fbpx

מוחמד ברכה לאחר הטבח בבסמת טבעון: יש בממשלה מי שמחכך ידיים בעקבות ההרג

בצל כך, הממשלה מעקבת את העברת התקציבים לרשויות המקומיות הערביות עד שיוסדר מודל ה"רמזור"

עשרות יהודים וערבים, פעילים נגד ההפיכה המשטרית, קיימו אמש (רביעי) משמרת אבל ומחאה בבסמת טבעון בעקבות מעשה טבח שאירע אתמול ביישוב. חמישה הנרצחים הם בני משפחת דלאיקה: שני אחים, וליד ואדם, בני 17 ו-14; אם ובנה, זינב ומוחמד חוסין, בני 43 ו-25, וקרוב משפחה נוסף, רביע, בן 20. בעלה של האישה שנרצחה, בן 49, נפצע באורח בינוני בתקרית ופונה לבית החולים רמב”ם בחיפה.

“למה המשטרה והמדינה מצליחה לבער את הפשיעה ביישובים היהודים ולא יכולה לעשות את אותו דבר ביישוב כמו בסמת טבעון? זו אותה משטרה”, שאל יו”ר ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי, מוחמד ברכה, בריאיון ששודר הבוקר ב-103 אף-אם.” מה שאנחנו יכולים לעשות וצריכים לעשות אנחנו עושים. יש לנו פרויקט שלם למלחמה בפשע, גם ברמה של החינוך, ההורות, של מרכזי נוער ועוד. אנחנו מיישמים את זה דרך הרשויות המקומיות יום-יום ושעה-שעה. אבל יש קומץ שולי ביותר של פושעים שנהנים מחסינות מהמשטרה והמדינה, מטילים פחד, אימה ודם על האזרחים הערביים”, תקף ברכה.

“אני חושב שיש מי שמחכך ידיים. המראה הנורא הזה שערבים כביכול הורגים ערבים, על המשקל של מה שהיה בדרום אפריקה, כנראה שמישהו רצה, אני בטוח, אחרת תסבירו לי בהיגיון פשוט – איך זה שהמשטרה, שהמדינה, אינה יכולה לשים יד על אנשים שמוכרים אחד אחד? גם למשטרה”, הדגיש.

“בימי [השר לביטחון פנים לשעבר עמר] בר־לב אמרו לו שיש כך וכך כנופיות, חיילים בכל כנופייה, אמרו ‘לראשי הפשע יש חסינות מהשב”כ כי הם משת”פים’. זה לא אני אמרתי, זה נאמר ב’כאן 11′. ציטוט מדויק”, התרעם, והוסיף: “המשטרה יכולה להטיל מרות וסדר בתל אביב ובנתניה ובאר שבע, ולא יכולה לעשות את זה בבסמת טבעון?. מחר אנחנו חוגגים 23 לאירועי אוקטובר 2000, כל הגל הזה, הדמים, יצא לעולם אחרי זה”.

ח”כ עאידה תומא-סלימאן (חד”ש-תע”ל) התראיינה אמש ב-103 אף-אם ואמרה “לפעמים נגמרו המילים, אין לי מה להגיד יותר. אני חושבת שהגיע הזמן להגיד את זה בצורה הכי ברורה כספים חשובים לממשלה הזו כנראה הרבה יותר מהחיים של האזרחים הערבים. כאשר יש חשש שארגוני הפשיעה יחדרו לרשויות המקומיות הערביות וינצלו תקציבי ציבור, הממשלה מונעת תקציבים, מקימה מנגנון בקרה. ממש שר האוצר נכנס למצב של חירום, מעכב תקציבים ובונה מנגנון בקרה. אבל כשנרצחים חמישה אנשים בתוך ביתם ולפני זה ארבעה ביפיע וכל יום עוד ועוד רציחות, אני לא רואה שאף אחד מזנק, אני לא רואה שהממשלה קמה על הרגליים שלה. כי את יודעת מה? בעיניי מה שהממשלה עושה זה נותנת רישיון הרג ורצח ואור ירוק לארגוני הפשיעה, בעצם העובדה שהיא לא מכה בהם, בעצם העובדה שאיפה אפשר לתאר מצב כזה בכלל?  אם היו חס וחלילה חמישה אזרחים יהודים נרצחים במדינה הזו זה היה עובר ככה?”

ח”כ תומא-סלימאן עוד ציינה כי מאז הדיון שהתקיים לפני כמה חודשים בנושא מיגור הפשע בחברה הערבית עם ראש הממשלה, חברי הכנסת של סיעת חד”ש-תע”ל לא קיבלו שום עדכון או הזמנה לדיון חוזר. “אנחנו ניזונים מהתקשורת”, אמרה. “אנחנו יודעים שיש ועדה ושהוא כינס אותה – אבל מה קורה, מה התוכניות, מה בדיוק נעשה עם הביצוע? איך הוא עושה בקרה בכלל? אנחנו יודעים שסך הכול התחילו בבקרה על הרשויות המקומיות. במקום שיעשו בקרה על איך המשטרה מתנהלת או לא מתנהלת או משתפת פעולה עם ארגוני הפשיעה, הם עושים בקרה על ראשי רשויות שהם בעצמם מאוימים מארגוני הפשיעה”.

לקראת סיום השיחה, מראיינת ענת דוידוב שיתפה את תומא-סלימאן: “אתמול צפיתי בך בוועדת הכספים. אותם כספים שכל כך חשובים לרשויות בינתיים תקועים במשרד הפנים – מה אפשר לעשות עם הכסף הזה שלא נעשה בינתיים? הוא תקוע”. חברת הכנסת השיבה: “מה שקרה אתמול זה היה עוד עדות לגזענות של הממשלה הזאת, ברגע שהם עיכבו תקציבים לכלל הרשויות המקומיות שסובלות מאותן תופעות פשיעה. אתמול הם החליטו שלא מעבירים לרשויות הערביות את התקציב, אלא מעבירים אותו למשרד הפנים עד שמשרד האוצר והפנים יפתחו מנגנון בקרה על השימוש בכספים האלה. כששאלנו אם המנגנון הזה יפעל לכלל הרשויות המקומיות? אמרו כן, אבל אנחנו יודעים שהם מחפשים דרך לעכב את התקציבים ולמותת את השלטון המקומי”.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/124216

תושבי קריית טבעון והסביבה קיימו אמש בבסמת טבעון משמרת מחאה וסולידריות עם החברה הערבית בסמת טבעון ."חלאס – דם ערבי אינו הפקר", מסרו. (צילום: כל המחאות / קריית טבעון)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן