fbpx

על רקע התפטרות מנהל הגימנסיה הרצליה: מאות משתתפים באירוע פרסום מכתב הסירוב בת”א

במכתבם מצהירים הנוער כי הם מסרבים לשרת בצבא עד שלא תובטח דמוקרטיה לכולם, בישראל ובפלסטין

מעל 300 אנשים השתתפו היום באירוע השקת מכתב הסירוב של הנוער בגימנסיה הרצליה בת”א. במכתבם מצהירים הנוער כי הם מסרבים לשרת בצבא עד שלא תובטח דמוקרטיה לכולם – גם בישראל וגם בשטחים הפלסטינים הכבושים. האירוע, שאורגן ע”י נוער נגד דיקטטורה, התקיים בשטח הגימנסיה הרצליה למרות החלטת הועד המנהל למנוע את קיומו. על רקע החלטת הועד המנהל הודיע הבוקר מנהל הגימנסיה, ד”ר זאב דגני, שהוא מתפטר מתפקידו. יש לציין כי הייתה נוכחות מרשימה גם של פעילים נגד ההפיכה המשטרית.

במכתב הסירוב כתבו: “ממשלה שמחסלת את מערכת המשפט היא ממשלה שלא נסכים לשרת. צבא שכובש עם אחר הוא צבא שלא נהיה מוכנים להילחם. הדיקטטורה שקיימת כבר עשורים בשטחים זולגת עכשיו לתוך ישראל ומופנית כלפינו. המתנחלים האלימים עכשיו שולטים במדינה כולה”

האירוע נפתח בנאום של יהלי אגאי, פעילה בנוער נגד דיקטטורה ומסרבות. יהלי בחרה לציין בנאומה את הכפר סומייל שנמצא ליד הגימנסיה, כפר פלסטיני שיושביו גורשו וכיום נבנים על שטחו מגדלי יוקרה. “תושבי הכפר מצאו עצמם לאחר המלחמה פליטים מחוץ לגבולות ישראל, והבתים והאדמות שלהם נלקחו מהם ע”י המדינה. בבתים האלה שוכנו מהגרים יהודים, רובם ממדינות ערביות. בעשורים הבאים הם יצרו בית חדש בסומייל אך אף פעם לא קיבלו בעלות על הקרקע עלייה הם חיים. בסופו של דבר עיירית תל-אביב וטייקונים גירשו  אותם וזרקו אותם לרחוב ללא פיצוי הולם בשביל לבנות על אדמותיהם דירות יוקרה לעשירים. הסיפור הזה קשור לנושא שלנו היום בגלל שהחוט שמקשר בין הגירוש הראשון מסומייל בשנת 48 ובין השני שהתרחש ב2021 הוא השאיפה לכבוש ולגרש, העדפת תאוות הבצע על פני חיי אדם.”

יהלי הוסיפה ואמרה “אני שומעת הרבה בקרב הנוער הפעיל פוליטית שההורים שלנו נכשלו, יש בכך מן האמת. אנו חשות שההורים שלנו בחרו להתעלם ממפלצת הדמוקרטיה, מראש ממשלה מושחת שמרסק את מערכת המשפט, משרים וראשי עיר שמשרתים טייקונים ודופקים את המוחלשים ביותר, מהפקרת היישובים הערבים ומעיירות הפיתוח, מהתנחלויות שמפרות את החוק הבין-לאומי ושתושביהן עושים טרור יהודי משיחי, ובמיוחד מגירוש פלסטינים מאדמותיהם ומכיבוש צבאי שנמשך עשורים על עם שלם, שבגללו כולנו נמצאים במעגל דמים סיוטי. ההורים שלנו לא חשבו שזה נוגע אליהם, אני רוצה להאמין שהדור שלנו יבין שזה שונה. לא נסתפק בחצי דמוקרטיה, בניחוח של זכויות אדם, אנחנו דורשות דמוקרטיה או מרד! היום, אתכם, אני מלאת תקווה שהדור שלנו יחליף את השאננות והעלמת העין בסולידריות ערבות הדדית ודאגה עמוקה לצדק חופש ושוויון”

בהמשך נאם מרחוק באמצעות הטלפון סאלח דיאב, פעיל נגד הגירוש משכונת שייח ג’ראח. סלאח ביטל את השתתפותו עוד לפני ביטול האירוע לאור לחצים שהופעלו מצד עמותות ימין. “ההפגנות שלנו בשייח ג’ראח מבוססות על אהבה ושוויון” אמר. “חלק מהמארגנים פה באים להפגנות שלנו בשייח ג’ראח ואני מכבד אותם מאוד. רציתי להיות איתכם אבל בגלל ההסתה והאלימות של המתנחלים לא יכולתי להגיע. כל הכבוד למנהל בית הספר שעמד בלחצים קשים מאוד. אנחנו רוצים לבנות עתיד שמבוסס על אהבה ולא על שנאה, מספיק עם הריסות וגניבות בתים.”

לאחר מכן נאם מנהל בית הספר ד”ר זאב דגני לבמה. דגני התקבל בקריאות “תישאר,תישאר” צמד הקהל. הוא לא הכביר במילים ואמר “לא יכולתי שלא להצטרף אליכם כיום. אני כאן בניגוד להחלטת הוועד המפקח של בית הספר. אני איתכם בכל הלב, תומך במאבקים המשולבים שלנו וגאה בהם. תודה רבה, אתם נותנים לי כוח לשקול מחדש את המשך העבודה שלי בבית הספר”. לאחר דבריו של דגני משתתפי האירוע הוזמנו למעגלי שיח של ארגונים שונים: בנק”י, מסרבות,שוברים שתיקה, פרויקט גילה ואקלים אחד.

אתמול (שבת) בשעות הערב הודיע הוועד המנהל של בית הספר כי הוא מבטל את החלטת דגני לאפשר את האירוע של נוער נגד דיקטטורה בשטח הגימנסיה. ממלא מקום מנ”כל משרד החינוך, מאיר שמעוני, שלח בשישי מכתב לוועד המנהל של בית הספר בדרישה לבטל את האירוע. שמעוני אף איים על הנהלת בית הספר כי אם יתקיים האירוע יינקטו צעדים שונים בניהם שלילת תקציב ושלילת אישור העסקה.

לקריאה נוספת: https://zoha.org.il/123688/

"לא נשרת דיקטטורה בישראל ובשטחים, זה הזמן לסרב" היום בגימנסיה הרצליה בת"א (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן