fbpx

העם עם הבולען: שובה של “האחדות הלאומית”

עבור הצמרת הצבאית, "הקרע בעם" אינו הפערים החברתיים אלא חוסר היציבות הפוליטית השורר בישראל

מבצע “הקרע בעם” התחיל לפני כחודש. הכריזו עליו בסוף אוגוסט האחרון חמישה רמטכ”לים לשעבר, שהתכנסו ב”אולפן שישי” של ערוץ 12 לשיחה על ראש ממשלת ישראל הראשון דוד בן-גוריון.

החמישה העניקו לצופים הצגה מתוזמרת של מגוון קלישאות, בעודם ממחזרים אותן אמירות חבוטות – כיאה לחמישה גנרלים-פוליטיקאים. האחד – ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק; השני – שר הביטחון בהווה והטוען לכתר, בני גנץ; השלישי (לשעבר בכל המובנים) – גבי אשכנזי; הרביעי – המאכזב התורן (“הוא לא מביא מנדטים!”), גדי איזנקוט; והחמישי –  הפוליטיקאי הכושל משה (בוגי) יעלון. החמישייה, בניצוחו של דני קושמרו, הסכימה ש”מה שבאמת מאיים על קיומה של ישראל” הוא “האיום מבפנים”.

השב”כ שולף כרטיס צהוב

בקושי עברו שבועיים מאותו ריאיון מחומש, וראש השב”כ רונן בר הגדיר את “השסע הפנימי” בישראל כ”זריקת עידוד למדינות ציר הרשע, ארגוני הטרור ומפגעים בודדים”. בר סקר את “האתגרים עמם מתמודדת ישראל” במהלך כנס המכון למדיניות הטרור של אוניברסיטת רייכמן הפרטית החדשה. בסיום דבריו הגיע, איך לא, לאתגר המורכב ביותר, לטענתו: “השסע המתפתח בתוך החברה הישראלית על דמותה וצביונה של המדינה”.

“התחושה הרווחת בקרב יריבינו שהיתרון היחסי ההיסטורי שלנו, שעמד לזכותנו אלפי שנים (?), מתפוגג” – אמר ראש השב”כ, והוסיף: “זה אמור להטריד אותנו יותר מהכל, בנושא הזה השב”כ יכול רק להתריע, הוא בוודאי לא יכול לטפל. זה בידיים של כל אחד ואחת מאתנו”.

“אני לא זוכר אמירה כזאת של ראש שב”כ מכהן וגם לא של ראשי שב”כ בדימוס לגבי אותו נושא” – אמר למחרת בריאיון רדיופוני אילן לוטן, שהוצג כבכיר לשעבר בשב”כ,  בהמשך לדבריו של בר. “כל אחד ואחת מאיתנו צריכים להיות מוטרדים ממה שקורה בתוכנו”, הוסיף לוטן, והסביר: “אני חושב שרונן הוציא לכולנו כרטיס צהוב לגבי מה שקורה בחברה הישראלית ובתוך מדינת ישראל תוך השלכה לביטחון המדינה”.

בעקבות התבטאותו של ראש השב”כ, הביעו “מקורות ביטחוניים” (קרי: הדרג הצבאי הבכיר) הסכמה עם עיקרי דבריו, והוסיפו: “זהו אחד האתגרים העומדים בפני הרמטכ”ל הבא, האלוף הרצי הלוי”.  על כך העיר האלוף (מיל’) יצחק בריק (“הארץ”, 15.9): “מתקבל הרושם כי הנושא שצפוי להטריד את הרמטכ”ל הנכנס הרצי הלוי יותר מכל הוא התפוררות הלכידות החברתית בישראל. גורמים בצה”ל ובמערכת הביטחון אומרים כי חוסר היציבות, הפילוג הפנימי הגובר, ניתוץ המכנים המשותפים ההיסטוריים, והשיח המוקצן, מאיימים על אמון הציבור במוסדות הלאומיים יותר מכל האיומים החיצוניים. אם היה מדובר בטענה בודדת, מילא. אבל נראה כי מדובר במגמה מדאיגה, יותר משחשבתי, של התמקדות הצבא בנושא שלא הוא הגוף שאמור לטפל בו, אלא המנהיגים הפוליטיים”.

תמנון רב-זרועות

אך אין דאגה: המנהיגים הפוליטיים עוסקים לאחרונה ללא הרף בחיפוש אחר מענה “לאיום מבפנים”, “לקרע בעם”, “לשסע הפנימי”, או “לפילוג בעמישראל”. איום זה תפח והיה  לתמנון רב-זרועות חובק-כל, שלהתמודדות עמו יש רק אמצעי אחד: “אחדות העם”. תרגומו של מונח זה למונחים פוליטיים הוא – “אחדות לאומית”.

במסגרת מערכת הבחירות, החלו כבר כמה מפלגות בימין לדבר על כך בקול רם. הנושא עומד במרכז קמפיין הבחירות הכושל של שרת הפנים בממשלה שהיא לא רצתה בה, איילת שקד (יו”ר “ימינה” עד לפני כמה שבועות, כעת – יו”ר “הבית היהודי”). גם שר הביטחון ויו”ר המחנה הממלכתי גנץ, רואה את עצמו עומד בראש “ממשלת אחדות לאומית”.

כצפוי, איש מאנשי שב”כ, גנרלים או פוליטיקאים – לא ממש מעוניין להסביר ולנתח מהו אותו “קרע בעם”. אך מבחינתם אלה כמובן אינם הפערים החברתיים המעמיקים בחברה הקפיטליסטית הישראלית. “הקרע” עבורם הוא חוסר היציבות הפוליטית השורר בישראל והכמיהה להתייצבות ציבורית מאחורי “מנהיג חזק” אשר “יעשה סדר”. במילים אחרות: הבכי והנהי סביב “הקרע” באים לחזק את הסדר החברתי הקיים, הכולל אפליה, כיבוש וניצול, ולמנוע גיבוש אופוזיציה דמוקרטית יהודית-ערבית לאותו סדר חברתי.

 

עוד בנושא:

https://zoha.org.il/115406

הרמטכ״ל הבא, הרצי הלוי, יחד עם שר הביטחון ויו"ר המחנה המלכתי בני גנץ (צילום: משרד הביטחון)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן