fbpx

בעקבות ספרו החדש של אלדד בק: אלטרנטיבה של גזענות ושנאת זרים

מהלך הספר מוקדש להכשרתה של המפלגה "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD), מפלגת ימין קיצוני מוקעת

הספר "אלטרנטיבה" (רסלינג, 2022, 340 עמודים) מאת אלדד בק, שליח "ישראל היום" באירופה, הוא חיבור מתעתע ומסוכן. מהלכו מוקדש להכשרתה של המפלגה "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD), מפלגת ימין קיצוני מוקעת, המוחרמת בידי גופים וארגונים רבים בגרמניה ובעולם. הספר מסתיים בקריאה מפורשת למדינת ישראל ליצור קשרים עם המפלגה, וזאת בטענה כי חבריה המחזיקים בתפיסות אנטישמיות אינם מהווים בעיה מיוחדת, וכי שיתוף הפעולה עמה ייטיב עם ישראל.

בסך הכל לאומנות גרמנית בריאה

ניגשתי לקריאת הספר מתוך סקרנות ועניין אמיתי. בק מבקש להלבין את האנטישמיות והגזענות הרווחות בשורות הימין הקיצוני בגרמניה. ניסיון זה הזכיר לי במידה מה את מאמץ השמאל בישראל להסביר לציבור כי ג'רמי קורבין אינו אנטישמי, ולשכנע יהודים שמאליים לתמוך במפלגתו. על כן התחלתי את הקריאה לא רק מתוך עניין במפלגת אלטרנטיבה לגרמניה ובעמדותיה, אלא גם מתוך ניסיון להבין עד כמה המהלך שמציע בק שונה מ"מקבילו" השמאלי. לשמחתי, ובאופן לא מפתיע, ההבדלים מובהקים.

מבחינת בק, אבן הבוחן בשאלת האנטישמיות היא אך ורק יחס השחקנים הפוליטיים השונים כלפי מדינת ישראל. אם קיימים "פרו-ישראלים" המתעבים שמאלנים אנטי-פאשיסטיים באשר הם – מה טוב. הרי פאשיזם, להגדרת המחבר, הוא "שמאל לאומי המתנגד לימין". לתפיסתו, אלה המקלים ראש בחשיבות השלטון הנאצי במסגרת ההיסטוריה הגרמנית אינם מביעים עמדה בעייתית: מדובר בסך-הכל בלאומיות בריאה שדוכאה זמן רב מידי. מצד שני, חברי הפרלמנט האירופי, המגנים את ההרג שמבצעת ישראל בתושבי עזה ותומכים במימון אונרר"א – הם שונאי ישראל, ועל כן שונאי יהודים.

בק הכותב ברהיטות ובנהירות מציג את עמדותיו בגלוי. בין השאר עולות מבין שורותיו כמה סוגיות מסקרנות. למשל, השאלה "מיהו יהודי", המקבלת נפח מסוים גם בגבולות הפוליטיקה הגרמנית. במפלגת אלטרנטיבה לגרמניה פועל "תא יהודי" הכולל כ-20 חברים. אולם אפילו כמה מהמרואיינים בספר מודים כי אלה משמשים עלה תאנה, וכי רבים מהם לא יהודים לפי ההלכה.

ניאו-נאצים? לא בדיוק אבל בעצם כן

ספרו של אלדד בק סוקר גם את המאבקים הפנימיים באלטרנטיבה לגרמניה. הוא מאפיין את הכוחות המתונים שעזבו את המפלגה שנים ספורות לאחר הקמתה, את חברי המפלגה השמרניים (עמם מזדהה במיוחד) ואת אנשי ה"כנף" – הפלג הימני קיצוני. האחרונים נתונים למעקב מצד סוכנות הביטחון החשאית בשל עמדותיהם המסוכנות, זאת באישור בית המשפט. מימין לאנשי הכנף פועלים לדבריו ניאו-נאציים אמיתיים. מתוך הנחה זו, מנסה בק לשכנע את הקורא כי אין זה מדויק לכנות כך את כל חברי המפלגה. הוא מלין על כי לא קיימים תרגומים עבריים למונחים האנגליים "far right", "new right" ו-"extreme right". זאת בשירות טענתו כי אנשי אלטרנטיבה לגרמניה "כלל לא משתייכים לימין הקיצוני". אך מדוע להיצמד לדקויות – הרי ברור כשמש כי גם אם מרבית חברי המפלגה אינם "נאצים של ממש" כהגדרתו, הם מרבים לגונן על חבריהם ב"כנף", שהם, לדבריו, "ניאו-נאצים בערך".

את כלל יהדות גרמניה, לאורך ההיסטוריה הנוראית והמדממת שלה, מאפיין בק בצורה מעוותת. יהדות גרמניה, לפחות ברובה המכריע, לא קשורה לישראל. אף על פי כן, מיישם בק בשיטתיות את גישתה הלאומנית הבוטה של הציונות, המתיימרת לדבר בשם כל יהודי באשר הוא – חי או מת. כך מטשטש הספר את האבחנה בין ישראלי, יהודי וציוני. על כן, כל מי שתומך בארגונים הקוראים לחרם על ישראל כגון BDS, הוא לא פחות מאנטישמי. בשלב זה ההבדלים המהותיים בין אלטרנטיבה לגרמניה לבין הלייבור בהנהגת ג'רמי קורבין אמורים להיות ברורים לקורא: תומכי הלייבור טענו כי קורבין מבקר את ישראל, ולא את היהודים, ולכן הוא אינו אנטישמי. אולם מדברי אלדד בק עולה ההיפך הגמור: קולות אנטישמיים בתוך מפלגת אלטרנטיבה לגרמניה מכשירים ומעודדים את הפשעים שמבצעת ישראל.

אנשי אלטרנטיבה לגרמניה ידועים בביקורתם כלפי התקשורת הממוסדת. אולם כיוון שבק תומך בהם בגלוי, הוא מצליח לראיין אותם בכנות ובחופשיות. הראיונות מעלים כי מבחינתם תפס האסלאם את מקום היהדות בתור אויב הלאומנות הגרמנית. לכן, טוען המחבר, חזקה על ישראל לאמץ את אלטרנטיבה לגרמניה לחיקה – זו תהיה ברית פוליטית בה תעמוד שנאת הערבים בראש סדר העדיפויות. ואכן, אין זה מפתיע כי יאיר נתניהו כבר הביע תמיכה פומבית במפלגה ימנית-קיצונית זו על אף שממשלות אביו תמיד החרימו אותה.

 עד כה, הפרויקט שמציע הספר נכשל כשלון חרוץ. זאת לא רק משום שקהילת יהודי גרמניה מסרבת להכשיר כוח ימני קיצוני חדש במדינה. נראה שאפילו לימין הישראלי ברור כי אותם אנטי-מוסלמים הם אנשים מסוכנים המטפחים אתוס של לאומנות גרמנית נוצרית 'נקייה' מזרים, שהשלכותיו ההיסטוריות ברורות וידועות לכל.

עוד בנושא

הפגנה בברלין נגד מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" של פעילים אנטי-פשיסטים (צילום: הומניטה)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן