fbpx

הסכם המורים העל-יסודיים: פרס לממשלת הימין במאמציה לקדם את מטרות פורום קהלת

מ"ההבנות" שהושגו טרם השביתה ניתן להסיק רק מסקנה אחת: על המורים להחליף את הנהגת הארגון בהקדם

“חברות וחברים יקרים, אני שמח לבשר לכם שהגענו להסכמות בכל הנקודות החשובות במו”מ מול משרד האוצר. זאת, בעקבות המאבק העיקש אותו ניהלנו למען החינוך העל יסודי. מורי החינוך העל יסודי הגיעו להישגים אדירים! לפיכך, שנת הלימודים תחל כסדרה. נעדכנכם בקרוב בפירוט ההסכמות”. זהו במסר הלקוני ששיגר לחבריו היו”ר הנצחי של ארגון המורים רן ארז ביום חמישי, שעות ספורות לפני תחילת שנת הלימודים.

ומהם אותם “השיגים אדירים”? אין כל פירוט והסבר. מבטלים סכסוך עבודה פעיל זה יותר משנה, חותמים על מסמך עקרונות ולרבבות חברי הארגון אין מושג מדוע! החברים גם לא התבקשו, כפי שנדרש בכל ארגון עובדים דמוקרטי, לאשר את העקרונות, לקיים אסיפות ואף לאשרו.

השאלה הנשאלת היא על מי אתם עובדים, ראשי ארגון המורים? האם המורים באמת ניצחו הפעם? ותשובתי היא: לא! כי כדי ללמוד על “ההבנות” צריך לקרוא את הודעות דובר משרד האוצר מהן עולה כי תוקף ההסכם הקיבוצי הוא שש וחצי שנים (מי בכלל חותם על הסכם שתוקפו שש וחצי שנים? האם ראשי הארגון יודעים מה יקרה עד אז?), כי מדובר כולו על תוספת של 2,000 שקל בכמה וכמה פעימות (שמפצה על העבר, אבל עם השחיקה בשכר הצפויה בשש השנים הקרובות?) ושצפויים חוזים אישיים בהיקף של 6 אחוז, קרי: אלפי “מורים טאלנטים” (מי המציא את המושג הנפסד הזה?) ושבירת אחדות השורות. בנוסף נעשה תרגיל עם שעות ההוראה שיעקרו פגיעה בתלמידים החלשים. צחוק הגורל הוא שרן ארז שב והצהיר במשך חודשים שלא יקבל “את תכתיבי פורום קהלת”. ההסכם מוכיח שקיבל גם קיבל את העקרונות הניאו-ליברליים שמנחים את פעולותיה של ממשלת הימין – גם בחינוך.

בדומה למזכ”לית ההסתדרות המורים, המסרבת לצאת בכל כוחות נגד ההפיכה המשטרית, גם ארז מסרב לקדם את המערכה למען הדמוקרטיה. אבל בהעניקו שקט תעשייתי (מבלי שהשיג דבר משמעותי עבור חבריו!) לממשלת הימין הגזענית ארז המאפשר לה להמשיך וליישם את תוכניותיה לכונן את תוכנית הלימודים של קיש-גביר-סמוטריץ’-נתניהו, קרי שליטה בבתי הספר בידי אנשי קהלת  ותורתם – מדינה יהודית ולא דמוקרטית; עליונות יהודית.

אך מעבר לפן הפוליטי (שהוא חלק בלתי נפרד ממאבק המורים), למה מצפים ראשי הארגון? האם המורה צפוי לחכות בשקט עד 2027 לאחר שקיבל תוספת של 2,000 שקל? האם זהו חסונם: עבד שמשפיל את ראשו עד שיקבל את מה שמגיע לו, כמו ילד שהוריו מבטיחים לו חתיכת שוקולד אם יישב בשקט, או אם יסיים את דף העבודה שקיבל בכיתה?  אילו היינו חיים ועובדים במדינה בה מכבדים או מקדשים את מקצוע ההוראה, ארגון המורים לא היה מקבל את דרישת המעסיקים להגדיל את שעות ההוראה הפרונטליות. כפי שלא היה מסכים לפריסת התוספת בכמה פעימות.

ראוי להזכיר כי בשיטת “תוספת הסלמי” המורה נושא באופן ישיר בהפסד כספי ולא קטן. בשתי קרנות חשובות המשפיעות מאוד על רמת חייו, בעיקר על ידי פיזור מה שאפשר להפקיד בקרנות, כלומר לחסוך בשנה אחת (הפרשה לשתי הקרנות, חלק העובד והמעביד מסכום של כ -24 אלף שקל למשרה מלאה). ההפסד הוא שאי תשלום התוספת מלאות ולאו דווקא בתשלומים מוביל לניכויים נמוכים יותר לקרן ההשתלמות ולקרן הפנסיה.

מ”ההבנות” שהושגו טרם שביתה ניתן להסיק רק מסקנה אחת: על המורים להחליף את הנהגת הארגון בהקדם, אגב לא רק בגלל ההסכם האחרון! עליהם לבקש רפורמה ארגונית, לנער ולהצעיר ולבנות מחדש את הארגון המתרפס הזה ולהפוך אותו לאיגוד מקצועי אמיתי ולוחם עם ראייה מעמדית ומתקדמת. תמוה שמאות אלפי המורים חברי הארגון והסתדרות מרגישים בנוח עם הגדרת האיגוד מקצועי כ”א-פוליטי”. אם לא ניעזר בראייה פוליטית נבונה ואחראית לפיה אנו נאבקים במדיניות ממשלה שדורסת שכבות מוחלשות, את תלמידינו, את הפריפריות גם של יהודים ושל ערבים, איך נלחם ונשיג הישגים? אנחנו חייבים להיאבק נגד השטחת וצמצום תפקיד האיגוד מקצועי לסכומים כספיים שרואים בסעיף “נטו לתשלום” שבתלוש המשכורת. כמורים, מורות, גננות ומנהלים, עלינו לעמוד גם נגד הנהגת ארגון המורים, כפי שאנו מתייצבים מול משרד החינוך והממשלות שרומסות את זכויותינו ורומסות את זכויות תלמידינו, במיוחד בבתי הספר הערביים.

אסור לנו להתרגל למצב שהארגון מציל ממערכה מעמדית ארוכה את הממשלה שנקלעה למשבר עמוק עקב המחאה ההמונית הדמוקרטית והמנהל מאבק ב”כאילו”. האם ראשי הארגון אינם ערים לתסיסה הקיימת בקרב רבבות חבריו? האם לא יודעים שעובדי ההוראה נדרשים לעמוד בנטל הולך וגובר כתוצאה מדרישות חדשות של משרד החינוך והממונים למיניהם, מתשתיות לקויות בבתי הספר בכל יישוב ויישוב, מעומס בעבודה?  מורים, ערבים ויהודים כאחד, יכולים לעצב מחדש את האיגוד כך נציגיהם שייבחרו בבחירות אמיתיות ואמינות (לא בירושה!) ויהיו מנהיגיהם – במילים אחרות: שיהיה זה ארגון דמוקרטי. שנת לימודים של מאבק והישגים לכל עמיתיי ועמיתיי בהוראה.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/123632

יד ביד למען קידום מטרות פורום קהלת הניאו-ליברלי (צילום: משרד האוצר)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן