fbpx

המועמד לראשות העיר ת”א-יפו אמיר בדראן: חובתנו לדאוג שאירועי מאי 2021 לא יחזרו

משמר השותפות היהודית ערבית בת"א יפו יבטיח את השותפות בעיר ויפעל כדי למנוע אירועי אלימות

לקראת הבחירות המוניציפאליות בצל המלחמה בעזה והפרובוקציות של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, ריאיינה מערכת זו ה”זו הדרך” את עו”ד אמיר בדראן, מועמד רשימת “כולנו העיר” לראשות עיריית ת”א-יפו. אמיר הוא יליד יפו וחבר מועצה ותיק. רשימת “כולנו העיר” היא רשימה חדשה שהוקמה לקראת הבחירות הקרובות המאחדת את כוחות השמאל בעיר.

יצוין שבעת ביקור אתמול (רביעי) בשדרות אמר בן גביר לעיתונאים כי הוא הנחה את מפכ”ל המשטרה יעקב שבתאי “להיערך לאירועי ‘שומר החומות 2’ – שלדעתי בפתח”, בהתייחסו לאירועים בעת מבצע “שומר החומות” בהם נערכו הפגנות של ערבים-פלסטינים אזרחי ישראל. כזכור, במאי 2021 היה זה המפכ”ל שבתאי שהאשים את בן גביר בהצתת “שומר חומות”.

 מהו המצב ביפו  בימי המלחמה?

ביפו אנחנו למודי ניסיון: אירועים רבים שקורים ברמה הארצית משפיעים עלינו ברמה המקומית. האירועים בירושלים, במסגד אל-אקצא, בעזה ובשטחים הכבושים נוגעים מאוד בתושבי יפו ובמיוחד בצעירים. המצב ביפו עלול להיות נפיץ.

 בשנים האחרונות מחריפה ביפו בעיית “ההתנחלויות” של גרעינים תורניים. אותם גרעינים מפיצים בגלוי אלימות בשכונות יפו. בימי מלחמה הם מסתובבים ושרים ברחבי יפו ומעוררים חרדה אצל התושבים. מציאות זו הובילה לאירועים הקשים שחווינו במאי 21′, במהלכם תקפו תושבים יהודים וערבים אלה את אלה והיו פגיעות קשות ברכוש ובמבני דת. המטרה שלי, כנציג של תושבי יפו, היא שלא נדרדר למצב שאירועים כאלה יקרו שוב.

איך תמנע אירועים כאלה?

ברגע שהחלה הלחימה, פניתי לראש העיר רון חולדאי ואמרתי לו שצריך למנוע שאירועים כאלה יחזרו על עצמם. חיוני שהמשטרה תהיה ערוכה לאפשרות של אירוע כזה מבעוד מועד, שלא תאפשר כניסה של אנשים מארגונים כמו “לה פמיליה”, שמטרתם לזרוע הרס ביפו.  הדגשתי בשיחתי עם ראש העיר שהגרעינים התורניים מתסיסים ומלהיטים את תושבי יפו. הם אלה שקראו לגזענים ולכהניסטים להגיע ליפו במאי 21′. ביקשתי שיפנו אותם למקום אחר כדי שהם לא יגרמו לעימותים.

בשבת האחרונה כינסתי את כלל המוסדות, העמותות והארגונים הפועלים ביפו לישיבת התייעצות לצורך הקמה מחדש של הוועדה העממית של יפו אשר תייצג את החברה הערבית ביפו. אנחנו דנו בכל הסוגיות שלדעתנו הן קריטיות ליפו. העברנו מסר אחיד לכל הצעירים שלנו לשמור על איפוק ולהשתדל לא לצאת מהבתים ככל שניתן עד שיירגעו הרוחות. ביקשנו מאנשים להימנע מהפצת פוסטים העלולים להתפרש כקריאה להסתה. הקמנו מוקד טלפוני, מעין קו חם, שייתן מענה לכל בעיה או צורך שהתושבים יעלו.

אנחנו רוצים לגבש קו משותף יחד עם התושבים היהודים ביפו, וזאת בשיתוף ארגוני השמאל היהודים והערבים ביפו ובתל-אביב. אנו מעוניינים שאחינו היהודים ייטלו חלק  בוועדה העממית של יפו. לכן הקמנו את “המשמר לשותפות יהודית-ערבית בתל-אביב יפו”. הגוף הזה יבטיח את השותפות בעיר ויפעל כדי למנוע אירועי אלימות, שנאה וגזענות כפי שראינו במאי 21′. אנו נקיים מערך תורנויות שמטרותיו יהיו הרגעת הרוחות ומניעת אלימות והסתה. היוזמה זכתה בתמיכה רבה, כבר מעל 1,000 תושבים נרשמו להתנדב.

אילו דברים חשוב לך לקדם כראש עיר?

כראש עיר, אני והרשימה שאני עומד בראשה נדאג לכולם. יש הרבה קבוצות בת”א-יפו, חזקות יותר וחזקות פחות. לי בעיקר חשוב לראות ולייצג את השקופים שאיש לא רואה אותם: יפו ושכונות הדרום. שים לב שרון חולדאי בקמפיין הבחירות לא מתייחס ליפו. זה המשך מדיניותו לאורך השנים. הייתי רוצה לראות את תל-אביב ויפו דומות. אני לא מעוניין שהמצב שאני רואה, בו עיר אחת “לבנה” והשנייה “שחורה” וביניהן חומה גבוהה ובלתי נראית, יימשך.

אי אפשר שלא להתייחס לקפיטליזם החזירי שמטופח בתל-אביב. גם העשירים ביותר שגרים בפנטהאוזים במגדלים, בסוף ייצאו לרחוב וילמדו להכיר את הקשיים עמם מתמודדים שכניהם. מחירי הדיור בתל אביב הם אכזריים, אין איפה להתגורר במחיר שפוי, אך לרון חולדאי לא אכפת מזה. אנחנו היחידים במועצת העיר שדורשים בעקביות להרחיב את הדיור בר ההשגה בכל מתחם חדש שמוקם בעיר. מבחינתי, בקרקע בבעלות עירונית ובפרויקטים בהם העירייה שותפה, 50% לפחות חייבים להיות דיור בר השגה. יוקר מחייה שפוי ודיור בר השגה צריכים להיות בראש מעייניה של העירייה. השיטה הכלכלית השלטת בתל-אביב יפו תפגע בסוף בכולם. זה אינטרס של כלל הציבור לדאוג לאוכלוסיות החלשות ולהבטיח שביפו ימשיכו לחיות ערבים.

כמו שהמצב בעיר נראה כרגע, כנראה שבעוד חמש עשרה שנים כמעט ולא יהיו ערבים ביפו, זה מצב קטסטרופלי שאסור שיימשך. לכן, צריך לתת מענה ראוי יותר למצב בדירות עמידר ולמתגוררים בנכסי נפקדים. חולדאי לא מתייחס לסוגיות האלה. הוא טוען: “זה לא אני, זה הממשלה/ המשטרה/ משרד השיכון”. אך המציאות היא שהמצב חמור באשמת חולדאי, אשר במשך שנים מתעלם מהאוכלוסיות המוחלשות בעיר.

 מהו לדעתך האינטרס של תושב תל-אביבי להצביע עבורך?

אנחנו הרשימה היהודית-ערבית היחידה שמתמודדת למועצה. מי שחשוב לו צדק חברתי, שוויון וחיים משותפים –  אנחנו האופציה היחידה בשבילו. זו פעם ראשונה שערבי מיפו מתמודד לראשות העיר תל-אביב-יפו. אנחנו שוברים את תקרת הזכוכית ואומרים שהדבר אפשרי. למועמד ערבי מיפו נודעת משמעות גדולה עבור כל מי שמעוניין בעתיד משותף.

כל העניינים החשובים לתל-אביבי הממוצע נמצאים באג’נדה שלנו. אנחנו נדאג לפתח את תחום התרבות והפנאי כך שכל השכבות והאוכלוסיות בעיר יוכלו ליהנות ממופעים וספורט. כרגע יש אוכלוסייה מסוימת שנהנית מאירועי תרבות. רשימת “כולנו העיר” תדאג שאוכלוסיות נוספות יוכלו ליטול חלק באירועי תרבות וספורט.

משבר האקלים מעסיק תושבים רבים בעיר. איתנו ברשימה נמצא אלעד הוכמן מנכ”ל “עיר ירוקה”. אנחנו מרוצים מחיבור זה כיוון שהתחום של הסביבה יקר לנו מאוד. נדאג לקדם את המערכה נגד משבר האקלים ולשיפור הסביבה.

“כולנו העיר” היא האלטרנטיבה השפויה וההולמת למצב הנוכחי בעיר. האנשים שמרכיבים את הרשימה הם חיים את העיר. הנציגים שלנו מגיעים מאזורים שונים בעיר, מיפו ועד הצפון. אנחנו מכירים את העיר שבה אנחנו חיים ואנחנו מודעים לצרכים של התושבים.

באלו תנאים תהיו בקואליציה במועצת העיר?

אנחנו מתמודדים למועצה כדי לייצג נאמנה את התושבים בת”א-יפו. סיעתנו במועצת העיר תדאג לקדם את מכלול הדרישות שלנו בתחומי הדיור, יוקר המחייה, החינוך, התרבות, התחבורה ועוד.

נשקיע את מיטב מאמצינו כדי להצליח בבחירות לראשות העיר. אנחנו יודעים הכי טוב את הצרכים של התושבים ביפו ובדרום העיר ואנחנו יודעים הכי טוב איך לנהל את המצב. אנחנו נדרוש לקבל סמכויות נרחבות ותקציבים. כאשר דרישות אלה ייענו – נשקול בחיוב הצטרפות לקואליציה.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/124486

עו"ד אמיר בדראן, מועמד רשימת "כולנו העיר" לראשות עיריית ת"א-יפו (צילום: כולנו העיר)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן