fbpx

ריאיון עם פעיל מפלגת "יחד": לאן מועדות פני השמאל בהולנד

יובל גל סיפר על פעילות המפלגה ועל האתגרים שאיתם מתמודד השמאל בהולנד בימים אלה

מערכת "זו הדרך" שוחחה עם יובל גל, חבר מפלגת השמאל ההולנדית "יחד" (BIJ1). גל סיפר על פעילות המפלגה ועל האתגרים שאיתם מתמודד השמאל בהולנד בימים אלה. להלן הריאיון שנערך בשבוע שעבר:

מהי תמונת המצב של השמאל בהולנד ובהאג?

    המצב בכי רע. בפרלמנט וברשויות המקומיות פועלות כמה מפלגות שאפשר היה לשייך בעבר לצדה השמאלי של המפה הפוליטית. אולם בדומה לתהליכים שאנחנו מזהים בקרב השמאל העולמי, גם בשמאל בהולנד מתחולל תהליך התמרכזות, וחלקו אף מאמץ סממנים ימניים. המפלגה הסוציאליסטית, למשל, מתמודדת כבר תקופה ארוכה עם בעיית גזענות שרווחת בשורותיה.

    האתגר הגדול ביותר הניצב בפני השמאל בהולנד הוא הניסיון להחזיר את הציבור המיואש לפעילות פוליטית. העלאת אחוז ההצבעה עומדת גם היא בראש סדר העדיפויות. בבחירות לראשות העיר האג עמד אחוז ההצבעה על 40% בלבד. אחת הבעיות העיקריות היא שבשכונות בהן מתגוררות השכבות המוחלשות, אחוז ההצבעה נמוך במיוחד.

    זאת בעוד שבשכונות היוקרה אחוז ההצבעה גבוה, ומיטיב בעיקר עם מפלגות הימין. באופן כללי, נחשבת האג עיר ימנית יותר מאמסטרדם, הידועה כמעוז השמאל. עם זאת, גם בהאג ישנם פעילי שמאל רבים, וחלק גדול מהם חברי "יחד". גרעין פעילי המפלגה נמצא באמסטרדם, שם מכהנים שלושה מחברינו כנציגים במועצת העיר. באוטרכט מכהנים שני חברי מועצה מטעמנו, וכך גם באלימרה וברוטרדם.

מהי עמדכם בנוגע לסכסוך הישראלי– פלסטיני?

    פעילים רבים הצטרפו אלינו עקב אכזבתם מעמדת מפלגות השמאל בסוגייה זו. אלה מהססות לגבש עמדה ברורה בנוגע לסכסוך,   משום   שהלובי   הישראלי   חזק   מאוד   בהולנד. התקשורת מקדמת נרטיב לפיו כל היהודים בהולנד תומכים בישראל, ומתוקף כך – כל גילוי ביקורתי נגד ישראל מתויג מיד כאנטישמי.

    ב"יחד" פועלים חברים יהודים רבים המגנים את המשוואה הזו. אנחנו מוכרחים להראות לציבור שאפשר וצריך לבקר את המדיניות הרצחנית של ישראל בשטחים הכבושים, ובמקביל להוכיח שהניסיון להציג עמדה זו כאנטישמית הוא מגוחך. כשרצנו לבחירות המוניציפליות באמסטרדם, נתקלנו ביוזמה של הלובי הישראלי שקידם הסכם תחת הכותרת "ההסכם היהודי".  ההסכם הוצג כברית "נגד אנטישמיות" לכאורה, והנציגים הישראלים דרשו מכל המפלגות לחתום עליו כאות תמיכה בישראל. המפלגה שלנו סירבה לחתום, ועקב כך ספגנו קיתונות של זעם, כולל מכיוון חוגי השמאל. אנחנו דוגלים בתפיסה לפיה הפלסטינים והישראלים חייבים להגיע לפתרון משותף לסכסוך. לכן, אנחנו מחויבים לקדם ולטפח שותפות יהודית-פלסטינית לא רק כרעיון מופשט, אלא גם בשורות המפלגה עצמה.

איזו מדיניות כלכלית אתם פועלים לקדם?

    חברי המפלגה מציגים ספקטרום אנטי-קפיטליסטי רחב: פועלים בשורותינו חברים אנרכיסטים, קומוניסטים  וסוציאל-דמוקרטים. לאחרונה עזרנו להתניע קמפיין להעלאת שכר המינימום ל-14 יורו לשעה. הקמפיין נפתח ביוזמת פועלים צעירים, והם ממשיכים להוביל אותו עד היום. בעוד שהמפלגות ברובן הפגינו תמיכה יחסית בקמפיין, אנחנו המפלגה היחידה שהצטרפה להובלתו. בנוסף, אנחנו טוענים כי הדרישה של 14 יורו לשעה היא מינימלית וכי יש לדרוש זכויות נוספות עבור העובדים. אנחנו מאמינים בלב שלם כי התנועה שלנו תוכל להגיע להישגים פוליטיים רק אם נפגין סולידריות עם העובדים ומטרותיהם.

פעילי "יחד" בהפגנה (צילום: אתר מפלגת "יחד")

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן