דור של רפא”ל בכביש 4, צפונית לקריית ביאליק.

אמש דווח בחדשות 13 כי בכירים בהסתדרות וראשי ועדים הצטרפו לראשונה באופן גלוי לדרישה להצטרף למאבק בהפיכה. במכתב שעליו חתמו, יחד עם ארגוני עובדים נוספים, הם מציינים שהפגיעה במערכת המשפט תוביל להשתלטות על בתי הדין לעבודה ולפגיעה בזכויות עובדים. זאת בנוסף לסכנה הטמונה בהפיכה לכלל האזרחים – שההסתדרות מתעלמת ממנה כליל.

“אנו, מנהיגי עובדים ואנשי עבודה מאורגנת בעבר ובהווה החתומים מטה, מתנגדים לשינויי החקיקה שהממשלה מקדמת”, נכתב. “מדובר במהלך שפוגע לא רק בדמוקרטיה אלא כחלק מכך גם בעבודה המאורגנת ובכלל ציבור העובדים בישראל – כפי שגם טוענים כל המומחים המובילים לדיני העבודה בישראל. אם המהלך יצליח, מעמדם ועצמאותם של בתי הדין לעבודה ייחלשו והם יהיו נתונים ללחצים של הממשלה. זכויות שמעוגנות כיום בפסיקה – כגון זכות השביתה, הזכות לשימוע, הגנה מפני התעמרות בעבודה ועוד – צפויות להיחלש, ואולי אף להיעלם. היכולת של ארגוני עובדים להמשיך להוביל וללוות מאבקי עובדים לשיפור תנאי העסקה ולקידום האינטרס הציבורי הרחב – תוגבל”.

“אנו מצפים מהקואליציה לגנוז לאלתר את המהלך. אנו קוראים לכל ציבור העובדים בישראל – מאוגדים ולא מאוגדים – להצטרף למאבק לפני שיהיה מאוחר מדי כדי למנוע שחיקה קשה בזכויותינו ומעמדנו”. בין החותמים על העצומה – סגנו המכהן של יו”ר ההסתדרות ארנון בר דוד, תומר רזניק, סגן ראש האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות גד רביד, ראשי ועדים בחברת החשמל וברשות שדות התעופה, התאגדות שחקני הכדורגל וגם שורה של ראשי ועדים בחברות מהמגזר הפרטי: סלקום, פרטנר, בזק אונליין, מנורה-מבטחים, פזגז ועוד.

מלבד בכירים בהסתדרות, שותפים ליוזמה ארגונים נוספים שחלקם כבר התבטאו בעבר נגד ההפיכה – כמו ראשי כוח לעובדים, יו״ר ועדי הסגל האקדמי באוניברסיטאות, יו”ר ארגון הרופאים המתחמים מרשם, יו”ר ארגון העיתונאים לשעבר יאיר טרצ׳יצקי ועוד.

יצוין שיו”ר ההסתדרות מתבצר בהגנתו על ממשלת הימין ומסרב להצטרף למחאה נגד שלטון הימין המתכנן לפגוע בזכויות האזרח ובזכויות העובדים. בר-דוד אף פרסם מכתב לכל חברי ההסתדרות “לאור המשבר החברתי-פוליטי במדינה” והודיע כי הוא “פועל בכמה חזיתות במטרה לקדם שיח והידברות שיאפשרו את יישוב הסכסוך והפילוג בעם”. לדבריו “הקרע העולה מהכנסת מפרק את מפעל חיינו, והמדינה – הבית של כולנו, על סף פילוג ולא איכנס לוויכוח הפוליטי שחוצה את המדינה”. עוד איים בר-דויד “ישראל היא מדינת חוק ואת הסמכות להשבית את המשק יש רק ליו”ר ההסתדרות”. יצוין גם ארגון העובדים של הימין מצדד בעמדתו של בר-דוד. יו”ר ההסתדרות הלאומית, יואב שמחי אמר כי “שביתה תגרום לפגיעה קשה בכלכלה הישראלית וביוקר המחיה של אזרחי ישראל”.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/119027/

צמיגים בוערים בכניסה לנמל אשדוד, הבוקר, במסגרת יום השיתוק הלאומי (צילום: מטה מאבק)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן