fbpx

2,700 עו”סים ומאה מרצים: הממשלה פוגעת במוחלשים; מנסים להשתיק את יו”ר האיגוד

"הממשלה מרחיבה פערים, משתמשת במשאבים באופן סקטוריאלי ומזניחה את תפקידה בהוצאת אנשים ממעגל העוני"

2,700 עובדים ועובדות סוציאליות מרחבי הארץ ויותר מאה אנשי אקדמיה בעבודה סוציאלית מכל האוניברסיטאות והמכללות פרסמו אתמול (רביעי) הצהרה משותפת נגד מהלכי ממשלת הימין האחרונים והשלכותיהם על האוכלוסיות המוחלשות. “אנו צופים בדאגה בפעולות הממשלה מהוות סכנה קשה ליסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל שפוגעים באופן חמור במערכת הרווחה בישראל”, נאמר בפנייה.

“הממשלה מרחיבה פערים, משתמשת במשאבים באופן סקטוריאלי, מזניחה את תפקידה בהוצאת אנשים ממעגל העוני, בהגנה על זכותם לקורת גג ובהגנה על ביטחון וזכויות הנשים. הקוד האתי של העו”ס מחייב אותנו לפעול נגד מהלכים אלה ולהביע התנגדות להעמקת הפגיעות בשכבות החלשות ובתחומי הרווחה”, נאמר עוד.

“בשלושים השנים האחרונות המשאבים שהקצתה המדינה למען הרווחה הבסיסית של כולנו הלכו והתמעטו, מענים הופרטו ותקציבים קוצצו. הממשלה הנוכחית קיבלה מערכת רווחה מתפוררת והמהלכים שהיא מובילה עלולים להוביל להחרבתה הסופית. זאת במדינה בה יש למעלה מ -2 מיליון נשים שחיים בעוני, יותר ויותר אנשים חשופים לאי-בטחון תזונתי, חיים ללא קורת גג, חשופים לאלימות בבית וברחוב ואינם מסוגלים לחיות חיים מינימליים בכבוד. מהלכי הממשלה הנוכחית מובילים לפגיעה קשה באוכלוסיות אלו אשר זקוקות יותר מכל להגנתה. אנו עדות למהלכים שמטרתם לבטל את העצמאות של הדרג המקצועי בשירות המדינה”, הדגישו.

בתוך כך, בימים האחרונים נעשים ניסיונות להשתיק ולהלך אימים על יו”ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים, עו”ס ענבל חרמוני, וקבוצת “עו”סות דמוקרטיה” רואה “מהלכים דורסניים אלה בחומרה רבה. הזכות לחופש הביטוי, הינה זכות יסוד אותה מנסים עובדים אלה לשלול, תוך שימוש בפרקטיקות השתקה והפחדה. חשוב להדגיש כי יו”ר האיגוד פועלת בהתאם לתקנון איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים ולקוד האתיקה המקצועית של העו”סים. ע”פ עקרונות קוד האתיקה, על העו”סים לפעול לקידום רווחת החברה, למניעת אפליה ולהבטחת גישה למשאבים, שירותים והזדמנויות לכל אדם”.

“על כולנו מונחת החובה לפעול כנגד חקיקה פוגענית בכל הפלטפורמות העומדות לרשותנו, ועל אחת כמה וכמה ליו”ר האיגוד, כאיגוד המחוייב לאמירה חברתית והגנה על האוכלוסיות המטופלות על ידי העובדות והעובדים הסוציאליים. אם נשתוק – לא ירחק היום ובו עו”סיות יידרשו לשמור על שתיקה בכלל המרחבים הציבורים ותיאסר ביקורת על פעולות השלטון”, הוסיפו.

יצוין שחרמוני משתתפת דרך קבע בעצרות והפגנות הנערכות ברחבי ישראל נגד ההפיכה המשטרי. בעצרת שנערכה בצומת כרכור ב-6 באוגוסט אמרה: “שאט נפש וחשה אימה נוכח רצח הצעיר הפלסטיני קוסאי מעטאן בידי אלה המכונים נערי גבעות. הביטוי נערי גבעות נועד לטשטש את עומקו של פשע השנאה הזה. הרג של אדם שבוצע מתוך תפיסת עליונות יהודית המפומפמת מכל עבר בממשלה הנוכחית. ואם לומר בכנות – גם בממשלות קודמות. גילינו בחודשים האחרונים, עד כמה אנו חפצי חיים, חירות, שוויון ודמוקרטיה. האם לא ראוי כי השאיפות הצודקות הללו יחולו על כל בני ובנות העמים?”.

עוד הדגישה בנימה אישית: “בשבועות האחרונים מנסים גורמים להשתיק אותי והם מפעילים שיטות בריוניות לשם כך. כך מכתב שנשלח ליועמ”ש של משרד הרווחה דרש לשלול את רישיוני לעסוק בעבודה סוציאלית.  זו רוח התקופה. אך בזכות הביחד שלנו במחאה אדירה זו, איני מפחדת ולעולם לא אפסיק לומר את אשר בדעתי ועל ליבי”.

 

עוד בנושא: https://zoha.org.il/122909

יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני, בעצרת נגד ההפיכה המשטרית (צילום: אילן שריף / עו"סות דמוקרטיה)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן