fbpx

אלימות משטרתית במגרשים: ממשלת הימין רואה באוהדים עבריינים

אמירותיו של השר זוהר, לצד הדרישות לשימוש בכוח מצד בן גביר, מבשרות על עתיד אלים לספורט הישראלי

קבוצת הכדורסל של הפועל תל-אביב פרסמה ביום חמישי שעבר הודעה דרמטית לפיה לא תעלה למשחק הדרבי התל אביבי שהיה אמור להתקיים באותו ערב באולמה הביתי. זאת בתגובה לאלימות ולהתעמרות משטרתית חריגה בהיקפה. ההודעה יצאה לאחר הודעה שרירותית של משטרת מרחב ירקון לפיה תדרוש המשטרה מכל אוהד הפועל להציג בכניסה למגרש תעודה מזהה כתנאי כניסה למשחק. לאחר יום ארוך שבמהלכו הוטל ספק בקיומו של המשחק בשל הדרישות החריגות מצד המשטרה, דרישה זו הייתה הקש ששבר את גב הגמל והוביל להחלטת הנהלת האדומים על הצעד החריג.

בהודעה שפרסמה הנהלת המועדון, פחות משעה לפני שעת הפתיחה המיועדת, נאמר: “החל משעות הבוקר התחלנו לקבל מהמשטרה מסרים. מהם הבנו שהיא מתייחסת למשחק הערב כאל אירוע מלחמה, בו כלל האוהדים, מגיל שמונה ועד שמונים, נשים, ילדים – כולם עבריינים בפוטנציה. נוכח היחס לקהל בכניסה לאולם, החלטנו שאין טעם לעלות לשחק הערב. הספורט שייך לאוהדים”. ההודעה התייחסה לדרישות שעלו להצבת מגנומטרים בכניסה ליציעים, לסגור יציעים מסוימים, וכי אוהדים היושבים ביציעים אלה לא יורשו לצאת מהם עד סיום המשחק.

האירועים המתוארים החריפו אווירה מתוחה מלכתחילה. המשחק נועד להתקיים שלושה ימים בלבד לאחר משחק הדרבי התל-אביבי בכדורגל, בו נהגה המשטרה באלימות ברברית כלפי אוהדי שתי הקבוצות. הבידוק החריג, שכלל הצבת מגנומטרים מועטים בכניסות לשערים ובידוק גופני קפדני, ואף פולשני כפי שטענו כמה מהאוהדים, גרמו לדחוק בתורים ארוכים. על תורים אלו הסתערו פרשי משטרה, אשר תועדו מכים בשוטים ובאלות אוהדים שנמלטו מפניהם, בהם ילדים ונשים.

אמינות המשטרה מוטלת בספק

ההתקפה על קהל האוהדים הרחב נוהלה לאחר מעצרים המוניים של עשרות חברי ארגון אולטראס הפועל. המשטרה טענה שתפסה את חברי הארגון עם אמל”ח. התמונות שהציגה המשטרה זכו במהרה בביקורת ברשת על אמינותן (התמונות שפורסמו היו של רימוני עשן צהובים). המשטרה נאלצה להודות שלא כל התמונות שהציגה קשורות באירוע המדובר. עובדה זו, יחד עם העובדה שהאוהדים שנעצרו שוחררו ברובם מיד בסיום המשחק מבלי שהוגשו נגדם אישומים כלשהם, גרמו להטלת ספק רב בנכונות טענות המשטרה. בעקבות המעצרים והאלימות המשטרתית מחוץ למגרש, קרא ארגון אולטראס הפועל תל-אביב להחרים את משחק הדרבי בכדורגל.

הודעת הנהלת הפועל תל אביב בכדורסל שלא תעלה למשחק התקבלה באהדה מצד אוהדי קבוצות שונות. ארגוני האוהדים מיהרו להוציא הודעות תמיכה וסולידריות עם המהלך, בכלל זה ארגוני האוהדים של מכבי תל אביב בכדורגל ובכדורסל, על אף היריבות ביניהם. ארגון אוהדי מכבי תל אביב בכדורסל אף קרא להחרים את משחק גמר גביע ווינר במידה שההפסד הטכני שספגה הפועל בעקבות החלטתה לא יתבטל ויוחלף במשחק חוזר בין הקבוצות.

את האהדה ניתן להבין על רקע טענות חוזרות ונשנות מצד אוהדי כדורגל על היחס המבזה אותו הם סופגים מראשי הענף, מתקשורת הספורט ובראש ובראשונה מצד המשטרה. ההחמרה בהתייחסות לאוהדים והיחס הכולל לאוהדים באשר הם כאל פושעים, הסתמנו עם  חקיקת החוק למניעת אלימות בספורט. חוק זה מרחיב את סמכויות השוטרים במגרשים ומאפשר להם להרחיק אוהדים ולהטיל קנסות מינהליים ושרירותיים. בתחילת השנה זכה קמפיין מטעם משרד הספורט, בו הוצגה תדמית בהמית ומכפישה של אוהדי הכדורגל, בתגובות של בוז מציבור אוהדי הספורט, שראו בו קמפיין הכפשה המתיר את דמם.

עתיד אלים לספורט תחת הצמד זוהר-בן גביר

שר הספורט מיקי זוהר, שמשרדו היה חתום על קמפיין ההכפשה, המשיך בו גם בשבוע שחלף. זוהר טען שהחלטת הנהלת הפועל היא גיבוי לאלימות. הוא הגיב לזעם שהתפרץ נגדו ברשתות החברתיות בחסימות סיטונאיות של אוהדים שתקפו אותו בטוויטר. בהמשך הוסיף השר אמירה שחיזקה את טענת האוהדים, כי אוהדי הספורט בכללות מתויגים מראש כעבריינים: “כשמגפה משתוללת, צריך להפעיל כלים שפוגעים באנשים נורמטיביים”. כלומר, בעיני זוהר צעדים שמכוונים כלפי אוהדים חפים מפשע הם קבילים ולגיטימיים. אמירות כאלה, בצד דרישתו הידועה של השר לביטחון לאומי ממשטרת תל-אביב לנקוט אלימות רבה יותר נגד יריבים פוליטיים, מבהירות מהו העתיד הצפוי לציבור אוהדי הספורט תחת הצמד זוהר-בן גביר. באחת מהודעותיו בעקבות האירועים, טען זוהר שמטרה היא להימנע בפגיעה באוהדים “בלתי מעורבים“. זה הוא אותו ביטוי מכובס ואהוב על כוחות הביטחון הישראליים בנוגע לפלסטינים בשטחים הכבושים.

בתגובה לאירועי האלימות המשטרתית, פרסמו אנשי חד”ש קריאות תמיכה באוהדים. אמיר בדראן, חבר מועצת העיר ת”א-יפו והמועמד לראשות העיר מטעם “כולנו העיר”, פרסם הודעה בה הדגיש כי הספורט שייך לאוהדים, וכי אוהדי ספורט אינם עבריינים. ח”כ עופר כסיף (חד”ש) אמר בעקבות האירועים: “משטרת בן גביר הכריזה מלחמה על כל מה שמריח מהתנגדות לממשלת הכהנאים. היום אלה אוהדי הפועל תל אביב שעל הכוונת, תרתי משמע. אבל הפועל לא שותק. אני מחזק את מועדון הפועל בכדורסל על החלטתו שלא לשחק כשמתייחסים לאוהדיו כעבריינים. במקום להילחם באוהדים – לכו לחסל את הפשיעה המשתוללת”.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/123373

 

הטריבונה של אוהדי הפועל תל-אביב כדורסל (צילום: מועדון הפועל)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן