fbpx

האלימות והרצח בחברה הערבית במרכזן של שלוש הפגנות שנערכו בחיפה

ח"כ עודה: "האוכלוסייה הערבית רוצה לראות שהסוגיות שלה הן חלק מהמחאה הגדולה, אין דמוקרטיה בלי שוויון"

האלימות ומעשי הרצח בחברה הערבית עמדו אמש (מוצ”ש) במרכזן של שלוש הפגנות שנערכו בחיפה. בהפגנה הראשונה הפגינו מאות סטודנטים בכיכר ספר ותקפו את חוסר המעש של ממשלת הימין למיגור הפשע בחברה הערבית ומדיניותה לקידום ההדתה, הדרת נשים ופגיעה בקהילה הלהט”בית.

ההפגנה של מחאת הסטודנטים נפתחה בדקת דומייה לזכר הנרצחים בחברה הערבית בעקבות הטבח בבסמת טבעון ביום רביעי. בהמשך ההפגנה, פעילי מחאת הסטודנטים הקימו את מיצג “סרטי האימה” בהשראת פסטיבל הסרטים השנתי שנפתח ביום חמישי והמתקיים בחיפה כמדי שנה בחול המועד סוכות. במסגרת המיצג הוצגו פוסטרים מסרטי קולנוע מוכרים ברוח אקטואלית.

ממחאת הסטודנטים והסטודנטיות נמסר: “נדמה שבחודשים האחרונים אנו נמצאים בסרט רע; לרגל פסטיבל הסרטים בחיפה, בחרנו להציג את השנה האחרונה באמצעות כרזות סרטים. אנו רואים עלייה חדה במס’ ההרוגים בחברה הערבית, עלייה שנגרמת כתוצאה ישירה של התנהלות כושלת ועיסוק באינטרסים צרים. אם הממשלה חושבת שתצליח להעביר הפיכה משטרית ולפרק את מדינת ישראל – היא חיה בסרט”.

מאוחר יותר כ-150 בני אדם השתתפו בהפגנה נגד האלימות בחברה הערבית שנערכה בשדרות בן גוריון שבמושבה הגרמנית. יו”ר חד”ש-תע”ל, ח”כ איימן עודה, נשא דברים ואמר: ” אחוזי הפשיעה בחברה הערבית עלו ועלינו לשאול מדוע. למה רק בישראל, נהרגו עד עכשיו 180 אזרחים? המשטרה והמפכ”ל צריכים לענות. זה לא טבעם של הערבים, זה טבע הגזענות ואנחנו קורבן שלה”. ח”כ עודה הוסיף: “יש אחריות על החברה, המחנכים, אנשי הדת והפוליטיקאים של החברה הערבית. אבל כשזה מגיע לפשיעה מאורגנת זה צריך להיות בידיים של הממשלה, כמו בכל העולם”.

ח”כ עודה הדגיש: “אנחנו גם רוצים לחיות בחברה ללא נשק. יש ויכוח האם האוכלוסייה הערבית צריכה להשתתף בהפגנות הגדולות נגד ההפיכה המשטרית, לדעתי האישית כן. האוכלוסייה הערבית רוצה לראות שהסוגיות שלה הן חלק מהמחאה הגדולה. השאלה של הביטחון האישי היא של כולנו. השאלה של שוויון לחברה הערבית, כי אין דמוקרטיה בלי שוויון, היא שאלה של כולנו. אנחנו ביחד צריכים להמשיך מדי שבוע יהודים וערבים, למען הדמוקרטיה, נגד הכיבוש, דמוקרטיה אמיתית לכל האזרחים”. בתום דבריו המפגינים הדליקו נרות זיכרון לזכר הנרצחים והם מניפים שלטים עליהם נכתב בין היתר “ערבי טוב, אזרח סוג מת”, ו”הפשע המאורגן הוא תוצר של מדיניות”. על שלטים נוספים איור של אקדח ודגל פלסטין עם מסר למשטרה: “תחרימו אקדחים, לא דגלי פלסטין”.

כמו כן, בהפגנה המרכזית בחיפה נגד ההפיכה המשטרית נאמה הפעילה החברתית האני גדיר ואף היא התייחסה לאלימות בחברה הערבית. “במדינה מוסרית”, אמרה, “כולנו היינו יוצאים להפגין לא רק נגד הפרדה מגדרית במרחב הציבורי, אלא גם נגד העברת חוקים גזעניים כמו חוק הלאום, ויותר מכל על קדושת החיים של כולנו”. לדבריה, “במדינה בה יש כבוד לחיי אדם, ראש הממשלה היה מכנס את כל הגורמים ועושה הכל כדי למנוע את המשך מעגל הנקמה”. היא המשיכה: “ההזנחה ארוכת השנים של החברה הערבית רק החריפה עם הקמת ממשלת הזדון. מינויו של שר גזען, אלים, לטיפול בפשיעה, הוא מסר עבורנו – חייכם אינם שווים, להיפך, תמשיכו להרוג זה את זה, אתם עושים את העבודה בעצמכם”.

גדיר הוסיפה: “הכיבוש תורם לפשיעה בקרבנו. אנו עדים בשנה אחרונה למצב שערי הגדה נהפכו למקלט לפושעים שלנו. כמו כן כמויות הנשק הזורם אלינו מהשטחים הולך וגדל”. עוד אמרה כי “החברה היהודית שוחרת הדמוקרטיה חייבת להתגייס איתנו למאבק נגד הפשיעה. רק ביחד נוכל לנצח ואין לנו עתיד בארץ הזו אלא במשותף”.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/124237

"אזרח סוג מת": ח"כ איימן עודה אמש בהפגנה שנערכה במושבה הגרמניה בחיפה (צילום: מחאת הסטודנטים חיפה)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן