fbpx

“על הסף” – הצגה חדשה של המחזאי הוותיק מוטי לרנר בתיאטרון יפו

"על הסף" הוא דרמה משפחתית-פוליטית המתמקדת ביחסים בין אב (78) לבנו (42)

המחזה החדש “על הסף”, מאת המחזאי הוותיק מוטי לרנר ובהשתתפות השחקנים יצחק חזקיה ודן שפירא, עלה בהצגת בכורה לאחרונה בתיאטרון יפו. “על הסף” הוא דרמה משפחתית-פוליטית המתמקדת ביחסים בין אב (78) לבנו (42), ומתרחשת מיד לאחר מות אם המשפחה. האב הוא בעלי הוצאת ספרים, המנסה להוציא לאור אנתולוגיה בעריכת אשתו המנוחה. זו כוללת סיפורים קצרים שכתבו חיילים במלחמת “צוק איתן” בקיץ 2014 ברצועת עזה. במהלך מלחמה זו נהרגו יותר מ – 2,200 פלסטינים ו-75 ישראלים, בהם חמישה אזרחים.

בנו של המו”ל, המנהל את ההוצאה, מתנגד נחרצות לחשבון הנפש האישי והקולקטיבי שמציעה האנתולוגיה, והוא מסרב להוציאה לאור. באמצעות הקונפליקטים בין האב לבנו, חושפת ההצגה את מערכת היחסים הקשה בין השניים במשך שנות שירותו של הבן כמג”ד וכסמח”ט בחטיבת הצנחנים. בכך מביאה ההצגה לביטוי עימות בין-דורי רעיוני ומוסרי, המתמקד בעיקר במקומה של הספרות בחיינו, ובתפקידה הקריטי בהתפתחותנו כפרטים וכקולקטיב.

“כאשר הספרות שוקעת, הכל שוקע אחריה”

באחד הרגעים החזקים במחזה, אומר האב לבנו: “כשהספרות שוקעת, הכל שוקע אחריה”. ככל שהעימות בין השניים מעמיק, נחשפת גם האהבה העמוקה ביניהם, אהבה ששניהם לא ידעו לתת לה ביטוי. בסוף המחזה, כאשר האב על ערש דווי, מתגלה לשניהם האהבה במלוא עוצמתה.

מחבר המחזה, מוטי לרנר, מסר: “ראשיתו של ‘על הסף’ היא כנראה במותה הפתאומי של אמי בשנת 2007, ובמותו של אבי בשנת 2015. בבית הורי התרחשו תהליכים משמעותיים, ובעיקר לפני מותו של אבי: אבלו הכבד, בחירתו להסתגר בתוך עצמו, סבלו  בעת  דעיכתו, ופרידתו האיטית וההדרגתית  מילדיו ומנכדיו, כולם הותירו בי רושם עמוק”. בהמשך ציין: “כך, לעיתים בהשראת האירועים המשפחתיים, ולעתים בניגוד גמור אליהם, נולדו הדמויות והמחזה. כולי תקווה שהמחזה ייגע גם בעצבים החשופים של הצופים, ויעורר בהם את הדחף העמום המקנן בכולנו לנסות לדון במציאות בה אנו חיים, ואף להשפיע עליה. זאת כדי להבטיח לנו ולבאים אחרינו עולם טוב יותר”.

חודש ינואר גדוש אירועי תרבות

תיאטרון יפו מציע מגוון רחב של אירועים במהלך חודש ינואר: “חלימיאת” – מופע מחווה מוזיקלי לעבד אל-חלים חאפז (שכונה “הזמיר השחור”) בהשתתפות זיו יחזקאל, אורי גבריאל וניזאר אלח’אטר. השירים מבוצעים בשפת המקור ערבית; “אללה יסטור” – נועם שוסטר אליאסי במופע קומי דו-לשוני, העוסק “במבולגנות של זהויות מורכבות”. היוצרת מספרת את סיפורה האישי במקום בו גדלה – היישוב היהודי-ערבי נווה שלום.

עוד בחודש ינואר: “מחכים לגודו” מאת המחזאי האירי סמואל בקט, בהשתתפות: רסאן אשקר, מנשה נוי, מוראד חסן ודורון תבורי, ובבימויו של אילן רונן; “לילות יפו – הערב רוקדים” – מופע תיאטרון, תנועה וריקוד המתרחש באולם ריקודים יפואי בתחילת המאה העשרים, בבימויים של יגאל עזרתי וגבי אלדור; “אום כול טום” – מחזה מוזיקלי מאת עדן אוליאל ויגאל עזרתי ובכיכובה של גלית גיאת; ו”רצח בהסכמה”, זוכת הציון לשבח בפסטיבל עכו 2021 – יצירה העוסקת ברצח נשים בישראל. בימוי ודרמטורגיה: חנה ואזנה-גרינוולד.

יצחק חזקיה ודן שפירא (צילום: רדי רובינשטיין / תיאטרון יפו)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן