fbpx

נגד המלחמה באוקראינה: חיוני לחזק את תנועת השלום ולעצור את ההסלמה הצבאית

המלחמה היא אזהרה נוספת לכך שהמערכת הקפיטליסטית הגלובלית מיצתה את עצמה

מזה שבועות נמשכת המלחמה. הקטל, ההרס והפליטות מצטברים. נאט"ו מחמשת, מאמנת ומממנת וקובעת את משך הלחימה וצורתה.

א. הפלישה הרוסית לאוקראינה היא מעשה תוקפנות אימפריאליסטי, המפר את זכותו של העם האוקראיני להגדרה עצמית. לכן לעם האוקראיני זכות מלאה להתנגד לפלישה. בד בבד, יש להתנגד לנאט"ו ולהרחבתה למזרח. המלחמה היא חלק מתחרות בין-אימפריאליסטית על אזורי שליטה בין ארצות-הברית לרוסיה ובעלות בריתן. מבחינת הכוחות האימפריאליסטיים המאורגנים בנאט"ו, זו מלחמה באמצעות שליח נגד רוסיה.

ב. דרישותיה של ממשלת אוקראינה לסיוע מהמערב מחזקות את אופיו הבין-אימפריאליסטי של הסכסוך. המשמעות המעשית של הדרישה מנאט"ו לאכוף אזור אסור לטיסה מעל אוקראינה היא הצטרפות נאט"ו למלחמה ועימות ישיר עם כוחות רוסיים. מלחמה כזו עלולה להסלים עד לחילופי אש גרעיניים בין שני הצדדים, בהם יושמד חלק גדול מהאנושות.

ג. האחריות לתרחיש נורא זה מוטלת על שני המחנות האימפריאליסטיים. ארה"ב ובעלות בריתה אחראיות בשל הרחבת נאט"ו מזרחה, לעבר גבולות רוסיה, כדי לבצר את שליטתן במערב אירו-אסיה. רוסיה ובעלות בריתה אחראיות בשל ניסיונן לעצור מהלך זה באמצעות מלחמה וכיבוש. המאבק ניטש על גבם של תושבי אוקראינה ומדינות האזור. ארה"ב יכולה לסייע לפתור את הסכסוך, אך היא מסרבת לעשות כן ומעדיפה להאריך את המלחמה תוך חימוש, אימון ומימון הצבא האוקראיני.

ד. הדרך למניעת הסלמה היא הפסקת אש מיידית ונסיגת הכוחות הרוסיים מאוקראינה. עם זאת, בגלל מיקומה הגיאופוליטי לא תוכל אוקראינה להיות חלק מנאט"ו, כפי ששבדיה, פינלנד ואוסטריה אינן חברות בנאט"ו. כן יש לבטל את החוב הזר של אוקראינה ולהחיש סיוע הומניטרי מידי לתושביה. ברמה הבינלאומיות, חיוני לעצור את מרוץ החימוש ולהשקיע את תקציבי העתק במאבק ברעב, במשבר האקלים, בעוני ובאי-השוויון – לא במלחמה ובנשק!

ה. הנזק והסכנה בהסלמה הצבאית ברורים. למרות שנאט"ו החליטה להימנע עד כה ממעורבות ישירה במלחמה, היא מסלימה את המאבק בצורה מסוכנת. אספקת נשק לאוקראינה מזמינה תגמול רוסי. הסנקציות הכלכליות המוטלות על מוסדות ועל אינטרסים רוסיים הן לוחמה באמצעים אחרים. סנקציות תמיד פוגעות בעיקר באוכלוסייה האזרחית. אמצעים אלה משתלבים בתעמולה הלאומנית של פוטין ועוזרים לו לגייס תמיכה עממית. כאשר ארה"ב והאיחוד האירופי השתמשו בדומיננטיות שלהן במערכת הפיננסית העולמית כדי לנתק את הבנק המרכזי של רוסיה ממאגרי מטבע החוץ שלו, הגיב פוטין בהצבת כוחותיו הגרעיניים בכוננות.סנקציות ואמברגו הם רק שלב מקדים להסלמה נוספת המסתיימת לעיתים קרובות בשימוש באמצעים צבאיים: זה מה שקרה בעיראק מ-1990, ביוגוסלביה ב-1992, בסומליה  ב-1992, בהאיטי ב-1992, באפגניסטן ב-1999, בגיאורגיה ב-2006, בלוב ב-1992/2011, ובתימן ב-2014. דפוס זה, בו קדמו סנקציות להפצצות, חזר על עצמו כמעט בכל מבצע צבאי של ארה"ב. הסתמכות על "לחץ כלכלי" כדי להפיל את המשטר ברוסיה ב"דרכי שלום", כביכול, עלולה להוביל לאסון.

ו. אחרי קריסת המשטר בברה"מ, הוסיף נאט"ו לשמש מכשיר צבאי אמריקאי נגד רוסיה. לכן יש להתנגד להתפשטות ולהתעצמות הצבאית של נאט"ו. יש להתנגד במיוחד למדיניות ארה"ב, הדוחפת את חברות האיחוד האירופי למרוץ חימוש חדש. באחרונה החליט נאט"ו להגדיל את ההוצאות הצבאיות ל-2% מהתוצר הלאומי הגולמי במדינותיו. לאחר פרוץ המלחמה החליטה ממשלת גרמניה להוציא 100 מיליארד יורו נוספים על "הגנה", וממשלת פולין הודיעה על הכפלת גודל צבאה ועל הגדלת ההוצאה הצבאית לשלושה אחוזים מהתל"ג. המעמדות העובדים הם שישלמו את המחיר של מדיניות המיליטריזציה והמלחמה.

ז. המלחמה היא לא רק על אוקראינה, אלא על הסדר העולמי. האם העולם עדיין כפוף להגמוניה אמריקאית? לצד מי תתייצב סין? האם רוסיה עדיין מעצמה? צריך להבהיר כי מדובר במלחמה שמעורבות בה אירופה, ארה"ב וקנדה. סין נתנה לרוסיה תמיכה מוגבלת ומותנית. מדינות רבות אחרות בדרום הגלובלי מסרבות לנקוט עמדה, כולל הודו, אינדונזיה, מקסיקו, מדינות המפרץ ודרום אפריקה.

ח. מלחמה זו תגבה מחיר כלכלי עצום, לא רק מאוכלוסיות אוקראינה ורוסיה. הזינוק במחירי האנרגיה והמזון מעודד את האינפלציה, שכבר הגיעה לרמה שלא נראתה בשלושת העשורים האחרונים. הנחישות של הבנקים המרכזיים להמשיך במדיניות העלאת הריבית וקיצוץ היצע הכסף היא ניסיון לאלץ את העובדים לשלם על משבר שאינו מעשה ידיהם. רוסיה ואוקראינה הן יצרניות מזון גדולות. המשך המלחמה ביניהן יוביל לכך שיותר אנשים בדרום הגלובלי יגוועו ברעב.

ט. המלחמה גרמה לעקירה עצומה של פליטים הן בתוך אוקראינה והן מעבר לגבולותיה. אנשים רבים, במדינות רבות, הסכימו להכניס פליטים לבתיהם. הגישה מסבירת הפנים, יחסית, של חלק ממדינות האיחוד האירופי, מנוגדת למדיניות הקודמת של "מבצר אירופה" – של עצירת כניסה של מהגרים ופליטים לאירופה. כאנשי שמאל עמדתנו היא שאוקראינים מוזמנים ורצויים במדינותינו, אבל שיש לפתוח את הגבולות לכל הפליטים והמהגרים! כמו כן עלינו להתנגד לגזענות אנטי-רוסית, אותה מעודדים בצביעות פוליטיקאים ששמחו רק אתמול לקבל את פני האוליגרכים הרוסים.

י. התנועה האנטי-מלחמתית הגלובלית שהתפתחה עם הפלישה לעיראק הצטמצמה ב-15 השנים האחרונות. כעת היא תצטרך להתחדש בהתבסס על ההכרה הפוליטית הברורה שהאיום העיקרי לשלום העולם נובע מיריבות בין המעצמות הצבאיות הגדולות. הקמפיין להתפרקות מנשק גרעיני הוא שוב נושא חשוב ורלוונטי, כפי שהיה במהלך המלחמה הקרה.

יא. לתנועה האנטי-מלחמתית ברוסיה חשיבות מיוחדת. יש להצדיע לאומץ הלב של המפגינים ולקוות שחווית המלחמה ההרסנית תגדיל את מספרם. הם ראויים לסולידריות עולמית.

יב. המלחמה היא אסון מכל נקודת מבט סביבתית, בראש ובראשונה כסטייה מהמשימה הדחופה של דה-קרבוניזציה של הכלכלה העולמית. המכונות הצבאיות היריבות פולטות פחמן דו-חמצני בכמויות ענקיות. השיבוש באספקת האנרגיה מעודד יותר ייצור נפט ופוטנציאל להישענות רבה יותר על כוח גרעיני. כסוציאליסטים עלינו לשאוף לאחד את התנועה נגד המלחמה עם תנועת האקלים.

יג. המלחמה היא אזהרה נוספת לכך שהמערכת הקפיטליסטית הגלובלית מיצתה את עצמה. כל מה שהיא מבטיחה למין האנושי הוא מלחמה, הרס סביבתי, מחלות והתרוששות. על הסוציאליסטים מוטלת המשימה לבנות את התנועות נגד מערכת זו: התנועה נגד המלחמה, תנועת האקלים, חזית המאבק בפשיזם ומאבקי העובדים.

למלחמה באוקראינה יש השלכות חשובות גם על המזרח התיכון. אך על כך במאמר נפרד.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, אתמול, בדרכו לפסגת ברית נאט"ו שתתקיים בבריסל (צילום מסך: רשת איי.בי.סי)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן