fbpx

47 אחוזי תמיכה למועמד מפלגת העובדים בברזיל: לולה פתח את מערכת הבחירות בשער המפעל

לולה הפציר בבוחרים להעניש את בולסונרו על שניהל קמפיין הכחשת קורונה, במסגרתו הפיץ שקרים על המגפה

נשיא ברזיל לשעבר, לואיז אינסיו דה סילבה, המכונה “לולה”, השיק בשבוע שעבר באופן רשמי את קמפיין הנשיאות שלו. לשם כך, בחר לקיים עצרת פועלים ברחבה של מפעל תאגיד המכוניות הענק פולקסוואגן, הממוקם בפרבריה התעשייתיים של סאו פאולו. אל העצרת הגיעו רבבות עובדים ממפעלים בסביבה, ובייחוד אלה המועסקים במפעלי המכוניות והמשאיות הגדולים.

המועמד לנשיאות מטעם מפלגת העובדים הסביר למתכנסים: “כאן התחלתי את פעילותי הפוליטית, כחבר ועד עובדים בעת הדיקטטורה הצבאית, ולכאן אני חוזר כדי להיפגש עם חבריי”. לולה תקף את יריבו המרכזי לנשיאות, נשיא ברזיל כיום ואיש הימין הקיצוני ז’איר בולסונרו. הבחירות לנשיאות יתקיימו ב-2 באוקטובר, כאשר יותר מ-156 מיליון אזרחים יבחרו במנהיג המדינה, בחברי הפרלמנט ובהרכב הסנאט. 

“הקומוניסטים יסגרו כנסיות”

“אם יש אדם שהשטן נכנס בו, זה בולסונרו”, אמר לולה, אשר כיהן כנשיא ברזיל בשנים 2003 – 2010. הקו הפוליטי של נאומיו לקראת הבחירות מתמקד בניסיון להדוף את דברי הנשיא המכהן, המכפיש את שמו של לולה בכל הזדמנות. בולסונרו מנסה לשכנע מיליוני אזרחים כי בשובו של לולה לשלטון טמון “איום על ערכי המשפחה הנוצריים.”

לולה הפציר בבוחרים להעניש את בולסונרו על שניהל קמפיין הכחשת קורונה, במסגרתו הפיץ שקרים על המגפה שגבתה את חייהם של 680 אלף ברזילאים. בולסונרו מכנה את הבחירות הקרבות “הקרב בין הטוב ירא האלוהים לרע השמאלני”. הוא השיק את הקמפיין שלו באזהרה לבוחרים לא לתמוך ב”קומוניסטים הקוראים לסגור כנסיות”.

תמיכה רחבה במועמד השמאל

חרף ההצהרות האנטי-קומוניסטיות של בולסונרו, הראה סקר שפורסם השבוע (20.8) בעיתוני ברזיל כי לולה מוביל ב-15 אחוזי תמיכה על בולסונרו. הנשיא המכהן אמנם השיג ניצחון גורף ב-2018, אך הכעיס בוחרים רבים באופן שבו טיפל במגיפה, אותה כינה “צינון קל”. לפי הסקרים, שיעור התמיכה בלולה יגדל ביותר מ-50% במהלך סבב הבחירות הראשון.  הסקרים שפורסמו בסוף השבוע האחרון מראים כי לולה צפוי לזכות בתמיכתם של 47% מהבוחרים, ואילו בולסונרו – ב-32% בלבד.

לולה, מועמד השמאל, הזהיר בעצרת שנערכה בסאו פאולו, בה השתתפו כמאה אלף מתומכיו: “אסור להיות שאננים. בולסונרו עלול להפתיע ולנקוט צעדים שיפגעו בדמוקרטיה”. ואמנם, ברזילאים רבים חוששים כי אם בולסונרו יפסיד, הוא עלול ללכת בדרכו של מורו ורבו נשיא ארה”ב לשעבר דונלד טראמפ, ולנסות לשנות בכוח את תוצאות הבחירות. בולסונרו הטיל בעבר ספקות מופרכים לגבי מערכת ההצבעה האלקטרונית. הוא אף הכריז קבל עם ועדה כי “רק אלוהים” יכול לסלק אותו מהשלטון.

מחצית ממועמדי המפלגה הקומוניסטית הן נשים

המפלגה הקומוניסטית של ברזיל תומכת במועמדותו של הנשיא לשעבר לולה, והציבה שני יעדים לפעילות במערכת הבחירות: הבטחת הניצחון על הימין בראשות בולסונרו, והרחבת ייצוג המפלגה בפרלמנט ובסנאט.  

החליטה המפלגה הקומוניסטית כי לא פחות ממחצית מהמועמדים מטעמה לפרלמנט ולסנאט יהיו נשים. זאת, לראשונה בתולדותיה של ברזיל.

לבד ממפלגת העובדים, הציגו מפלגות שמאל נוספות את מועמדיהן לנשיאות. המפלגה הקומוניסטית הברזילאית הציגה את סופיה מנסאנו, ומפלגת שמאל נוספת, “האיחוד העממי למען הסוציאליזם”, העמידה את ליאונרדו פריקלס. המפלגה הסוציאליסטית המאוחדת של העובדים, התארגנות טרוצקיסטית,  העמידה את המועמדות של ורה לוסיה.  למועמדים אלה סיכויים נמוכים לזכות בנשיאות.

עוד בנושא

רבבות פועלים בעצרת הבחירות הראשונה של לולה שנערכה באזור התעשייה ליד סאו פאולו (צילום: ורמליאו)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן