fbpx

19 נעצרו וחמישה נפצעו בהפגנות נגד סתימת פיות בירושלים ובתל אביב

מפרי ג'רוזלם נמסר "המשטר תוקף את כל מי שקורא להחזיר את החטופות, וכל מי שמציע דרך אחרת ממעגל המוות"

19 מפגינים נעצרו אמש (חמישי) במשמרות מחאה שקטות שנערכו בכניסה לתחנות משטרה ברחוב סלמה בתל אביב-יפו ובמגרש הרוסים בירושלים. בעקבות דיכוי המשטרה הברוטלי ליד בניין האקדמיה בצלאל שבקרבת מגרש הרוסים חמישה מפגינים נזקקו לטיפול רפואי. כל המפגינים שוחררו הבוקר מבלי שהוגשו כתבי אישום נגדם.

הפעילים במשמרות החזיקו כרזות נגד סתימת פיות, שהוחרמו בידי השוטרים. זאת, בעקבות מעצרו בשפרעם של יו”ר ועדת המעקב העליונה מוחמד ברכה וכמה מחבריה לקראת משמרת מחאה נגד המלחמה בעזה שאמורה הייתה להתקיים בכיכר המעיין.

במשמרת שנערכה ברחוב סלמה נעצרו 18 פעילים בהוראת מפקד התחנה, סנ”צ קובי אבוטבול. שוטרים התנפלו על מפגינים, תלשו מידיהם שלטים, תופים ומגפון. מאותו הרגע, מבלי שהמפגינים עשו דבר ומבלי שהוכרז שההפגנה לא חוקית, השוטרים שבו והתנפלו במחזוריות על המפגינים, היכו אותם, דחפו אותם ועצרו נוספים. לפי הודעת המשטרה, אחת השוטרות שנכחה במקום נפצעה בידה ופונתה לקבלת טיפול רפואי. עוד מסרה המשטרה כי המוחים “החלו לגדף את השוטרים, כאשר הם מדביקים סטיקרים על גדרות המשטרה עם דגל הרשות הפלסטינית”. זאת, על פי ההודעה, “על רקע מעצר חברי ועדת המעקב בנצרת”.

בירושלים הפגינו עשרות ועל פיהם נייר דבק במחאה על סתימת הפיות. תוך פחות משלוש דקות שוטרים מהתחנה יצאו והודיעו שמדובר בהתכנסות בלתי חוקית, שלפו אלות, התחילו להכות את המפגינים, ודחפו אותו ממקום למקום במשך יותר מחצי שעה. מהתארגנות פרי ג’רוזלם המקומית נמסר “מה הפשע האיום שהביא עלינו את המתקפה האלימה הזאת של המשטרה? המשטר תוקף את כל מי שקורא להחזיר את החטופות, כל מי שקורא להפסיק להפציץ, כל מי שמציע שיש אפשרות אחרת חוץ ממעגל מוות אינסופי. אבל יש אפשרות אחרת ולא נפסיק להיאבק למענה”.

מוקדם יותר אתמול שחררה המשטרה את היו”ר ברכה וחברי הכנסת לשעבר מבל”ד חנין זועבי, מטאנס שחאדה וסאמי אבו שחאדה, ומזכ”ל המפלגה יוסף טאטור. לפי המשטרה, החמישה ניסו “לארגן הפגנה שעלולה להוביל להסתה ולפגיעה בשלום הציבור, בניגוד להנחיות המשטרה”. מחד”ש נמסר כי “רדיפתם של מנהיגי ציבור ערבים רק בשל קריאתם לסיום האלימות ולמען שלום, מעידה על ההידרדרות הפשיסטית בחסות המלחמה. כנראה שמפקדי המשטרה מפחדים מבן גביר”.

בתוך כך, כמאה מפגינים הגיעו אמש סמוך לביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, וקוראים “להחזיר את החטופים עכשיו”. המפגינים הצבו לול תינוקות במקום, ושרו שירי ערש “למען הילדים החטופים” וניסו להתקרב לביתו של המיליונר האמריקאי סיימון פאליק, תומך ימין קיצוני וותיק, בו שוהים בני הזוג נתניהו.

תחילה ניסו השוטרים לחסום את דרכם של המפגינים אל הבית, אך בעקבות קריאתה של נועם דן – ששלושה מבני משפחתה נחטפו – הדפו המפגינים את המחסומים המשטרתיים. “אתם יכולים לעבור – באתם כדי לדבר אל הקברניטים ולהגיד להם שהם יכולים וחייבים לשחרר את הילדים שלנו”, אמרה דן למוחים. לאחר עימות קצר, המשטרה התירה למפגינים לעמוד ליד הכניסה לבית. במקביל, עשרות מפגינים מול ביתו של שר הביטחון יואב גלנט בעמיקם ושל 13 שרים נוספים של ממשלת הימין.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/125241/

מעצר אחת הפעילות נגד סתימת פיות, אמש, מול תחנת המשטרה ברחוב סלמה בת"א-יפו (צילום: חד"ש)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן