fbpx

גל מחאות עובדים ללא תקדים ברחבי בריטניה; חיילים יישלחו לשבור שביתות

בריטניה מתכוננת ל"חורף עגום", על רקע גל שביתות ללא תקדים בשלל ענפים

בריטניה מתכוננת ל”חורף עגום”, על רקע גל שביתות ללא תקדים בתעשייה, במערכת בריאות ובענפי התעופה, התחבורה, האנרגיה, התקשורת ובקרב עובדי המדינה, המאיים לשתק את המדינה לקראת חג המולד. מנהיג השמרנים, ראש הממשלה רישי סונאק, הודיע שהוא מתכוון לפתוח “במלחמת חורמה” נגד העובדים וארגוניהם הדורשים פיצוי הולם עקב יורק המחיה הגובר.

סונאק גם פקד על הצבא, לראשונה, לשבור שביתת עובדים. 600 חיילים עברו שבוע אימונים כדי שיוכלו להחליף את עובדי ביקורת הגבולות בנמלים ובשדות תעופה, שישבתו במהלך חג המולד. כמה מאות חיילים נוספים ייקראו להחליף את נהגי האמבולנסים, שישבתו החל מיום רביעי הקרוב. סונאק אף אמר בשבוע שעבר לעיתון “דיילי מייל” כי הוא מתכנן להציג חקיקה נגד שביתות בשנה הבאה. “אני מקווה שמנהיגי האיגודים יבינו שזה לא בסדר גרום לאומללות ושיבושים כאלה לכל כך הרבה אנשים, בעיקר בחג המולד”.

גם עובדי אמזון במחסן החברה בקובנטרי באנגליה הצביעו בעד שביתה לראשונה בקרב עובדי ענקית הסחר המקוון בבריטניה, כך דיווחה ביום שישי רשות השידור הבריטית, הבי.בי.סי. ענק המסחר האמריקאי מעסיק בקובנטרי כאלף עובדים. העובדים דורשים ששכרם השעתי יעלה מ-10 ליש”ט (42 שקל) ל-15 ליש”ט (61 שקל) לשעה. אמזון מצדה טוענת שהיא מציעה “שכר תחרותי” ומעניקה לעובדים “הטבות מקיפות”.

עובדי הדואר והרכבות כבר יצאו לשביתה – מה שגורם לעיכובים של חבילות של חג מולד ושיבושים בנסיעות של מיליונים שבועיים לפני החג. ביום חמישי הצטרפו אליהם כמאה אלף אחיות שיצאו לשביתה – הראשונה בתולדות שירות הבריאות הלאומי שעלולה לעכב טיפולים בבתי חולים ברחבי אנגליה.

כמו כן, בוחני נהיגה במחלקת התחבורה עומדים לשבות, כמו גם עובדי מטען, נהגי אוטובוס, צוותי תחזוקת כבישים ועובדי חברות אנרגיה. העיתונים המקומיים אף החלו לפרסם לוחות שנה עם צבעים שונים כדי לעזור לקוראים לעקוב אחר התאריכים השונים שבהם צפויים צעדים ארגוניים. שביתות התחילו ביום שישי האחרון גם בקרב מאות עובדי נמל התעופה היתרו ושביתות נוספות ייצאו לפועל בין חג המולד לשנה החדשה. לדברי ארגן יונייט, עובדי נמל התעופה הגדול המופרט בבריטניה דחו את הצעת השכר האחרונה של המעסיק. לעומת זאת, עובדי ענק ייצור הרכב והמנועים “רולס רוייס” זכו בתוספת שכר של 17% לאחר שהחלו לנקוט עיצומים לקראת שביתה שלא התקיימה.

התקווה של הממשלה השמרנית הניאו-ליברלית היא שהציבור ייצא נגד האיגודים, ומי שישלם את המחיר בבחירות הקרובות תהיה מפלגת הלייבור, כפי שקרה ב-1979. אך בשונה מהעבר, ההנהגה הימנית של הלייבור לא תומכת בשביתות ובמאבקי עובדים. כמו כן, הסקרים מראים כי רוב האזרחים ממשיכים לתמוך בעובדים השובתים, ששכרם בקושי צמח עם השנים, ושהיו בחזית המאבק במגפת הקורונה. בסקר של חברת המחקר יוגוב 59% מהנסקרים אמרו כי יש לאפשר לעובדי רכבות ורכבות התחתית לשבות, 30% התנגדו. במקרה של האחיות, 52% תמכו בעוד 38% התנגדו לשביתתן. איגוד האחיות, דורש העלאה של 19% בשכר, אבל הממשלה מסרבת לשאת ולתת.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/114587

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן