fbpx

דיווח מוועידת ארגון המורים ה-22: לקראת מאבק על חידוש ההסכם הקיבוצי

מאבק נוסף צפוי נגד ניסיונות הימין להחליש את העבודה המאורגנת במערכת החינוך

למעלה ממאתיים מורים השתתפו בוועידת ארגון המורים ה-22 שנערכה בתחילת החודש. אולם המארגנים ציפו להשתתפות גדולה יותר. המושבים הריקים הרבים באולם "אווניו" בקריית שדה התעופה – בו נערכה הוועידה – הפכו מוקד ויכוח בין הנהלת הארגון לבין חברי האופוזיציה. האחרונים טענו כי הנוכחות הדלה היא עדות לאדישות ולחוסר האמון בתהליכים הדמוקרטיים בארגון מצד הצירים הנבחרים. חברי ההנהלה, מנגד, טענו כי הסיבה לנוכחות הדלה היא התזמון: במהלך חודש הרמדאן – מה שהוביל למיעוט משתתפים מקרב המורים הערבים – ויום לפני היציאה לחופשת פסח, אותו העדיפו רבים לנצל לסידורים אחרונים.

הוועידה נפתחה בהגשת הדו"חות מטעם חברי ההנהלה היוצאת, כאשר את עיקר תשומת הלב משך הדו"ח של יו"ר הארגון, רן ארז. בחלקו הראשון התייחס ארז להסכם הקיבוצי שנחתם ב-2018 בין ארגון המורים למשרד האוצר, אשר הבטיח תוספת שכר של 6% למורי הארגון. ארז עצמו הודה כי מדובר בתוספת קטנה, אולם הסביר שהעדיף לנקוט בגישת "תפסת מרובה לא תפסת". בעוד שאיגודים אחרים בחרו, לדבריו, להמתין לבחירות לכנסת ולהפעיל לחץ בעקבותיהן, העדיף ארגון המורים הישג מצומצם אך ודאי. כך, בעוד שחברי הסתדרות המורים ממתינים כבר שנים להסכם קיבוצי חדש, חברי ארגון המורים נהנים מתוספת שכר מאז 2018.

מסכמים את משבר הקורונה

חשובה יותר הייתה הסקירה שהציג יו"ר הארגון על ההתפתחויות מאז פרוץ משבר הקורונה. ארז דיווח על דרישתו להשאיר את מערכת החינוך פתוחה ולא להוציא את המורים לחל"ת, על מנת להותיר את התלמידים במסגרת. כמו כן סקר את ההליכים המשפטיים שניהל בהצלחה הארגון נגד החלטת שר החינוך דאז יואב גלנט לאלץ את מורי הארגון להוסיף ימי עבודה על חשבון חופשת הקיץ ב-2020 – מאבק ממנו נהנתה גם הסתדרות המורים.

מאבקים נוספים התנהלו מול תוכנית האוצר לשלם עבור הלמידה מרחוק רק מחצית משכרם של המורים, ונגד הכוונה לדחות את פתיחת שנת הלימודים הקודמת בחודש בשל חגי תשרי – בציפייה שהמורים יחזירו בתמורה חודש עבודה שלם בקיץ. "המפלגות הליברליסטיות [כך במקור] שהיום שולטות במדינה, שרוצות לפרק איגודים מקצועיים, להחליש אותם […] רוצים לקחת למורים את החופשה שלהם, לקצר אותה, ובצורה כזאת 'להתאים' את החופשה שלנו לחופשת ההורים. במקום להאריך להורים את החופשה – רוצים לקצר לנו. גם בזה נאבקנו", סיכם חלק זה של הדו"ח.

ארז הדגיש כי הקדנציה הקרובה צפויה להיות קשה מאוד. בצד המשא ומתן על הסכם קיבוצי חדש, מנוהל מאבק נגד כוונת משרד החינוך לבטל את בחינות הבגרות במקצועות ההומניים: "לא צריך להרחיב את הדיבור על הפגיעה בערכים שאנחנו מעניקים לתלמידינו […] צריך לדעת שאם אין בחינות בגרות במקצועות ההומניים […] המשרות של אותם מורים יצומצמו עד שיפוטרו".

מאבקים נוספים צפויים נגד הצעת החוק שיזמה יו"ר ועדת החינוך, ח"כ שרן השכל (תקווה חדשה), לקיצור חופשת הקיץ, ונגד הצעת החוק של ח"כ משה טור פז (יש עתיד) לפיה יועסקו מורים חדשים רק בחוזים אישיים וללא קביעות. כן ינוהל מאבק נגד הכוונה לקצר את שבוע הלימודים, כך שהמורים יחויבו לנצל את היום החופשי השבועי שלהם ביום שישי – יום שבו בפועל לא יוכלו ללמוד או לגשת למשרדי עירייה וממשלה. "כל המפלגות הליברליסטיות, שמעוניינות בהחלשת העבודה המאורגנת […] הן למדו פטנט – לא מנהלים מו"מ עם העובדים. הם הולכים לכנסת לחוקק חוקים כדי שאחר כך אם תהיינה שביתות הם יגידו שאלו שביתות פוליטיות", אמר ארז.

השאלות שהפנו הצירים לארז עסקו, ברובן, בעניינים הנוגעים לעלויות ההשתלמויות, אותן מארגנת המחלקה לפיתוח מקצועי, ובסוגיות הנוגעות למועדון הצרכנים של הארגון. בין היתר עלו גם נושאים מהותיים יותר, כמו הגברת התיאום עם הסתדרות המורים במאבקים משותפים לקידום מעמד המורה, וכן הנגשת פרסומי הארגון גם בשפה הערבית. יו"ר הארגון השיב כי הפרסום בערבית ייבחן, לכל הפחות בנוגע לפרסומים המקוונים.

ניסיונות דמוקרטיזציה וחזון הארגון

במסגרת הדיונים בהצעות לשינוי תקנון הארגון, נדחתה ההצעה לאפשר התארגנות על בסיס סיעתי או מפלגתי בבחירות למוסדות ארגון המורים, ולקבוע תקציב שוויוני לכל המתמודדים במסגרת זו. עם זאת, נתקבלו שני תיקונים בתקנון בתמיכת הנהלת הארגון: הארכת פרק הזמן שבין כינוס הוועידות לחמש שנים במקום ארבע, ומחיקת הסעיף המגביל את בחירת היו"ר מעבר לשתי קדנציות ברוב מיוחס.

בדיון הפתוח הציגו הצירים הצעות לפעולה. נושא ששב ועלה היה הצורך בהצגת חזון של הארגון לעתיד החינוך בישראל – "לעלות להתקפה", כפי שהגדירו זאת כמה מהצירים. נאמר שארגון המורים נאלץ להגיב למהלכים במקום ליזום אותם ועקב כך נחלשים כוחו ומעמדם של המורים. בין ההצעות שעלו הייתה הקמת צוות קבוע שידון במדיניות ציבורית ובאסטרטגיה תקשורתית בנוגע לחזון החינוכי של הארגון ולמעמד המורה. גם בהקשר זה קראו צירים לצאת למהלך בשיתוף פעולה עם הסתדרות המורים.

בערב, לאחר נעילת הוועידה, התכנסה הנהלת הארגון הנבחרת לבחור את יו"ר הארגון. כצפוי, זכה רן ארז באמונה של ההנהלה החדשה ובתמיכתם של 58 מתוך 59 חבריה, כאשר אחד נמנע. ארז, המכהן כיו"ר הארגון מ-1997, צפוי עתה, לאחר שינוי התקנון, לכהן בתפקיד עד 2027, ולהשלים בכך כהונה של 30 שנים בתפקיד.

יו"ר ארגון המורים רן ארז (צילום מסך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן