fbpx

אסון המהגרים בים התיכון ומדיניות ההגירה של ממשלות אירופה הקפיטליסטיות

לפי הערכות האו"ם, רק השנה טבעו בים התיכון כאלף פליטים ומהגרים שעשו את דרכם לאירופה

104 ניצולים חולצו בחיים (14.6) לאחר טביעתה של עוד ספינת מהגרים בקרבת חופי יוון. הניצולים מהספינה, שהפליגה מלוב בדרכה לאיטליה, אושפזו בבית חולים שדה ליד נמל קלמטה בדרום יוון. כ-90 גופות נמשו מהמים, אך מאות עדיין נעדרים. מסעה של הספינה החל במצרים. ב-10 ביוני עצרה בעיר הלובית טוברוק, שם עלו אליה המהגרים, ואז המשיכה בדרכה. ביום רביעי נקלעה הספינה למצוקה ליד עיר החוף היוונית פילוס, ומאות מנוסעיה נפלו אל המים.

שבוע חלף מאז, אך איש אינו יודע את מספרם המדויק של הנספים, ומה עלה בגורלם של מאות הנשים והילדים ששהו בחלל הגדול מתחת לסיפון העליון של הספינה הרעועה.    ארגון צדקה אירופי מסר כי בעת הטביעה היו כ-750 מהגרים היו על כלי השיט שאורכו היה בין 20 ל-30 מטר. סוכנות ההגירה של האו”ם העריכה, כי 400 בני אדם היו על הספינה – רובם מהגרים ממצרים, מסוריה ומפקיסטן. בהנחה שהערכות אלה  נכונות, זה אסון טביעת המהגרים הכבד ביותר מאז אפריל 2015, אז טבעו כ-1,100 בני אדם בהתהפכות ספינה שעשתה את דרכה מלוב לאיטליה.

בעיתון הקומוניסטי “איל מניפסטו” הרואה אור ברומא העריך ארגון איטלקי המסייע למהגרים כי בעשור האחרון נהרגו 20 אלף מהגרים בטביעה בים התיכון. “הים התיכון הופך אט-אט לבית קברות ענק של מהגרים ופליטים המנסים להגיע לחופי אירופה בחיפוש אחר עתיד טוב יותר”, אמרה. מנתונים שפרסם האו”ם עולה כי 72 אלף פליטים ומהגרים הגיעו השנה לחופיהן של מדינות אירופה דרך הים התיכון – רובם לאיטליה וכ-6,500 ליוון. לפי ההערכות, רק השנה טבעו במימי הים התיכון כאלף איש.

זו לא רק טרגדיה – זה פשע

משלחת של המפלגה הקומוניסטית היוונית, ובראשה המזכ”ל דימיטריס קוצומבאס, התייצבה בנמל קלמטה עם הגעת הניצולים הראשונים. קוצומבאס שוחח עם צוותי הרפואה במקום ולאחר מכן אמר לעיתונאים: “זו לא רק טרגדיה גדולה – זה פשע. פשעים אלה יימשכו כל עוד האיחוד האירופי לא ישנה את מדיניות ההגירה. נכון שהאחראים הישירים הם אנשי הפשע המאורגן העומדים מאחורי שיגורם של המהגרים אל מותם. אך גם ממשלות אירופה הבורגניות נושאות באחריות בשל סירובן לקחת אחריות על מהגרים ומבקשי מקלט הבורחים ממלחמות אזרחים, מעוני, מרעב ומאבטלה”.

עוד קרא המנהיג הקומוניסטי לנוער בארצו “להתקומם נגד הרוע והפשע. אסור להתרגל למותם של רבים כל כך”. זה היה המסר של המזכ”ל קוצומבאס גם לעשרות פעילי מפלגתו שהפגינו לעת ערב במרכז העיר. למחרת טביעתה של ספינת המהגרים, הפגינו רבבות ברחבי יוון נגד מדיניות ההגירה של ממשלות אירופה הקפיטליסטיות.

דרשו הצלה ולא הגיעה

המפגינים מתחו ביקורת על משמר החופים היווני, וטענו כי לפי החוק הבינלאומי היו השלטונות באתונה “חייבים להורות על מבצע להצלת הנוסעים בהתחשב במצבה של הספינה”. פלביו די ג’קומו, מהשלוחה המזרח תיכונית של סוכנות ההגירה של האו”ם, אמר כי יש להחיש מבצע הצלה לכל ספינת מהגרים כאילו נשקפת לה סכנה מיידית, משום שגם אם לא נראה כי היא נקלעה למצוקה – בתוך דקות אחדות היא עלולה לטבוע.

דובר משמר החופים היווני, ניקוס אלכסיוס, אמר בסוף השבוע כי שעות לפני האסון, בזמן שהספינה הייתה במים הבינלאומיים, הציעו לה המשמר וכלי שיט פרטיים סיוע באמצעות תשדורות רדיו ומכשירי כריזה, אך אנשי הצוות סירבו. בחלוף הימים גברו התהיות: מדוע בכל זאת לא התערב המשמר כשהבחין שהספינה שוקעת? יתר-על-כן, העיתונות היוונית חשפה כי ארגוני סיוע לפליטים ולמהגרים באתונה קיבלו קריאות באמצעות טלפונים ניידים של נוסעים, שדיווחו כי הספינה נקלעה למצוקה והם חוששים לגורלם.

 

נמרוד עובד

 

עוד בנושא:

https://zoha.org.il/121976

משמרת מחאה של המפלגה הקומוניסטית היוונית בקלמטה בהשתתפות המזכ"ל קוצומבאס עם הגעת הניצולים הראשונים של ספינת המהגרים לנמל (צילום: "ריזוספסטיס")

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן