fbpx

500 אלף מובטלים חרדים לגורלם: ארגונים חברתיים הציגו תוכנית חלופית עבור מחוסרי עבודה

בסוף החודש יפוג תוקפה של הארכת דמי האבטלה לכל מובטלי הקורונה

בסוף החודש יפוג תוקפה של הארכת דמי האבטלה לכל מובטלי הקורונה. שירות התעסוקה הודיע ביום חמישי שעבר שדמי האבטלה של כ-50 אלף דורשי עבודה כבר הוקפאו באמצע חודש מארס “וזכאותם נבחנת שוב”. יצוין שמספר מקבלי קצבת האבטלה נאמד באפריל ביותר מ-505 אלף, ובני 34-25 הם קבוצת הגיל בה מספר מקבלי הקצבה הוא הגבוה ביותר – 162 אלף, כשליש מסך מקבלי הקצבה. שירות התעסוקה נערך לשלול את זכויותיהם של כ-10% מכלל המובטלים.

חרדה גוברת נשמעה בקולם של מובטלות ומובטלים, צעירים ומבוגרים, באירוע השקה מקוון של התוכנית למאבק באבטלה שהציג ביום ראשון האחרון המטה לקידום תעסוקתי. זו קואליציה הכוללת 35 ארגונים, שפרסמה הצעה חלופית להמשך תשלום דמי האבטלה במתכונת חדשה.

דמי אבטלה מלאים בהכשרות המקצועיות

לפי ההצעה, דמי האבטלה של עובד יופסקו רק כאשר ירד שיעור האבטלה של קבוצת הגיל שלו באזור מגוריו אל מתחת ל-7.5% .בין הארגונים החברים במטה: עמותה 121 לשינוי חברתי (המרכזת את היוזמה), כוח לעובדים, האגודה לזכויות האזרח, מרכז אדוה, נכה – לא חצי בן אדם, שדולת הנשים בישראל, איגוד העובדים הסוציאליים, ועוד.

שיעור האבטלה, לפי הצעה זו, יחושב לא בהתאם לנתון המצומצם בו משתמש משרד האוצר, אלא לפי הנתון המורחב הכולל גם מובטלי קורונה שנפלטו משוק העבודה ושהפסיקו לקבל דמי אבטלה. בעוד ששיעור האבטלה המצומצם שקבעה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עמד באפריל על 7.9% מכוח העבודה האזרחי, שיעור האבטלה לפי הנתון המרחיב של הלשכה עמד על 10.6%.

משמעות ההצעה היא שבאזורים מסוימים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית, יימשך תשלום דמי האבטלה פרק זמן ארוך מאוד. ההארכה תחול גם על עובדים בני 67 ומעלה שמקבלים מענק הסתגלות במקום דמי אבטלה. במטה סבורים כי “קיצוצים גורפים בדמי האבטלה לקבוצות שלמות אינם הוגנים במצב הנוכחי. סנקציות כספיות ופגיעה בהכנסותיהם של מובטלים אינן פתרון קסם שייצור משרות שאינן קיימות”.

מרכיבים נוספים בהצעת המטה: דמי אבטלה מלאים למובטלים המשתתפים בהכשרה מקצועית (ללא קיצוצים – כפי שנהוג כעת); ובדיקה אישית של כישורי כל מובטל כדי לאתר הצעות עבודה או הכשרה מקצועית שמתאימות לו. דמי האבטלה ישללו רק ממי שלא ישתפו פעולה; והאיסור על כפל קצבאות ביטוח לאומי יבוטל באופן קבוע. מובטלים שמקבלים קצבת נכות, קצבת זקנה או קצבת מזונות יוכלו לקבל גם דמי אבטלה – כפי שנקבע בהוראת שעה בעקבות משבר הקורונה, ובניגוד לעבר.

 

הצעירים שקופים – ולא רק הם

כאמור, באירוע השקה לקחו חלק מובטלים רבים. מיטל דניאל בת 40 ממגדל העמק הגדירה את עצמה כאחת “מהצעירים המובטלים השקופים”, וציינה: “חרף ההכרזות הרמות, אין ממש הצעות עבודה ואלה המוצעות נמצאות במרחק רב מן הבית וכדי להגיע אליהן יש לנסוע שעות בתחבורה ציבורית”. גם גל ויצמן, בן 28 מאופקים, הביע תחושה דומה. הוא עבד בשנים האחרונות בענף המלונאות בירושלים וגם למד באוניברסיטה.

אולם עם אובדן מקום העבודה, הוא נאלץ לעזוב את העיר ולנטוש את לימודיו האקדמיים. “באנו לאופקים יחד עם ארוסתי, כי בירושלים לא ניתן להתקיים מהקצבה. אבל בחיפושים אחר עבודה ביישוב למדתי שההיצע הוא דל במיוחד. לרוב עבודה במשמרות במפעלים בשכר מינימום וללא שום אופק של התקדמות או רכישת מקצוע”, הדגיש.

לדברי רחל בן מנשה, בת 70 מבני ברק, “לאחר הפסקת הקצבאות איני רואה שום אופק. בגילי כבר לא רוצים להעסיק אותי, אבל שכר דירה צריך לשלם, גם ארנונה, וגם עבור מזון”. “הממשלה שכחה מה זה ‘והדרת פני זקן'”, הוסיפה.

 

עוד בנושא:

https://zoha.org.il/103481

מובטלים בקורס הכשרה מקצועית (צילום: ויקימדיה)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן