fbpx

ח'שבה של הבמאי בשאר מורקוס: תיאטרון חיפאי הזוכה בהצלחה רבה באירופה

המחזה "המוזיאון" הוצג באחרונה בפסטיבל התיאטרון היוקרתי בעיר אביניון שבצרפת

ההצגה "המוזיאון" מאת הבמאי בשאר מורקוס, מייסד התיאטרון הערבי-פלסטיני ח'שבה בחיפה, אשר הוצגה לראשונה בנובמבר האחרון, זוכה בהצלחה גדולה באירופה. "המוזיאון" הוצגה באחרונה בפסטיבל התיאטרון היוקרתי בעיר אביניון בצרפת. זו השנה ה-75 בה נערך הפסטיבל וזו הפעם הראשונה שיוצר פלסטיני הציג בה את עבודתו.

"המוזיאון" מספרת את קורותיו של מפגע (בגילומו של השחקן רמזי מקדיסי) האחראי למותם של 49 תלמידים ומוריהם ביציאה מביקור במוזיאון. לקראת הוצאתו להורג, הוא מבקש להיפגש עם קצין המשטרה (הנרי אנדרווס) שפיקד על חקירתו. ההצגה מתמקדת במתרחש בתאו של הנידון למוות שבוע לפני הוצאתו להורג וכמה רגעים לפני שהוא עולה לגרדום. האם האסיר הוא האחראי לרצח ההמוני? או אולי ערך הקצין את צילומי מצלמות האבטחה כדי שהחקירה תסתיים "על צד הטוב ביותר"?

ההצגה שביים וכתב מורקוס בערבית, המוצגת עם תרגום לצרפתית, "כוללת סצנות של אלימות קשה ועירום גברי" – נכתב בתוכנית הפסטיבל. המבקרים ציינו את הקושי הפסיכולוגי שחשים הצופים במהלכה. בעל כורחם, גם הצופים הופכים חלק מההצגה שבמרכזה האלימות. "המוזיאון" תוצג בשבועות הקרובים בחרונינגן בהולנד, בסנט פטרבורג ברוסיה, במונפלייה בצרפת ובינואר 2022 גם בברן שבשוויץ. בחיפה היא תוצג ב-10, 11, 14, ובין ה-16 ל-18 בדצמבר הקרוב.

למה תיאטרון עצמאי

מורקוס, בוגר החוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה, הקים באוקטובר 2015 את ח'שבה כתיאטרון עצמאי – המסרב לקבל כל תמיכה ממסדית.  זה אינו מקרי: הבמאי כתב וביים את ההצגה "הזמן המקביל" שהוצגה בתיאטרון אל־מידאן החיפאי, התיאטרון הערבי-פלסטיני הראשון בישראל.

סביב הצגה זו התעוררה סערה, שאחד מפרקיה האחרונים הוא החלטתו ביוני 2015 של שר החינוך דאז נפתלי בנט להסיר את ההצגה מסל התרבות. זאת, בניגוד להמלצת ועדת הרפרטואר, שהחליטה לא להוציא את ההצגה מן הסל. בנט התעקש והשתמש בסמכותו, ו"הזמן המקביל" הוסרה מסל התרבות.

את "הזמן המקביל" כתב מורקוס בהשראת סיפורו של וליד דקה, פעיל החזית העממית לשחרור פלסטין, שהורשע במעורבות בחטיפתו וברציחתו של החייל משה תמם ב-1984 ונידון למאסר עולם.

ההצגה עלתה לראשונה ב-2014 במסגרת אירועי יום האסיר הפלסטיני בחיפה. בתחילת מאי באותה שנה אישרה מועצת העיר חיפה את הצעתו של שי בלומנטל (הבית היהודי) להקפיא את התמיכה העירונית באל-מידאן. הצעד נעשה בתמיכתה הפעילה של שרת התרבות דאז מירי רגב.

כל העולם במה והיא זזה ימינה

ביולי 2019, לאחר שלוש שנים של הקפאת פעילות ורדיפה פוליטית, דחו שופטי בג"ץ את עתירת תיאטרון אל-מידאן נגד החלטת משרד התרבות להפסיק את התמיכה התקציבית בתיאטרון.

עם פרסום החלטת בג"ץ יצאה רגב לתקשורת בהכרזת ניצחון: "הצדק יצא לאור. אל-מידאן אינו תיאטרון ולא היה כזה בשנים האחרונות. ואני שמחה שגם בג"צ הבחין בכך. אל-מידאן היה בית שנתן במה למסיתים נגד צה"ל ומדינת ישראל, סמליה וערכיה, הוא עסק בהסתה ולא באמנות". רגב הדגישה "אני גאה כי עלה בידי  להוביל לשלילת התמיכה ב'מרכז אל-מידאן למופעי הנכבה ובוגרי הטרור', שכונה בטעות תיאטרון אל-מידאן".

שלוש שנים לאחר החלטת בג"ץ ניתן לסכם: "אל-מידאן" חדל לפעול, תיאטרון ח'שבה ומורקוס עושים חיל בארץ ובחו"ל, בנט ראש ממשלה ורגב רוצה מאוד-מאוד לכהן כראש ממשלה.

מתוך "המוזיאון" של הבמאי בשאר מורקוס (צילום: תיאטרון ח'שבה)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן