fbpx

עסקת החבילה בסכנה אך שר האוצר ליברמן טוען שהעלאת שכר המינימום בלתי אפשרית

השר ליברמן תחת מתקפה משולבת - גם בתוך ממשלת הימין

שר האוצר, יו”ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, אמר היום (שני) כי “עלייה בלתי אחראית של שכר המינימום סופה יוקר מחיה ואבטלה”. לדבריו, “הנושא הכלכלי הוא איזון עדין בין רצוי למצוי, והחוכמה היא להגיע לאיזון הנכון. ‘עסקת החבילה’ כפי שחתמנו עליה, היא האיזון ואי אפשר באופן חד צדדי לשנות אותה”. ליברמן הוסיף “כולם מכירים שאצלי ‘מילה זו מילה’, ובמקרה הזה גם בחתימה”. ליברמן התייחס לביקורת ההולכת וגוברת בקואליציה ומחוצה לה לעסקת החבילה שהממשלה אישרה אתמול, הכוללת תיקוני חקיקה.

עיקר תיקוני החקיקה הכלולים בעסקת החבילה הוא תיקון חוק שכר מינימום שמשמעותו עליית שכר המינימום – אבל בשיעור נמוך ממה שנקבע בחוק.  עוד נמסר ממשרד האוצר: “יתבצע תיקון חישוב השעות הנוספות שמטרתו העסקה גמישה של עובדים עבור המעסיק ואיזון בית-עבודה טוב יותר עבור העובד. כמקובל במדינות רבות. הצדדים סיכמו על חישוב שעות נוספות המביא לידי ביטוי את הגמישות הנדרשת לצורך איזון בין עבודה ופנאי ומתן מענה לתקופה המאתגרת שבפניה אנחנו ניצבים”.

יו”ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי, הגיב לדרישה לשנות את עסקת החבילה ולהעלות את שכר המינימום ומסר: “עסקת החבילה שסוכמה ונחתמה רק לפני כחודשיים בין משרד האוצר, נשיאות המגזר העסקי והסתדרות העובדים נתנה ביטוי להיבטים משקיים ותעסוקתיים רחבים, כוללת הסכמות על מתווה העלאת שכר המינימום. הקריאה הפופוליסטית וחסרת האחריות להפר את ההסכמות ולהזניק את שכר המינימום מיידית בעשרות אחוזים, לא רק שהיא קריאה לשבירת כל כללי המשחק המחייבים את ראשי המשק, אלא שזו קריאה לצעד שרק יחריף את עליית המחירים במשק”.

לעומת זאת, יו”ר הרשימה המשותפת, ח”כ איימן עודה (חד”ש), הביע התנגדות לעסקת החבילה: “הממשלה אישרה אתמול תכנית מנותקת שתוריד את שכר המינימום במקום להעלות אותו. הרשימה המשותפת תמשיך להיאבק בכנסת על העלאה אמיתית של שכר המינימום יחד עם חברי כנסת שלא קונים את העסקה הצינית של ליברמן”. ח”כ עופר כסיף (חד”ש – הרשימה המשותפת) הוסיף: “העלאת שכר המינימום בחצי שקל לשעה? זו עסקת חבילה שנותנת את כל הכוח למעסיקים על חשבון העובדים. זהו לא רק לעג לרש אלא עדות לריקבון השיטה כולה. אנחנו נמשיך במאבק למען העלאה ממשית של שכר המינימום, להגנה על זכויות העובדים, ולהורדה משמעותית של יוקר המחייה. זה הכרחי וזה אפשרי”.

חד”ש מסרה: “בתקופה של עליות מחירים קיצוניות ומשבר כלכלי חריף, הממשלה והאוצר מציעים להעלות את שכר המינימום בסכום המעליב של 54 אגורות, ולאשר שלל תקנות שפוגעות בזכויות העובדים ובציבורים המוחלשים ביותר בישראל. 2.5 מיליון אזרחים חיים מתחת לקו העוני, יותר ויותר משפחות עובדות לא מצליחות לגמור את החודש – ושר האוצר ליברמן מקדם הצעה שתיטיב עם החזקים על החשבון המוחלשים. במקום להביא בשורה ושינוי לציבור העובדים – הממשלה בוחרת להעמיק את הפערים, להמשיך את השחיקה בשכר ולבטל תשלומים על שעות נוספות. מול התכנית הרעה הזו, התשובה היא אחת – להעלות בצורה משמעותית ומיידית את שכר המינימום, ולהמשיך להיאבק למען זכויות עובדים וצדק חברתי לכול”.

 

עוד בנושא:

 

השר ליברמן תחת מתקפה משולבת, גם בתוך ממשלת הימין (צילום: דף הפייסבוק של ליברמן)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן