fbpx

דרום הר חברון: כיבוש, הברחות נשק ופשע מאורגן

יש לחשוף ולהזכיר ללא הרף את הקשר בין רשויות הכיבוש לעבריינים בציבור הערבי בישראל ובשטחים הכבושים

פעילי סולידריות בשטחים הפלסטיניים הכבושים נחשפים פעמים רבות לתופעת משתפי הפעולה עם רשויות הכיבוש. בניגוד לדימוי הרווח, משתפי הפעולה בשטחי סי אינם סוכנים סמויים – הם פועלים בגלוי וזהותם בדרך כלל ידועה לכל. לעתים מדובר בבעלים של חברת גרירה שמשתף פעולה כדי לגרור כלי רכב ללא רישיון ("משטובות"); בבעלי מחצבות פרטיות ללא פיקוח; או בסוחרי סמים ונשק שעומדים בקשר רציף עם "הקפטנים" של השב"כ, ואף מתרברבים בכך. ישנם גם ערבים אזרחי ישראל שמתפרנסים מקשרים עם רשויות הכיבוש ועוברים לגור בשטחי סי על מנת להנות מההפקר, מהאכיפה הסלקטיבית ומהמצב הפוליטי. לא נדרש תחקיר מעמיק כדי להבין זאת – מספיק להיות נוכח בשטחים הכבושים כפעיל או לשאול את תושבי המקום, על מנת לראות כיצד המערכת עובדת מבלי שאיש מנסה להסתיר.

היתרונות שמספקים משתפי הפעולה לשב"כ ולשאר כוחות הכיבוש ברורים: פירור האחדות הלאומית הפלסטינית והסולידריות הקהילתית; קבלת מידע על סחר בנשק, ואפשרות להעביר נשק פגום או ממולכד לידי פלסטינים שמבקשים נשק כדי להילחם בכיבוש; והסיוע החשוב ביותר – עידוד הגירה. עבריינים חמושים עושים בשטחים הכבושים כבתוך שלהם וזוכים בחסינות, וחיי התושבים מדרדרים יותר ויותר עד כי רבים שוקלים להגר.

בעוד שהפשע המאורגן היהודי פורק בידי המשטרה, או לכל הפחות דוכא מספיק כדי שיירתע מביצוע התנקשויות ראוותניות, העבריינים הערבים ממשיכים להנות מההזנחה הממשלתית המכוונת בערים ובכפרים הערביים בישראל ושגשגו בהם. לאחרונה חשף בכיר במשטרה, כי לעבריינים אלה קשר ישיר לשב"כ. עלינו לחשוף ולהזכיר ללא הרף את הקשר בין רשויות הכיבוש לעבריינים בציבור הערבי בישראל ובשטחים הכבושים. אסור להפקיר את שטחי סי, שטחי ההפקר, ההופכים נחלתם הפרטית של ארגוני הפשע.

עבור השב"כ אין נוח מזאת: הוא נהנה מנכסים מודיעיניים ומקבלני משנה לדיכוי. שטח סי, אשר במשך כחצי מאה התפתחו בו קהילות מוחלשות התלויות בחסדי המינהל האזרחי, הוא כר פורה לדיכוי ולפשיעה.

ישנה בשטחי סי אכיפה משטרתית, אך היא משרתת את המטרות הפוליטיות של הכיבוש בלבד. המשטרה מבצעת בשטחים אינספור פעולות המונעות משנאת עניים, כמו החרמת כלי רכב ללא רישיון – דרך התחבורה היחידה האפשרית מבחינה כלכלית לקהילות המקומיות. לעומת זאת, בכפרים מסוימים יש וילות מפוארות ומוארות באור יקרות שכולם יודעים כי גרים בהן עבריינים חמושים ומסוכנים, אך להם לא עושה המשטרה דבר.

המאבק בפשע המאורגן בציבור הערבי אינו יכול להסתפק בגינוי העלמת העין המכוונת של הרשויות ובהתנגדות להזנחה של היישובים הערביים. יש להפוך את חשיפת הקשר בין ארגוני הפשע לבין השלטון לחלק מהמאבק. גם אם נצליח להביא לתבוסתם של העבריינים בשירות השב"כ ביישובים הערביים בתוך ישראל, אלה עלולים להעתיק את פעילותם לשטחי סי, שם ישמשו כסוכני הסיפוח וירחיקו את פתרון שתי המדינות. יהיה זה אסון ארוך טווח לתושבי השטחים ולישראלים.

חיילי הכיבוש תוקפים מפגינים בדרום הר חברון המוחים נגד בנייה בהתנחלות אביגיל, 23 באוגוסט 2021 (צילום: אקטיבסטילס)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן