fbpx

נעצר יו”ר ועדת המעקב מוחמד ברכה בדרכו למשמרת מחאה בנצרת; הפגנות בת”א ובירושלים

מחד"ש נמסר: "ממשלת בן-גביר נתניהו רוצה לעורר מתיחות בין יהודים וערבים ולהשתיק כל קול שקורא לשלום"

יו״ר ועדת המעקב העליונה של האזרחים הערבים בישראל, מוחמד ברכה, מראשי מק”י ולשעבר ח”כ מטעם חד”ש, נעצר הבוקר (חמישי) בדרכו לנצרת בה אמורה הייתה להתקיים משמרת מחאה נגד המלחמה בעזה.

בטרם מעצרו אמר ברכה בראיון לרדיו נאס המשדר מנצרת: “אסור בשם ההתנגדות לכיבוש לנסות להצדיק את רצח התינוקת בישראל. זה לא ערכי ומוסרי ומעל הכל זה פוגע בצדקת המאבק הפלסטיני שמנהיגיו קוראים להוציא את החפים מפשע ממעגל האלימות”. יצוין שכיכר המעיין בנצרת נעצרו ארבעה מראשי ועדת המעקב נוספים. הערב, בשעה 17:00 תתקיים מול מטה מחוז תל-אביב של משטרת ישראל, ברחוב סלמה 18, מחאה נגד המעצר ובדרישה לשחררם.

מחד”ש נמסר: “ההתקפה של ממשלת בן-גביר-נתניהו על המנהיג המוסכם של הציבור הערבי היא מתקפה על הציבור הערבי כולו במטרה לעורר מתיחויות בין יהודים וערבים, ולהשתיק את הקולות שקוראים לשלום ולעצירת המלחמה. מוחמד ברכה הקדיש את חייו למאבק יהודי ערבי נגד הכיבוש ולמען שיווין ושותפות אמיתית, שהתגלה גם לאחרונה ביוזמות של ועדת המעקב לקיים מפגש ערבי- יהודי נגד המלחמה. נמשיך במאבק אחראי ופוליטי נגד סתימת הפיות ולמען עתיד של שלום צודק”.

יו”ר חד”ש-תע”ל, ח”כ איימן עודה, הגיב למעצר בראיון ששודר ברדיו נאס: “עמדתנו נגד הרג האזרחים והפגיעה בחפים מפשע עקבית וברורה, אך לצערי יש גורמים קיצוניים בישראל שמבקשים מאיתנו להזדהות רק עם חפים מפשע ישראלים ולהתעלם מהכאב של הפלסטינים. זה לא יקרה, אנחנו דורשים לעצור את המלחמה על עזה”. על כך הוסיפה ח”כ עאידה תומא-סלימאן (חד”ש) “כנראה שאנחנו תחת משטר צבאי שהמדינה לא מעזה להכריז עליו. מעצרו של יו”ר ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי, חברי מוחמד ברכה היא פגיעה באוכלוסייה הערבית כולה. לא נוותר על זכותנו להפגין ולהביע את התנגדותנו למלחמה”.

ארגון זכויות האדם בצלם סבור שהמעצר של חברי ועדת המעקב “הוא הצהרת כוונות מפחידה של ממשלת ישראל על הרחבה של מעגל האלימות בכלים סמכותניים ודכאנים. בחסות המלחמה בעזה, מבהירה הממשלה את תפיסתה שפלסטינים אזרחי ישראל אינם שחקנים פוליטיים לגיטימיים שזכויותיהם שוות לאלו של אזרחים יהודים”. עו”ד גיל גן מור מהאגודה לזכויות האזרח הבהיר שאין צורך ברישיון לעצרת מחאה שאין בה נאומים או תהלוכה, ואין בסיס למשטרה לא לאפשר לקיים עצרת מחאה כזו, ואין גם סמכות לבצע מעצר מנע של אדם כי הוא בדרך למחות בצורה כזו. “המשטרה פועלת בניגוד לחוק, ולכן זה בצדק נתפס כמעצר פוליטי. ישראל לא תהיה דיקטטורה”, הדגיש.

ועדת המעקב העליונה של האזרחים הערבים בישראל קיימה ביום שלישי האחרון כנס מקוון יהודי-ערבי במקום הכנס שאמור היה להתקיים לפני כעשרה ימים בחיפה ובוטל בידי המשטרה. את הדיון, בהשתתפות כ-400 יהודים וערבים, פתח יו”ר ראש ועדת המעקב, מוחמד ברכה, שאמר “גם הסבל הממושך של העם הפלסטיני לא יוכל להצדיק את הטבח של ה-7 באוקטובר”. לדבריו הכרחי לקיים דיאלוג יהודי-ערבי גם בעת מלחמה “הגובה מחיר כבד מתושביה הפלסטינים של רצועת עזה, יותר מ-10 אלף נהרגו בהפצצות שאינן פוסקות. המלחמה איננה נגד החמאס, אלא נגד התושבי עזה כולם בעת שסכנת הטרנספר מרחפת מעל ראשיהם”. “כאשר התותחים רועמים – מוזות הדמוקרטיה לא שותקות”, הוסיף ומנה שורה ארוכה של צעדים שננקטו נגד האוכלוסייה הערבית בישראל הכוללת הסתה ממלכתית, מאות מעצרים, פיטורים וצעדים משמעתיים נגד סטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה. ברכה הביע דאגה מהצב שעלול להיווצר בתום המלחמה “לאחר שבן גביר חילק אלפי כלי נשק ושיזלגו גם לארגוני הפשיעה ולכנופיות פשיסטיות”.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/125197/

יו״ר ועדת המעקב העליונה של האזרחים הערבים בישראל, מוחמד ברכה, בוועידת חד"ש שנערכה בחודש מארס האחרון (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן