fbpx

חבר המפלגה הקומוניסטית האיטלקית, הבמאי והמשורר האגדי פייר פאולו פזוליני נרצח היום לפני 47 שנים

הרוח המהפכנית חסרת המנוחה שלו השפיעה רבות על עולם האומנות

ב-2 בנובמבר 1975 נרצח המשורר ובמאי הקולנוע האיטלקי פייר פאולו פזוליני שהותיר חותם בלתי נמחה על הספרות והתרבות האיטלקית והעולמית. פזוליני, שלא אחת מוגדר כאחרון משוררי הציבור של איטליה, פעל בשדות אומנות רבים ושונים: שירה, תיאטרון, פרוזה וקולנוע. הרוח המהפכנית חסרת המנוחה שלו השפיעה רבות על עולם האומנות כמו גם על גישתו בעניין התמורות הפוליטיות, החברתיות והכלכליות שעברו על איטליה אחרי מלחמת העולם השנייה – ושזכו לביקורת חריפה מצידו.

פאזוליני נולד בשנת 1922, השנה בה הרודן הפשיסט מוסוליני עלה לשלטון. בן לקצין זוטר בחיל התותחנים, קרלו אלברט וסוזנה קולוסי, ילדה מעיירה חקלאית הקטנה בצפון איטליה. פייר פאולו נקרא על שמו של דודו, משורר שטבע בים בגיל עשרים. אחיו הצעיר, גידו, הלך לעולמו גם הוא בגיל עשרים, בקרב של פרטיזנים קומוניסטים נגד בכובשים הנאצים בסוף מלחמת העולם השנייה.

בינואר 1947 כתב פאזוליני הצהרה שעוררה מחלוקת ופורסמה בעמוד הראשי של העיתון “ליברטה” (חירות): “לדעתנו, רק קומוניזם יכול להבטיח תרבות חדשה”. תרמה למחלוקת העובדה שכלל לא היה חבר במפלגה הקומוניסטית האיטלקית בעת פרסום הדברים. פאזוליני תכנן להרחיב את עבודתה של האקדמיה לספרות והצטרף למפלגה הקומוניסטית, השתתף בפעילותה ובהפגנות ובמאי 1949 השתתף בוועידת השלום העולמית שנערך בפריז. הוא היה חבר המפלגה הקומוניסטית עד יום מותו.

פאזוליני נודע בגלל הסרטים שביים. במהלך חודש יוני האחרון ולציון מאה שנה להולדתו הוקרנו בסינמטק ירושלים 11 מסרטיו הידועים, החל מסרטו הראשון “אקטונה” (1961) ועד לסרטו האחרון הפרובוקטיבי “סאלו או 120 ימי סדום” (1975). בסינמטק הוקרן “סיור אתרי צילום בפלשתינה” (1965). הקרנה זו היה אירוע הפתיחה של הכנס הבינלאומי “פאזוליני באור המזרח” שהתקיים באוניברסיטה העברית. הכנס עסק בתרומתו לניתוח ביקורתי וחדשני של פאזוליני כלפי ה”מזרח” בתחומי המדיה השונים בהם הוא עסק (שירה, פרוזה, מסה, קולנוע). הדוברים יציגו מבטים חדשים לגבי אופן הייצוג של פזוליני את המזרח וכן יגיבו אליו.

כאמור , פאזוליני נרצח ב-2 בנובמבר 1975 על חוף אוסטיה שליד הבירה רומא, מהמקומות שנהג לתאר ברומנים שלו. הרצח היה ברוטלי: גופתו הוכתה פעמים רבות והוא נדרס מספר פעמים. פינו פלוזי, זונה ממין זכר, בן 17 באותה עת, נעצר והודה ברצח, אך ב-7 במאי 2005 חזר בו מהודאתו וטען ששלושה אנשים רצחו את פאזוליני ואיימו על פלוזי לשמור על שתיקה. הוא נימק את הודאתו באיומי אלימות שנעשו כנגד משפחתו. בעקבות שינוי גרסתו נפתחה מחדש החקירה ברצח הבמאי.

עד היום הזה לא ברור מי רצח את פאזוליני ויש הסבורים שמדובר בכנופייה ניאו-פשיסטית. בהצהרתו של פלוזי ישנן סתירות, השירותים החשאיים האיטלקיים התערבו משום מה במהלך החקירות, ויש חוסר עקביות במסמכים מסוימים מההליכים המשפטיים. על פלוזי לא נמצא כלל דמו של פאזוליני למרות אכזריות הרצח, ולפי הממצאים סביר שיותר מאדם אחד ביצע את הרצח. דברים אלה הביאו כמה מידידיו של פאזוליני, ובמיוחד את חברתו הקרובה, השחקנית לאורה בטי לחשוד שמותו היה בהזמנה. ב-2005 נפתח מחדש את תיק החקירה, אך השופטים קבעו שהממצאים החדשים אינם מספיקים כדי לקבוע מי עמד מאחורי הרצח.

פייר פאולו פזוליני

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן