fbpx

זמר – יוצר ושחקן שזכה להערכה רבה בבריה”מ לשעבר: ולדימיר ויסוצקי נולד ב-25 בינואר 1923

יום בהיסטוריה סוציאליסטית

ולדימיר ויסוצקי היה זמר-יוצר, משורר ושחקן תיאטרון וקולנוע רוסי נולד ב-25 בינואר 1923 לקצין יהודי בצבא האדום ולאם מתרגמת רוסייה. כשאביו חזר מהמלחמה, עבר ולדימיר לגור איתו ועם יבגניה, אמו החורגת, שגידלה אותו בזמן שאביו שהה בבסיס במזרח גרמניה. הוא למד שנה אחת (1955–1956) במכון להנדסה אזרחית במוסקבה ופרש מהלימודים כדי להצטרף לבית הספר לתיאטרון על שם ולדימיר נמירוביץ’-דנצ’נקו. שם סיים את לימודיו במגמת המשחק ב־1960.

ב־1967 נרקמה מערכת יחסים בין ויסוצקי לבין שחקנית הקולנוע הצרפתיה ממוצא רוסי, מרינה ולאדי, והשניים נישאו בשנת 1969. למרות היותם נשואים, כמעט שלא חיו יחד, משום שאף אחד מהם לא הסכים לוותר על הקריירה המצליחה שלו בארץ מולדתו. הקשר ביניהם התבסס בעיקר על שיחות, התכתבויות ופגישות. שירים רבים של ויסוצקי מדברים על הקשיים בקשר כזה. לאחר מותו, בעזרת מתורגמן, כתבה עליו ולאדי ספר.

החל להופיע בתיאטרון הדרמה על שם אלכסנדר פושקין. מ־1964 הוא החל לשחק בתיאטרון טגנקה לדרמה וקומדיה של יורי ליובימוב שבמוסקבה, שבו שיחק בתפקידים כהמלט וכיכב ב-26 סרטי קולנוע וטלוויזיה. בשנת 1979 הוא השתתף באחד התפקידים הראשיים בסדרת טלוויזיה של הבמאי סטניסלב גובורוחין “מקום המפגש אינו ניתן לשינוי”. הסדרה זכתה להצלחה רבה ומוקרנת עד היום. שיריו הכילו לרוב סאטירה ואירוניה דקה על החיים בברית המועצות וקשייהם. חברת התקליטים הממשלתית “מלודיה” הוציאה רק שירים מעטים שלו במהלך חייו ומעריציו הרבים נאלצו להסתפק בהקלטות ביתיות חובבניות. על אף הצנזורה והכרה מצומצמת ביותר של רשויות התרבות הסובייטיות במוזיקה שלו, הוא הפך לפופולרי ביותר והופיע בערים רבות ברחבי ברית המועצות.

ההופעות והנסיעות המרובות ערערו את בריאותו. ידוע כי בתקופה האחרונה של חייו השתמש בסמים כדי להיות מסוגל להופיע, דבר שפגע בו עוד יותר. בקיץ 1980 היה תחת מעקב רפואי, אך ב־25 ביולי באותה שנה הוא נפטר, בגיל 42, מסיבה שאינה ידועה בוודאות. באותה שנה התקיימה אולימפיאדת הקיץ במוסקבה, ומלבד תושבי מוסקבה ומתחרים באולימפיאדה איש לא הורשה להיכנס לתחומי העיר; בתקופת הגלאסנוסט בסוף שנות השמונים החלו השלטונות הסובייטיים להתיר את הפצת אלבומיו ומילות שיריו באופן חוקי. ההערצה כלפיו בציבור הרוסי נמשכת שנים רבות לאחר מותו.

ארקדי דוכין הקליט ב־1989 אלבום משירי ויסוצקי בעיבוד מילולי לעברית, שנקרא “רוצה ויהיה”. ב־1990 הוציא הזמר ליאור ייני את האלבום “ליאור ייני שר ויסוצקי”. ב־1994 יצא “אל הפסגה”, אוסף שירי ויסוצקי מתורגמים לעברית בביצוע מיכאל גולדובסקי. בשנת 2014 הבניין הגבוה ביקטרינבורג נקרא על שם הזמר בתמיכת משפחתו. פסלים ואנדרטאות לזכרו של ולדימר ויסוצקי מוצבים בערים: אודסה, וורונז’, ולדיווסטוק, מגדן, מריאופול, קיילצה.

ספרים
מרינה ולדי, ולדימיר ויסוצקי, תל אביב: אור עם, תש”ן (הספר בקטלוג ULI

צילום: uznayvse.ru

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן