fbpx

ארבע הערות על סכנת הגרעין בישראל

סכנת הגרעין האיראני היא הסחת דעת; האיום הגרעיני האמיתי נשקף ממקור אחר לגמרי

סכנת הגרעין האיראני היא הסחת דעת. במאמר מנומק שפורסם ב"הארץ" קרא לאחרונה נח שמיר, פיסיקאי-אטום ישראלי בכיר, תיגר על התזה הביביסטית שהגרעין האיראני הוא איום קיומי על ישראל. לטענתו, תוכנית הגרעין האיראנית אינה מכוונת דווקא נגד ישראל ולדעתו אין לאיראן כוונות לתקוף את ישראל בנשק גרעיני.

לישראל, אומר שמיר, יש כ-200 ראשי נפץ גרעיניים שהם יותר מהרתעה מספקת. שמיר מצטרף בכך למומחים אחרים שרואים במרכזיות המזויפת שהוקנתה לגרעין האיראני בתקופת נתניהו סכנה גדולה והסחת דעת מסכנות אחרות. בהקשר זה: השבוע  פרסם השבועון "ניו-יורקר"  ראיון עם יועצו הצבאי הראשי של טרמפ, הגנרל מארק מילי. לדבריו טרמפ  רצה, בהשתדלותו של נתניהו, להתחיל במבצע צבאי באיראן לאחר הפסדו בבחירות ולפני כניסת ביידן לנשיאות.

סכנת הגרעינים התורניים. לעומת אי הסבירות של סכנה גרעינית מאיראן, יש לישראל "בעיית גרעין" אחרת, אמיתית ולא מפוברקת. סכנה זו אינה מגיעה מאיראן אלא  מהשטחים הכבושים ב-67' אל תוך ישראל של 48'. היא לא סכנה מרחוק אלא סכנה מ"הבית היהודי"  השואף להפוך את החברה בישראל  למדינת אפרטהייד תורנית.

הכוונה היא לסכנת הגרעינים התורניים. בישראל פועלים היום כ-70 גרעינים תורניים. גרעינים אלה פשטו, כבר משנות ה-90, מהשטחים הכבושים לתחומי הקו הירוק בסיסמא "להתנחל בלבבות". מטפורות "כיבוש השממה" ו"גאולת הקרקע" הורחבו מנישול גאוגרפי גם לטיהור תודעתי ותרבותי: לכיבוש ולגאולת לבבות  הישראלים  שלתרבותם ולערכיהם בזים "התורניים-לאומיים".

אחרי תהליך אוסלו, רצח רבין וההתנתקות, גברה אצל ותיקי גוש אמונים התחושה של מיעוט מבודל וזו דחפה את מנהיגיהם, תלמידי  הרבנים צבי יהודה קוק וצבי ישראל טאו, להתחרדות  בהשקפת עולמם המשיחית. הגרעינים התורניים רואים בעצמם "תרבות אלטרנטיבית" למשטר הדמוקרטי ליברלי, כביכול, שישראל הרשמית מתנאה בו. הגרעינים התורניים הפכו חוד החנית של מפלגת הציונות-הדתית בייהוד הגליל, בהשתלטות על עיירות הפיתוח, בהתנחלות  ובערים המשותפות, בהדתה בערים ובשכונות המבוססות, במסע נגד שילוב ושוויון לנשים במרחב הציבורי ובהכפשת הקהילה הלהט"בית. בפוגרומים שאירעו במאי השנה היו הגרעינים התורניים הקטליזטור שפוצץ את יחסי היהודים והערבים בערים המעורבות. הם התנהגו כמיליציות חמושות פשיסטיות.

אתנו-ג'נטריפיקציה אידיאולוגית. במאמר באתר "שיחה מקומית" כינתה ד"ר יעל שמריהו-ישורון  מאוניברסיטת בן-גוריון את תופעת הגרעינים התורניים בשם "אתנו-ג'נטריפיקציה אידיאולוגית". ג'נטריפיקציה היא מושג סוציולוגי המתייחס לתהליכי שינוי אורבני שבמהלכם משתנה אופיים  של אזורים דלים כתוצאה מכניסת אוכלוסיות עשירות הקונות את האזור ומשנות אותו תוך בנייתו מחדש. בתהליך נדחקות  האוכלוסיות הוותיקות החוצה  ונאלצות לגלות לפריפריות יותר נדחות  ומנוחשלות.

בגלל אופייה של העיר המודרנית, התהליך הקפיטליסטי הזה  אינו רק נישול חסרי ההון. למנושלים יש בכל מקום, מסיבות היסטוריות, גם מאפייני זהות: עדתיים, גזעיים, מגדריים, תרבותיים ולאומיים. האנתרופולוג ד"ר דניאל מונטרסקו שחוקר את הערים המעורבות בישראל הדגיש את הצד האפל של הדרת הערבים הטמון במושג היאפי "התחדשות עירונית". מונטרסקו טבע את המושג "אתנו-ג'נטריפיקציה" כדי להדגיש את ממד הנישול הלאומי בתוך הג'נטריפיקציה המעמדית.

יעל שמריהו-ישורון מוסיפה מאפיין נוסף לג'נטריפיקציה בישראל, המייחד אותה מתהליכים דומים בארצות אחרות: הממד האידיאולוגי. בארצות אחרות עליית רמת החיים של בעלי האמצעים היא אינדיווידואלית, אינה נחשבת למשימה לאומית, דתית או פוליטית. בישראל מיחסים הגרעינים התורניים לפעולתם ערך לאומי ודורשים להתייחס לפועלם לא כאל תועלת אישית  אלא כהקרבה שבעבורה הם דורשים, ומקבלים, תקציבים וזכויות-יתר מגופים עירוניים, ממלכתיים ומגיוס תרומות בחו"ל.

המאבק ב'סכנה הגרעינית' מחייב שיתוף פעולה בין כל המגזרים. סכנת הגרעינים התורניים אינה רק ביחסי יהודים-ערבים. מנהיגות השטח של הגרעינים התורניים מורכבת מיוצאי ישיבות הר-המור, דור שני של מתנחלים. רובם אשכנזים בעלי השכלה (כללית ותורנית). הם אליטיסטים  המאופיינים ב"כיתתיות שמרנית מהפכנית" שאינם מקבלים לתוכם מי שאינם כמותם מבחינה דתית ופוליטית. הגרעינים המתחרדים אינם מתפללים, לומדים ומתחברים אפילו עם מסורתיים ודתיים אחרים.

בציבור הציוני-דתי עצמו נמתחת עליהם ביקורת קשה. מבחינה ארגונית הגרעינים הם עמותות פרטיות השואבות למוסדותיהם, בכוח קשריהם הפוליטיים, את תקציבי החינוך, הדת והרווחה בעיירות הפיתוח ובערים המעורבות. הגרעינים טפילים על חשבון אוכלוסיות אחרות. הם נמצאים בקצה הימני של המפה הפוליטית בישראל וחופפים חלקית לכהניסטים. הם מאיימים לנתץ את מערכת היחסים היהודית-ערבית, הבינעדתית, החילונית-דתית, המגדרית והמינית בתוך ישראל. כחלק מ"תנועת המקדש" הם דוחפים גם לפיצוץ דתי סביב אל-אקצה. נתניהו מעודד את תנועת הגרעינים התורניים ומסתייע בהם. אופוזיציה לחזון הגרעיני של נתניהו מחייבת מאבק משותף, כל-מגזרי, נגד חרחור מלחמה עם איראן ונגד הגרעינים התורניים.

נתניהו מסביר את "סכנת הגרעין האיראני". ממשלת בנט שבה ומדקלמת את אותם המסרים (צילום: לע"מ)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן