fbpx

פעילי חד”ש באוניברסיטת ת”א דורשים לנקוט צעדים נגד מפיצי שנאה והסתה ברשתות החברתיות

מאז החלה המלחמה קבוצות של סטודנטים אוגרות מידע על סטודנטים פלסטינים בכוונה לדרוש את השעיתם

תא חד”ש באוניברסיטת תל-אביב פנה היום (חמישי) אל הנהלת המוסד בדרישה לנקוט צעדים נגד גורמים ימין שפתחו בצייד מכשפות נגד סטודנטים ערבים בקמפוס. במכתבם כתבו פעילי חד”ש: “כולנו חווים ימים קשים מאוד. האובדן הטראגי של חיי חפים מפשע הוא בלתי נסבל. פשעי המלחמה הנוראיים שמתבצעים בעוטף עזה וברצועת עזה מזעזעים ומעלים דאגה עמוקה. תא חד”ש סטודנטים בקמפוס הוא תא הסטודנטים היהודי-ערבי המשותף הגדול ביותר בקמפוס. חברי התא מאוגדים סביב ערכים משותפים של שלום, שוויון וצדק חברתי לכל. אנו מביעים צער עמוק על כל הקורבנות של המלחמה הארורה הזאת ומקדמים שיח שדורש החלפת שבויים והפסקת המלחמה באופן מידי”.

אך לדבריהם “קבוצה של סטודנטים פעילי ימין (בשיתוף פעילי ימין שספק שהם סטודנטים) החלו בציד מכשפות נגד סטודנטים פלסטינים בקמפוס. אותם סטודנטים התאגדו על מנת למצוא ‘סטודנטים תומכי טרור’ בקמפוס במטרה שישעו אותם. התאגדות הסטודנטים הזו מחפשת פוסטים של סטודנטים ערבים ברשתות החברתיות, אוגרת אותם, ומעבירה את הפוסטים הללו לבתי הספר השונים. ”

“בימים האחרונים עסקנו במעקב אחר אותם סטודנטים על מנת להבין את הפעילות שלהם והגודל שלה. הפוסטים אליהם נחשפנו, שרבים מהם הופצו בקבוצות של סטודנטים באוניברסיטה ברשתות החברתיות, גם בעמוד הפייסבוק של התאחדות הסטודנטים הארצית, כלל לא קשורים לתמיכה בטרור. כך לדוגמא, אחד הפוסטים שמופץ כ’תומך טרור’ הוא תמונה שהעלה חבר בתא שלנו בה הוא כותב שכל מי שתומך בהרג חפים מפשע צריך להפסיק לעקוב אחריו. פוסט נוסף שהופץ כפוסט של ‘סטודנטית תומכת טרור’ הוא בכלל תמונה שהועלתה בחודש מאי מטקס יום הנכבה שהתקיים בכיכר אנטין. כמו כן, פוסטים רבים שמפוצים כ’תומכי טרור’ הם פייק ניוז ברור. אלו רק דוגמאות מבין פוסטים רבים שראינו שאינם מתאימים בכלל להגדרה של תמיכה בטרור. במקרים אחרים אין כלל ניסיון להביא הוכחות”, הדגישו.

אנשי חד”ש חושפים בפנייתם כי התארגנות היא כלל ארצית שקמה לאחר שאוניברסיטת חיפה השעתה שני סטודנטים בלי שנעשה להם שימוע. התנועה הזאת גדלה בקצב מטריד. אתמול, אוניברסיטת באר שבע ומכללת סמי שמעון השעו סטודנטים ערבים בגלל  “תמיכה בטרור” כביכול בהליך דומה לזה שנעשה באוניברסיטת חיפה. למערכה הצטרפה התאחדות הסטודנטים הארצית. בנוסף, דמויות וארגוני בולטים בקרב הימין כגון התנועה הפשיסטית “אם תרצו”.

כמו כן, לאורך הימים האחרונים יצאו קריאות רבות בפורומים של סטודנטים לפיהן כל סטודנט, ערבי או יהודי, שהניף דגל פלסטין למעשה תומך במעשי הטרור של חמאס. “כמובן שאין כך המצב כי הדגל, כמו גם שאר הסמלים הפלסטינים, הם סמלים לאומיים של עם, ואינם שייכים לאף ארגון, ומכאן שהנושאים אותם אינם יכולים להיות מואשמים בתמיכה בטרור. כך גם הבעה של הזדהות עם כאבו של העם הפלסטיני ועם מאבקו לעצמאות היא אינה הבעת הזדהות עם מעשי הטבח הנוראיים שראינו ביום שבת האחרון, והיא מוגנת תחת חופש הביטוי”.

“השיח שמתנהל בפורומים של הסטודנטים באוניברסיטה בימים האחרונים הוא אלים במיוחד. קריאות גזעניות וחסרות סבלנות מפורסמות כל כמה שעות. הדבר יוצר פחד וחשש עמוק אצל הסטודנטים הפלסטינים לקראת שנת הלימודים הקרובה ולטענת אנשי הימין אספו מעל 280 עדויות על סטודנטים ערבים תומכי טרור באוניברסיטת תל אביב בלבד”. “לאור כל זאת, אנו מבקשים מכם שתעשו צעדים דחופים על מנת לשמור ולהגן על הסטודנטים הפלסטינים בקמפוס. כמו כן, אנו דורשים צעדים מידיים נגד אותם סטודנטים אשר מפיצים אימה וגזענות בפורומים של הסטודנטים ברשתות החברתיות. לא נסבול שיח מאיים גזעני ומתסיס בקמפוס. הימים הם ימים קשים ביותר, אין אדם שחי פה כרגע שלא מרגיש את הכאב. דווקא בימים כאלה, ראוי שנקפיד לשמור על שיח שפוי, דמוקרטי ושוויוני. נשמח לעבוד יחד עם ראשי האוניברסיטה כדי שאירועים כאלה יפסיקו בהקדם וכדי שכלל הסטודנטים יוכלו להתחיל את שנת הלימודים בלי חשש ופחד”, נאמר בפנייה.

בתוך כך, קבוצה של מרצים פנתה ביום שני אל פרופ’ גור אלרואי, רקטור אוניברסיטת חיפה, בעקבות השעייתם של סטודנטים פעילי חד”ש ללא הליך משמעתי תקין. הם דורשים לבטל מיידית את הצעד המשמעתי. במכתבם המרצים כתבו “שמענו שמספר סטודנטים וסטודנטיות קיבלו ממך הודעה שהם מושעים מהאוניברסיטה, וחלקם אף נדרש לפנות את חדרם במעונות, בשל פרסומים שלהם לכאורה ברשתות החברתיות. אנו סבורים שאין לך סמכות להשעות סטודנטים, ושהחלטה כזו מפרה את התקנונים של האוניברסיטה ופוגעת בזכויות אזרח ובזכויות סטודנטים המוקנות להם הן על פי משפט המדינה והן על פי תקנון משמעת האוניברסיטה”.

לדבריהם, “לא ברור כלל אלו סעיפים אתה סבור שהסטודנטים המושעים הפרו, ואיזה הליך של בירור עובדות הספקת להפעיל בזמן הקצר עד לנקיטה בפעולה החריפה של השעיה וגירוש מהמעונות, כאשר ככל הידוע לנו, הסטודנטים שהושעו לא קיבלו אפילו זכות להשמיע את גרסתם”. בתגובה למכתב השיב, הרקטור תקף את המרצים וטען שהם ” מנותקים מהמציאות. כמו כן, הוא דרש מאחד המרצים שחתומים על המכתב להתפטר באופן מידי מתפקידו. הרקטור טען כי אין לו אמון במרצה והוא לא יכול לעבוד לצדו כך.

יצוין שפעילי אקדמיה לשוויון הקימו מערך תמיכה לסטודנטים ערבים-פלסטינים בכל האוניברסיטאות והמכללות בכל היבט הקשור למצב הנוכחי, החל מעניינים הקשורים לביטחון האישי ועד לפניות אקדמיות.

ניתן לפנות בעברית או ערבית למערך התמיכה של אקדמיה לשווין באמצעות הטלפון:

079-6106559

עוד בנושא: https://zoha.org.il/124518

 

קריאות הסתה בדף הפייסבוק של התאחדות הסטודנטים הארצית

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן