fbpx

ההסתדרות הסכימה למשמרות של 13 שעות: טרם פורסם הנוסח המלא של עסקת החבילה

בר-דוד הציג בפני בית נבחרי ההסתדרות מצגת ובה עיקרי ההסכם, אך הנוסח המלא שלו טרם פורסם במלואו

הדיון שנערך בשבוע שעבר בבית נבחרי ההסתדרות (בינ"ה), סער בעת שהיו"ר ארנון בר-דוד הציג את "עסקת החבילה" עליה חתמו בתחילת החודש ההסתדרות, ממשלת הימין והמעסיקים – עסקה שהוגדרה "עסקת חבלה" בגיליון "זו הדרך" 43 (10.11).

בר-דוד הציג בפני חברי בינ"ה שקפים ובהם עיקרי ההסכם, אך ההסכם טרם פורסם במלואו ולא נמסר לרשם ההסכמים הקיבוציים. רק המסירה לרשם מקנה להסכם חוקיות ומאפשרת לעיין בו ובסעיפיו השונים. מזה כשבועיים מנסים חברי סיעת חד"ש בהסתדרות לקבל עותק מן ההסכם – אך ללא הועיל. בר-דוד אמנם הציג את הקווים הכלליים של ההסכם אך לא ביקש את אישורו של "פרלמנט ההסתדרות". לכן לא נערכה הצבעה בנושא.

לפי ההסכם שהוצג, שכר המינימום יעלה בהדרגה ל-6,000 שקל תוך חמש שנים, כשהפעימה הראשונה תהיה באפריל 2022. זו תוספת של 54 אגורות לשעת עבודה בשנה וחצי הקרובות: 29.66 שקל לשעה במקום 29.12 שקל כיום. עוד סוכם שבמהלך השנה הבאה לא תהיה תוספת שכר במגזר הציבורי ושהעובדים רשאים לעבוד מהבית יום בשבוע.

לפתע הופיע סעיף חדש

השכר במגזר הציבורי יוקפא כאמור במהלך 2022. לקראת תקציב 2023 ייפתחו הדיונים על הסכם קיבוצי חדש במגזר הציבורי. אך מאז שנת 2017 לא נחתם הסכם שכר במגזר הציבורי. בחודש דצמבר 2019 בוצעה הפעימה האחרונה של הסכם המסגרת הקודם, כאשר משכורת חודש ינואר 2020 נכללה העלאת שכר בשיעור של 1.95%. פירוש הכניעה של בר-דוד לעמדת ליברמן והמעסיקים: מאות אלפי עובדים במגזר הציבורי לא יקבלו פיצוי על העלייה ביוקר המחיה במהלך שלוש שנים ולא ישפרו את שכרם.

עוד עלה מהמצגת שהצדדים הסכימו על מימוש תביעה ישנה של המעסיקים: מעבר החישוב של שעות נוספות מחישוב על בסיס יומי לחישוב על בסיס חודשי. זאת, בדומה לשינוי שבוצע בשנתיים האחרונות בכמה מדינות קפיטליסטיות בהן שולטות מפלגות ימין, ובהן הודו והונגריה. החישוב הגלובלי מוגבל ל-17 שעות נוספות חודשיות, ויחול על עובדים שמשתכרים עד 150% משכר המינימום בלבד (7,950 שקלים).

להפתעת רבים, בשקפים הוצג סעיף חדש במסגרת ההסכם שעל תוכנו לא נמסר בהודעות לעיתונות מטעם ההסתדרות והאוצר: היתר למעסיקים לקבוע משמרות בנות 13 שעות וחצי ביום (!) לעובדי תעשייה. ההיתר יחול גם על עובדי ענף ההי-טק. זאת, לאחר שההסתדרות הסכימה בעבר להעסיק פועלים במשמרות של 12 שעות רצופות. נשאלת השאלה: האם קיימים בהסכם סעיפים נוספים הפוגעים בעובדים שטרם פורסמו?

הסכם מביש

במהלך הישיבה מחו נציגי סיעת האופוזיציה בהסתדרות, "צדק חברתי", נגד העסקה והניפו שלטי מחאה נגד השעייתה של שני שבתוב, יו״ר מועצת עובדי רשות האוכלוסין המאגדת כ-3,000 עובדים. שבתוב זומנה להליכים משמעתיים בגלל שמתחה ביקורת על ההסכמים עם האוצר. בעקבות המחאה וצילום האירועים, הורחקו נציגי האופוזיציה וצוותי הצילום מהישיבה.

יו״ר סיעת האופוזיציה בהסתדרות, חנוך ליבנה (שבמשך שנים רבות כיהן כיו"ר ועדי עובדי הבנק הבינלאומי וכתב טור ב"זו הדרך"), מסר בתום הישיבה: ״בהסתדרות לא יודעים מה זה דמוקרטיה וגם לא יודעים לנהל משא ומתן. כואב לראות שכל מי שמביע ביקורת מושעה ומורחק. ככה הרחיקו אותנו וכך גם משעים יו״ר ועד עובדים גדול שהעזה להביע ביקורת על ההסכם עם האוצר".

לדברי ליבנה, "זה הסכם מביש. יו״ר ההסתדרות התפשר על הכל. אפס הישגים. על עסקת החבילה במשק שמענו לראשונה בישיבה, לא קיבלנו כנציגי עובדים שום חומר או טיוטה. יו״ר ההסתדרות ניהל את הכל כהצגה של איש אחד. זה לא הסתדרות של עובדים, זו דיקטטורה".

 

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד נואם בטקס החתימה על עסקת החבילה במשרד האוצר (צילום: ההסתדרות)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן