fbpx

מהומות גזעניות נגד ערבים בנתניה בעידודם של גרעינים תורניים

בהתאם לדרישת הגרעינים התורניים בעיר, ראשת העיר נתניה הודיעה על פינוי מעונות הסטודנטים

מהומות גזעניות נגד אזרחים ערבים התחוללו אמש (מוצ”ש) בנתניה ובמעלות-תרשיחא בעידודם של גרעינים תורניים. בנתניה המשטרה פזרה בשעות הלילה המאוחרות הפגנה נגד סטודנטים ערבים ליד מעונות המכללה. מארגני ההפגנה טענו שהסטודנטים השמיעו מוזיקה רמה בערבית והשליכו ביצים על מתפללים. מאות הגיעו למכללה והשמיעו קריאות “מוות לערבים” ומהמשטרה נמסר כי “הסדר הושב על כנו וכל הסטודנטים ששהו במעונות יצאו לביתם ללא פגע”.

אחת הסטודנטיות שמתגוררת במעונות סיפרה: “דתיים בשכונה טענו שאנחנו זרקנו עליהם ביצים בשבת כדרכם לבית כנסת, אירוע שכלל לא התרחש. כשיצא השבת באו בריונים למעונות מצויים במקלות ורצו להיכנס על מנת להרביץ לנו. בעת ניסיונות הפריצה הגיעה המשטרה כדי להרחיק אותם. אך חלפו כמה שעות, והם חזרו בכמות יותר גדולה ושוב רצו לפרוץ למעונות ודרשו להוציא אותנו מפה ומיד”.

“עם החמרת המצב התקשרנו לחברי כנסת איימן עודה, עאידה תומא-סלימאן ואחמד טיבי ובזכותם הצלחנו לצאת מהמעונות בשלום ולחזור הביתה. הכי עצוב שהמשטרה מאמינה לגזענים אבל מבלי שבדקה את עובדות ואת מה שקלטו מצלמות האבטחה. המכללה מתייחסת עלינו בעוינות ואנו מממתינים לתשובת ההנהלה האם נוכל לחזור ומתי. קיים החשש שלא יתנו לשוב למעונות”, הוסיפה. “חשוב מאוד להזכיר שאנחנו גרים כאן זה זמן רב, יהודים וערבים, ואף פעם לא פגענו באיש”, הדגישה.

ראש העיר נתניה מרים פיירברג-איכר כתבה אתמול בפייסבוק: “בעקבות התפרעות שאירעה במעונות במכללת נתניה, דרשתי הערב מהנהלת המכללה לפנות באופן מיידי את מעונות הסטודנטים ולמצות את הדין עם המתפרעים. לא נאפשר כל התפרעות והפרת סדר וננקוט ביד קשה כלפי כל גורם שעושה זאת. שוחחתי עם נשיא המכללה, פרופסור הרט, והמעונות יפונו כבר מחר בבוקר. ביטחון תושבי נתניה קודם לכל”.

כך חיזקה ראש העיר את טיעוניו הגזעניים של רועי אמגר, מראשי הגרעין התורני דביר קודשו בנתניה, שצייץ אתמול “בנתניה לא מתכוונים לוותר עד שיעיפו את הערבים שנמצאים במכללת נתניה! לא המשטרה תעצור אותנו לא העירייה לא המדינה! אנחנו דורשים את הביטחון של עצמנו מייד. יצוין שאירוע דומה התרחש אמש במעלות-תרשיחא בעת שגזענים ניסו לתקוף תושבים ערבים באחת משכונות העיר.

מחאת הסטודנטיות והסטודנטים שהוקמה נגד ההפיכה המשטרית של ששלטון הימין פרסמה אמש הודעה לפיה “אנחנו מגנים בתוקף את האלימות והניסיון להלך אימים על סטודנטים ערבים במכללת נתניה הערב. בימים הקשים האלה לישראל, אין מקום לגזענות, לאלימות, או לשיסוי בין אוכלוסיות בישראל. המשטרה צריכה בימים אלה להתעסק באמון שאבד בה, לדאוג לביטחוננו האישי, לאפשר את חופש ההפגנה אבל לא לאבטח אירועים שתכליתם שנאה ושמבקשים להעביר את השטח. מוטב שהשר לכישלון לאומי והמפכ”ל יתעשתו”.

מהתארגנות “מטה המאבק של האקדמיה” של אלפי המרצים המתנגדים להפיכה המשטרית נמסר “המון מוסת צר אמש על קבוצה של סטודנטים ערבים ששהו במעונות בעיר נתניה, וזאת בניסיון לעשות בהם שפטים. הקריאה ״מוות לערבים״ נשמעת היטב בתיעודים של האירוע.
ניסיונות הימין הקיצוני להבעיר את השטח ולהסית נגד ערביי ישראל חייבים להיתקל בהתנגדות תקיפה, בכל מקום ובאקדמיה במיוחד. מטה המאבק של האקדמיה מביע עצב ושאט נפש מההתקפה על סטודנטים בשל מוצאם ודתם, ומבקש להזכיר שהאקדמיה הישראלית חרטה על דגלה את עקרונות מגילת העצמאות והיא מחויבת בסובלנות ביחס לחברי סגל וסטודנטים ללא הבדל דת גזע ומגדר. עלינו לשמור על עיקרון זה מכל משמר במיוחד בימים קשים אלה, ולקוות שהאקדמיה תשמש מודל לחיקוי ביחסה לקבוצות אוכלוסייה שונות בחברה הישראלית”.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/124959/

"מוות לערבים", גזענים מתגודדים אמש בכניסה למכללת נתניה (צילום: דוברות המשטרה)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן