fbpx

הפרוקסי של ארה”ב במזרח התיכון, ממשל ביידן והמלחמה ברצועת עזה

ביידן הדגיש כי המלחמה בעזה היא חלק ממערך האינטרסים של ארה"ב, גם פה מלחמה היא כלכלה רק באמצעים אחרים

עם פרסום ממדי הטבח שביצע החמאס בתושבי היישובים שליד הרצועה ב-7 באוקטובר, הודיע נשיא ארה”ב ג’ו ביידן על תמיכת ארצו ללא סייג בישראל ושיגר  מיד סיוע צבאי רב. ביידן הזדרז להגיע לישראל, וכמוהו בכירים נוספים בממשל האמריקאי, בכירים בשירותי הביטחון ויועצים צבאיים – גנרלים היושבים ב”בור” בקריה בתל-אביב.

באופן חריג, ביידן ומזכיר המדינה אנתוני בלינקן אף השתתפו בישיבות קבינט המלחמה המצומצם. השתתפות זו מעידה על יחס הכוחות בין מעצמת העל לבין הפרוקסי שלה במזרח התיכון. אמנם מאז מלחמת 1967 יושבים נציגי השגרירות האמריקאית בבור בעת מלחמות ומבצעים, אבל השתתפות גלויה של הנשיא ומזכיר המדינה בישיבת ממשלה סודית? הרי לא תעלה על הדעת השתתפות של ראש ממשלת ישראל או אחד משריה בישיבת הממשל בוושינגטון בעת משבר ביטחוני.

אבל במושבה האמריקאית הרחוקה, הכל מתקבל באהבה. כידוע, ביידן הוא “נשיא ציוני” (על פי הגדרתו) וארה”ב – “ידידתנו הגדולה”. מעטים בישראל שואלים את עצמם האם ההתערבות האמריקאית הבוטה היא “לשם שמיים” (המלאים במטוסי חיל אוויר מתוצרת ארה”ב שמפציצים ללא הרף את עזה), או לשם שמירת האינטרסים של ארצות-הברית.

ביידן הבהיר את הדברים היטב בנאום שנשא בבית הלבן ב-20 באוקטובר, שעות ספורות אחרי ששב מביקורו בישראל. ביידן אמר אז כי ארה”ב והעולם נמצאים בעיצומו של מפנה היסטורי בסדר העולמי, וכרך יחד את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם איראן ועם החמאס בחבילת איום אחת. ביידן הדגיש בנאומו, כי המלחמה בעזה היא חלק ממערך האינטרסים הגלובליים של ארה”ב וכי המעצמה החזקה בעולם “מעוניינת לשמר את מעמדה כמנהיגת העולם החופשי”. לדבריו, “המנהיגות של ארה”ב היא המשמרת את ביטחון העולם. הבריתות שרקמה ארה”ב הן ששומרות על ביטחון ארה”ב. הערכים האמריקאיים הם מה שהופך את ארה”ב לפרטנר”.

ערכים ונשק

אך לא רק ערכים (קפיטליסטים, יש להוסיף) מחברים את ארה”ב לישראל, גם נשק, הרבה נשק. ביידן נשא את נאומו ערב דיון בקונגרס על אודות “חבילת סיוע” של יותר מ-14 מיליארד דולר עבור ישראל ואוקראינה. המלחמה היא פוליטיקה באמצעים אחרים – קבע הגנרל הפרוסי פון קלאוזביץ (או בשמו המלא: קרל פיליפ גוטפריד פון קלאוזביץ) בתחילת המאה ה-19. אבל, המלחמה היא גם כלכלה באמצעים אחרים, והמלחמה בעזה אינה חריגה מהכלל. מאז תחילתה, שיגרה ארה”ב לישראל כמויות אדירות של נשק ותחמושת: מאלפי הרובים שהשר לביטחון לאומי איתמר בגן גביר מחלק למאות המיליציות (“כיתות הכוננות”) שהקים ועד לפצצות מהדור החדש שמשמשות ל”השטחת עזה” – כפי שפוליטיקאים ישראלים נוהגים להכריז.

מדיניות זו מגדילה את צבר ההזמנות של תאגידי הנשק הגדולים בארה”ב (שהם הגדולים בעולם) ובעליהם צוחקים כל הדרך אל הבנק. אבל לא רק נשק: לראשונה משתתפים כוחות אמריקאיים באופן פעיל בלחימה יחד עם חיילים ישראלים – הן בייעוץ ברמת הפיקוד והן בפעולה בשטח. מל”טים של צבא ארה”ב נצפו בימים האחרונים בשמי עזה. נמסר רשמית שהם “מסייעים לאיתור החטופים”. איך אומרים הילדים? פתי מאמין לכל דבר.

סביב ישראל ניצבת ארמדה אמריקאית ענקית. הפנטגון הודיע ביום ראשון (5.11) בהצהרה חריגה, כי צוללת גרעינית אמריקנית הגיעה לאזור שתחת פיקוחו של פיקוד המרכז של צבא ארה”ב, הכולל את המזרח התיכון. בהודעה שפורסמה צוין, כי מדובר בצוללת “פלורידה” מסדרת “אוהיו”. אלה הצוללות הגדולות ביותר בצי האמריקאי, שחלקן אף נושאות טילי טומהוק בעלי ראשי קרב גרעיניים. לכך יש להוסיף את נושאות המטוסים “אייזנהאואר” ומשחתות שכבר התמקמו בים סוף. לפני שלושה שבועות הגיעה למזרח הים התיכון, מול חופי לבנון, קבוצת התקיפה של נושאת המטוסים “פורד”, שעליה כ־80 מטוסי קרב, אמצעי לוחמה אלקטרונית וביון וחמש ספינות טילים.

מדינה פלסטינית או בוקרה פיל מישמיש

הממשל האמריקאי מעניק גיבוי פוליטי מלא למלאכת הריסת רצועת עזה על יושביה. מאז תחילת המלחמה נרשמו ברצועה יותר מ-10 אלפים הרוגים פלסטינים מהפצצות חיל אוויר, רובם נשים וילדים. לא נשמעו כל גינוי או הסתייגות מההפצצות מצדם של נשיא ארה”ב או דובריו. בנימין נתניהו, המרבה להתראיין באנגלית אך מסרב לעשות זאת בעברית, אמר השבוע לרשת איי.בי.סי.,  שישראל “תצטרך להחזיק בשליטה ביטחונית ברצועת עזה למשך פרק זמן שלא ידוע מראש”. קרי: כיבוש עזה חוזר ובגדול. הממשל לא הגיב להכרזה, אך תומך בעמדתו השוללת הפסקת אש.

על מנת לכסות על תמיכתו הבלתי-מסויגת בהרג ההמוני ברצועה, מרבה ביידן לדבר על “חזון שתי המדינות”. אבל אמירותיו אינן עושות רושם על איש, גם לא על שרי ממשלת ישראל הגזענים. זה שנים רבות נשיאי ארה”ב מפזרים הצהרות, אך במעשיהם תומכים בהעמקת הכיבוש והדיכוי.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/124955

גם אלפי הרובים שמחלק ברחבי הארץ השר הגזען בן גביר (שלישי משמאל) מקורם בארה"ב (צילום: המשרד לביטחון פנים)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן