fbpx

החיסונים עלולים להפוך לכלי ניאו-ליברלי נגד העובדים

העובדים הפגיעים והמוחלשים ביותר סובלים ממחסור במידע ולחץ מצד מעסיקים להתחסן פן יפוטרו

כעת לאחר שהתחסנו ארבעה מיליון אזרחים ישראלים, ותוקפו של הסגר השלישי עומד לפוג, קברניטי ישראל מתכננים לפתוח את המשק ולהחזיר את העובדים לעבודה. בין לבין ישנם כחצי מיליון ישראלים המסרבים להתחסן לאחר שספגו מנה הגונה של ידיעות כזב ברשת. הארגונים כח לעובדים וקו לעובד נעמדו על רגליהם האחוריות למשמע תוכניות לפיטורי עובדים, קיצוץ וייעול מקומות העבודה והחלפת העובדים שסירבו להתחסן בעובדים אחרים. סוגיית החיסונים הפכה למנוף ניאו ליברלי ולסיבה לפיטורים המוניים – טוב מאוד שכח לעובדים וקו לעובד הזדרזו לפרסם את התנגדותם לתוכניות המעסיקים. הממשלה גם היא שוקלת לחוקק חוק "חובת חיסונים", שעלול לאפשר למעסיקים לבצע פיטורים המוניים.

כח לעובדים כתבו בעמוד הפייסבוק שלהם: "כעת, נראה שגם בעת ההחזרה של המשק לפעולה במקביל למבצע החיסונים, מנסה הממשלה להטיל את מלוא האחריות והמחיר על העובדים, והיא שוקלת לחייב בחקיקה חיסון של כל עובד שנמצא באינטראקציה עם הציבור. יוזמה כזו מהווה רוח גבית ל'יוזמות' עצמאיות ובלתי חוקיות של מעסיקים פרטיים לחייב את עובדיהם להתחסן." הם הוסיפו גם: "כוח לעובדים רואה ביוזמות כאלה של מעסיקים, וכמובן במדיניות ממשלתית כזו, פגיעה חמורה בזכות של עובדים לפרנסה ותעסוקה. קידום של בריאות הציבור צריך להיעשות באמצעים של הסברה והנגשה, ובוודאי שלא דרך איום על פרנסת התושבים. אין לחייב עובדים להתחסן כתנאי להמשך עבודתם."

קו לעובד דיווחו על הפניות שקיבלו: "בשבועות האחרונים הולכות ומצטברות בקו לעובד פניות מעובדות ועובדים המאוימים מהשפעת הלחץ להתחסן על עבודתם: עובדת במרכז יום לקשיש הוצאה לחופשה כפויה כי לא הסכימה להתחסן. מבקשי מקלט – קבוצה שמאמצי ההסברה הנוגעים לחיסונים לא הגיעו אליה – נדרשים להתחסן כתנאי להמשך העסקתם במקומות עבודה שונים, בתוכם מלונות. וכמובן, המורים, שקבינט המומחים הלאומי לקורונה העלה את הדרישה שיחוסנו, או שלא יחזרו ללמד. על חשיבות ההסברה והדיאלוג עם העובדים כתבו: "לטעמנו, לא ניתן להחליף הסברה ראויה על חשיבות החיסונים ועל בטיחותם, בצעדים כוחניים כלפי עובדים, ודאי כשמדובר בעובדים מוחלשים, שסובלים ממילא מכשלי ההסברה הקיימים אשר אינם מגיעים לקבוצות אוכלוסייה מסוימות."

משרד הבריאות מתחילת המשבר מיאן לפרסם מידע ופרסומים בשפות שאינן עברית ואנגלית על משבר הקורונה והחיסונים. המחסור במידע אמין יצר פתח להפצת חצאי אמיתות וזריעת פחד אותם כעת מנצלים המעסיקים נגד העובדים. קו לעובד הוסיפו: "אכן, מצב מורכב, שזכויות העובדים הן רק רובד בו, ולא מהרבדים שעומדים בפני מקבלי ההחלטות, כפי שראוי היה: רווחת העובדים אינה נשקלת. במהלך השנה כולה לא הגדילו כנדרש את כוח האדם במערכת החינוך. היא כלל לא עלתה לדיון כאשר אוכלוסיות בסיכון חששו להגיע לעבודה, ולא הוגנו מפני פיטורין בזמן הקורונה. כאשר עובדות ועובדים מבוגרים עתידים למצוא עצמם אולי לתמיד מחוץ לשוק העבודה, וכמובן, שאיש אינו מנסה לתת מענה לכל העובדים, ובעיקר העובדות, שנאלצו לוותר על ימי עבודה רבים בסגר ועוד סגר של מערכת החינוך, בלי הגנה, ובלי ביטחון תעסוקתי מינימלי."

ציבור העובדים צריך חיסון כלכלי וחברתי לתופעות משבר הקורונה ולחגיגה הניאו-ליברלית. צמד התאומים בנט וסער מציעים תוכניות כלכליות זהות להפרטת המשק: לפגיעה בעובדים ולקיצוץ במגזר הציבורי באמתלה של "טיפול במשבר הקורונה". העמדה האחראית של השמאל צריכה להיות: כן לחיסונים וכן להסברה – לא לפגיעה בזכויות העובדים.

כח לעובדים נגד חוק חובת חיסונים

 

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן