fbpx

ביום א’ הקרוב ייערכו הפגנות ועצרות נגד ההפיכה המשטרית בכל המוסדות להשכלה גבוהה

כך מסרה ועדת התיאום של המרצים בכל המוסדות להשכלה גבוהה המתנגדים להפיכה המשטרית

ועדת התיאום של המרצים בכל המוסדות להשכלה גבוהה המתנגדים להפיכה המשטרית של ממשלת הימין החליטה לקיים אירוע מחאה בכל האוניברסיטאות והמכללות ברחבי הארץ ביום ראשון הקרוב, 5 בפברואר, בשעה 12:00. אל ההפגנות יצטרפו סטודנטים בכל התארים ועובדי הסגל המינהלי. רוב עובדי הסגל מינהלי באוניברסיטאות מאוגדים בהסתדרות המסרבת בעקשנות לקחת חלק במחאות נגד שלטון הימין. “כולנו נצעד יחד למען שמירת הדמוקרטיה כי אין אוניברסיטה ללא דמוקרטיה”, נאמר בהזמנה שהופצה הבוקר (שלישי) בקמפוסים השונים.  

יצוין שאלפי מרצים בכל האוניברסיטאיות חתמו על עצומה נגד ההפיכה המשטרית ופועלים להקמת תנועות להגנה על הדמוקרטיה בקמפוסים ברחבי הארץ. חלק מהם אף חברים בסנאטים של המוסדות האקדמיים ופועלים לכינוסם על מנת לתת ביטוי למערכה הרחבה נגד שלטון הימין.

בגילוי הדעת שהתפרסם בשבוע שעבר נאמר “חברות וחברי סגל המחקר וההוראה באוניברסיטאות, מביעים את דאגתנו העמוקה לנוכח יוזמות הממשלה לפגיעה אנושה בדמוקרטיה ובעצמאותה של מערכת המשפט בישראל. במגילת העצמאות נכתב כי ‘מדינת ישראל תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות’.  מתן כוח דורסני לממשלה ולכנסת ללא מערכת משפט חזקה ועצמאית יעמיד עקרונות אלו בסכנה”.

לדברי המרצים “בעקבות הפגיעה המתוכננת בדמוקרטיה, ייפגעו קשרי המדע, שיתופי פעולה עם חוקרים ברחבי העולם וכן השקעות במחקר מקרנות בינלאומיות. בעולם גלובאלי, ישראל, במתכונתה החדשה, תתקשה להתחרות על מיטב המוחות. בהמשך, תידרדר איכות המחקר וההוראה ותיפגע ההכשרה של מהנדסים, מדענים, רופאים, אנשי רוח וחברה. כך קרה לאחרונה בפולין ובהונגריה, שם הפגיעה במערכת המשפט אפשרה פוליטיזציה של האוניברסיטאות, הובילה לסנקציות כלכליות של גופי מחקר בינלאומיים ולפגיעה חמורה ומיידית במצוינות האקדמית”.

“הפגיעה המתוכננת חייבת להדאיג כל אזרח במדינת ישראל השואף לחיות בחברה דמוקרטית מתוקנת, ברוח עקרונות מגילת העצמאות. אנו, האוחזים במגוון דעות פוליטיות, מתנגדים בתוקף לצעדים שמשמעותם שינוי מן היסוד של שיטת המשטר בישראל. ניצול רוב פרלמנטרי רגעי לרמיסה של עקרונות וכללי המשחק הדמוקרטיים מהווה סכנה מוחשית לעתיד המדינה”, הדגישו.

גם ועד ראשי האוניברסיטאות (ור”ה) פרסמה בשבוע שעבר הודעת גינוי למדיניות ממשלת הימין כי לדבריו היא עלולה להביא לפגיעה אנושה באקדמיה הישראלית” והדבר יגרום לפגיעה ארוכת טווח בביטחון ובכלכלה של ישראל”. ועד ראשי האוניברסיטאות כולל את אוניברסיטאות המחקר הציבוריות בישראל: האוניברסיטה העברית, תל אביב, הטכניון, חיפה, בר אילן, בן גוריון, מכון ויצמן, האוניברסיטה הפתוחה והמוסד שהוקם על ידי המפקד הצבאי בהתנחלות אריאל בשטחים הפלסטינים הכבושים. יו”ר הוועד הוא פרופ’ אריה צבן הוא נשיא בר אילן.

הנשיאים והרקטורים של אוניברסיטאות מחקר כתבו כי “הפגיעה באקדמיה עלולה להתבטא בבריחת מוחות ובכך שחברי סגל יהססו להצטרף לשורותינו; שסטודנטים, תלמידי מחקר, בתר-דוקטורנטים ועמיתים בינלאומיים לא יגיעו לארץ; שתוגבל הגישה שלנו לקרנות מחקר בינלאומיות; שתעשיות זרות ימשכו ידיהן משיתוף פעולה עם האקדמיה הישראלית; ושנודר מקהילת המחקר והחינוך הבינלאומית. לכל אלו צפויה להיות השפעה מרחיקת לכת וארוכת טווח על ביטחונה, משקה וחוסנה החברתי של מדינת ישראל”.

בגילוי הדעת נאמר עוד: “אנו קוראים לממשלה ולכנסת לשמור על ערכי היסוד של מגילת העצמאות, ובפרט לשמור על זכויות מיעוטים, ועל כבודו של אדם באשר הוא. אנו קוראים לממשלה ולכנסת להימנע משינוי חוקתי מהיר ללא שיח פרלמנטרי וציבורי כן ומשמעותי על הנושאים השנויים במחלוקת ועל השפעתם על הביטחון, על הכלכלה ועל החברה בישראל. אנו מתריעים מפני הליך בלתי מבוקר וקוראים ליישם שינויים, אם יוחלט לבצעם, בהדרגה ובשלבים כדי להבטיח תוצאות בשלות שיטיבו עם מדינת ישראל ואזרחיה”.

גם ראשי המכללות האקדמיות הביעו אתמול (שני) חשש לעתיד הדמוקרטיה בעקבות צעדיה של ממשלת הימין. כך עולה מגילוי הדעת שפרסמו ובו נאמר, בין היתר,  “אנו, נשיאות ונשיאים של מכללות אקדמיות ברחבי הארץ, בפריפריה ובמרכז, מצטרפים לקריאה של אלפי חברות וחברי סגל במערכת ההשכלה הגבוהה, ושל אלפי סטודנטיות וסטודנטים, ביחד עם אזרחיות ואזרחים רבים אחרים, שהביעו את דאגתם בעצומות ובגילויי דעת בנושא השינויים מרחיקי הלכת שהממשלה מתכננת”.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/118590

"אין דמוקרטיה – אין אקדמיה", סטודנטים ומרצים מפגינים בדרך נמיר מול סמינר הקיבוצים בתל-אביב (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן