fbpx

היועץ המשפטי של ההסתדרות: השביתה הכללית ב-27 במארס הייתה חוקית לחלוטין  

כלי השביתה הוא חלק ממחאה לגיטימית נגד ההפיכה נוכח הפגיעה האפשרית ביחסי העבודה בישראל

השביתה הכללית ב-27 במארס האחרון הייתה שביתה כלכלית וחוקית לחלוטין,  כך אמר אמש (רביעי) היועץ המשפטי של ההסתדרות, עו”ד יחיאל שמיר, בראיון לגלי צה”ל. שמיר אמר את הדברים על רקע פרסום חוות דעת משפטית שכתבו עשרות משפטנים בכירים, הגורסים כי כלי השביתה הוא חלק ממחאה לגיטימית נגד ההפיכה נוכח הפגיעה האפשרית ביחסי העבודה בישראל.

בהמשך אמר שמיר: “לא רק אני שאומר שהשביתה הייתה חוקית לחלוטין. אני חושב שעמדת המדינה היא שהשביתה חוקית, אחרת הם היו נוקטים בריטואל הקבוע שלהם, של בקשות לצווי מניעה. אנחנו מכירים את הדברים האלה. המדינה במקרה הזה לא הגישה בקשה לצווי מניעה, וזה מעיד שגם הם חשבו שהשביתה חוקית”.

בתשובה לשאלה האם ההפיכה המשטרית עלולה לפגוע בזכויות עובדים ובמעמד בתי הדין לעבודה, השיב שמיר: “בוודאי שיש פגיעה בזכויות עובדים. כשנגיד בנק ישראל אומר שיש חשש לפגיעה קשה בכלכלה, כשאגף תקציבים במשרד האוצר אומר שיש חשש לפגיעה בכלכלה, כאשר הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, ראשי המשק וראשי המעסיקים התריעו על פגיעה קשה בכלכלה. בנסיבות האלה, לא יכול להיות שלא תהיה פגיעה בעובדים. אם הכלכלה נחרבת, יפוטרו עובדים או שתנאי העסקתם תיפגע. גם מעסיקים ייפגעו”.

בהמשך הריאיון אמר שמיר כי ההסתדרות לא הייתה יכולה לעמוד מנגד לנוכח התפתחויות האירועים בלילה שבו פורסם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לפטר את שר הביטחון יואב גלנט – ומה שהיה עלול לקרות בהמשך. “זו הייתה שביתה חוקית ולגיטימית לחלוטין. החקיקה נמצאת בהשהיה כרגע, וזו הייתה מטרת השביתה. נמשיך לנהוג באחריות כדי שהמטרות שלנו יושגו וזכויות העובדים יישמרו”.

בפברואר פורסם כי שמיר מתנגד לחוקים שמקדמת הממשלה, וסבור כי הם עלולים לפגוע בזכויות עובדים ולהזיק להם. יותר מחודש לפני השביתה הכללית, וכשיו”ר ההסתדרות סירב בתוקף אפילו לאיים בשביתה, ההסתדרות סירבה לאפשר לכתב “דה מרקר” לדבר באופן ישיר עם שמיר או לקבל בכתב את חוות דעתו המקצועית בדבר הסכנות שמציבים צעדי הממשלה לזכויות עובדים בישראל, בטענה כי “חוות הדעת הפנימיות שמוציא היועץ המשפטי להסתדרות חוסות תחת חיסיון עו”ד־לקוח ואין אנו נוהגים לפרסם חוות דעת פנימיות אלה או להתייחס אליהן בפומבי”.

יצוין שיו”ר ההסתדרות מסרב בעקשנות לדרוש את גניזת תכנית ההפיכה המשטרית ולהביע עמדה על סכנת הפשיזם המרחפת על ישראל. הוא אמר היום: “המהפכה המשפטית שמתחוללת פה, החזירה את המדינה אחורה בכל המובנים. כחצי שנה שדבר לא מנוהל ולא מתוכנן במדינת ישראל. עם זאת, בתוך הכאוס יש נקודת אור – ההסכמים הקיבוציים שחתמנו עליהם, ללא יום אחד של שביתה. הסכמים שנחתמו עם שר האוצר, המתנגד לאיגודים מקצועיים. זה מעיד על העוצמה והאחריות של ההסתדרות. כך היינו וכך נמשיך להיות. ההסתדרות היא הגורם המאזן והאחראי ביותר במדינת ישראל.” אלה דבריו של ארנון בר-דוד שנפגש היום בלשכתו עם משלחת של קרן המטבע הבינלאומית.

קבוצה מנהיגי עובדים בהווה ובעבר, משפטנים המתמחים בדיני העבודה וחוקרי יחסי עבודה בכירים, החברים בהתארגנות “מחאת העובדים והעובדים” והמתנגדים להפיכה המשטרית, פרסמו לאחרונה מנשר ובו עיקרי הדרישות של העבודה המאורגנת. המנשר פורסם בעקבות האיומים שמקורם בשרי ממשלת הימין וחברי הכנסת של הקואליציה נגד ההסתדרות וזכויות העובדים לאחר השביתה הכללית.

הקבוצה דורשת, בין היתר, להבטיח הגנה חוקתית על חופש ההתאגדות, מעמד ההסכמים הקיבוציים וזכות השביתה – בין היתר במסגרת עיגונם בחוקי יסוד ועל ידי אשרור האמנות הבינלאומיות הרלוונטיות בכנסת. עוד היא דורשת “שמירה על העצמאות של הערכאות המשפטיות שעוסקות בסוגיות של העובדים והאיגודים – בתי הדין לעבודה ובג”ץ – ולמנוע הסדרים שיובילו למינוי שופטים שיהיו זרוע ארוכה של פוליטיקאים”.

 

עוד בנושא:

 

 

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד נפגש היום בלשכתו עם משלחת של קרן המטבע הבינלאומית (צילום: ההסתדרות)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן