fbpx

מביבי אשם למיליון גופות בעזה: במלחמה הטלוויזיה הישראלית סובלת מפיצול אישיות

לצד ביקורת על ממשלת הימין, התקשורת תומכת ללא סייג ב"כתישת עזה", וכרגיל מי שחסרים הם הערבים

“כדי שאנחנו נמשיך לחיות כאן במדינת ישראל ולגדל ילדים, כולנו, לא רק תושבי הדרום – אם צריך בשביל זה מיליון גופות, יהיו מיליון גופות. אין דרך אחרת, לא נשארה אופציה אחרת. הגופות הן לא המטרה, ההרוגים האזרחים ברצועה הם לא מטרה, אף אחד לא רוצה להרוג אותם. אבל למען ההישג הצבאי של להשמיד את הזרוע הצבאית של החמאס, בשביל החיים של כולנו – אז המחיר יהיה אשר יהיה”. הזמנה זו לרצח עם הנפיק בשבת האחרונה ובשידור חי לא אחר מאשר הכתב הצבאי של ערוץ 11, רועי שרון. קריאה כזו להשמדת עם טרם נשמעה בכלי תקשורת ממלכתי, ברשות השידור דאז או בתאגיד השידור הציבור היום.

אותו שרון לא חסך במהלך השבוע דברי ביקורת על “הדרג המדיני” בעקבות “המחדל הנורא” שנחשף בהתקפה הרצחנית של החמאס על יישובי עוטף עזה שהחלה ב-7 באוקטובר.  אמנם, הקריאה לרצח עם היא עמדה קיצונית בתקשורת המשודרת בשפה העברית, אבל שרון מייצג נאמנה את פיצול האישיות בשידורי הרדיו והטלוויזיה: ביקורת (לפעמים נוקבת) על ממשלת הימין בצד התגייסות ללא סייג למדיניות של “לכתוש את רצועת עזה” של אותה ממשלה.

הגדיל לעשות אחד מהמבקרים החריפים של נתניהו וממשלתו, הפרשן הוותיק רביב דרוקר. מנחה מהדורת החדשות בערוץ 13 ביקש ממנו להגיב לאחד מאותם נאומים חלולים של ראש הממשלה, וזה אמר: “לא נהוג למתוח ביקורת על ראש הממשלה בעיצומה של מלחמה”. אמירה זו אינה מונע ממנו למתוח ביקורת חריפה (עד עתה, מזה שנים וללא הפסקה) מעל דפי “הארץ” ובאותן מהדורות בערוץ 13.

העיתונאים היו לאויב העם

העמדה הביקורתית של רוב הכתבים והפרשנים בטלוויזיה והרדיו אינה נושאת חן בעיניי ממשלת הימין. ח”כ טלי גוטליב  מהליכוד צייצה :(11.10) “ערוץ 12 פשוט ערוץ של בוגדים”, וקראה להשליך את עיתונאי הערוץ, הפופולרי בישראל, לכלא באשמת בגידה.

אך לא מדובר רק באיומים המושלכים ליקום הרשתות החברתיות. שר התקשורת שלמה קרעי (הליכוד) מעוניין, על פי מה שפורסם אתמול (שני) ב”דה מרקר” לתקן תקנות שיאפשרו כליאה של “כל מי שנחשד בפגיעה במורל הלאומי”, בהם עיתונאים ועורכים.

מועצת העיתונות פרסמה תגובה לפיה היא “רואה בדאגה חמורה את הפרסום בדבר כוונתו של השר קרעי לתקן תקנות המאפשרות כליאה של כל מי שנחשד בפגיעה במורל הלאומי”. המועצה, ובראשה שופט בית המשפט העליון בדימוס חנן מלצר, מתנגדת בחריפות לתקנות מעין אלה “שמקומן לא יכירן במדינה דמוקרטית,  במיוחד בימים קשים אלה  בהם רואים כולם את חשיבותה של התקשורת החופשית, שמביאה את המידע לכל הבתים, משמשת כתובת לאזרחים מודאגים ומאיצה בגורמי הממשל לתת להם מענה”. המועצה קראה לשר קרעי ולממשלה להימנע מתיקון תקנות כאלה.

הקולות המושתקים

בדומה למצב בכל מלחמה/מבצע/פעולה, ישנם קולות מושתקים בטלוויזיה הישראלית. בראש ובראשונה אלה הערבים – יהיו אלה נציגיהם, אזרחים מן השורה  או קורבנות של  מעשי דיכוי, הפצצות או הרג.

הערבים לא רק מושתקים, אלא גם מותקפים. כתב ערוץ 12, עמית סגל, שבדרך כלל משמש שופר לעמדות ממשלת הימין,  יצא במתקפה חריפה נגד שניים מחברי סיעת חד”ש-תע”ל, עאידה תומא-סלימאן ועופר כסיף. במהלך המהדורה (11.10) אמר סגל: “יש במדינת ישראל שני סעיפים בנושא – אחד על תמיכה בטרור, ששנים רבות לא הופעל והגיע הזמן באמת שיופעל; והשני זה הדחת חברי כנסת. מודה שלא הייתי בעד, אבל עכשיו אני מבין שאין ברירה. אם שני מנרמלי הטרור האלה נשארים בכנסת אחרי המבצע – אפשר לסגור את המדינה”. תגובותיהם לא נדרשו, כמובן. הם הרי פסולי שידור.

"ביבי אשם", תחילת מהדורת החדשות של ערוץ 12 בשישי האחרון, 13 באוקטובר 2023 (צילום מסך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן