fbpx

תושבי עזה תחת ההפצצות: צדק חייב לכלול גם שחרור המדכאים מהאידאולוגיה האלימה

תחת הכותרת "פלסטין מדברת" נערך באחרונה כנס חירום מקוון ישראלי-פלסטיני בו תושבי הרצועה שיתפו במצבם

כנס חירום מקוון תחת הכותרת “פלסטין מדברת” נערך באחרונה (18.10) ביוזמת “הזית הירוק”, קולקטיב ישראלי-פלסטיני דו-לאומי העוסק בפעילות חברתית ובמיזמי תיירות למען שלום ולעצמאות פלסטינית. באירוע השתתפו כ-400 פעילות ופעילי שלום מרחבי העולם, ובהם עשרות פעילים מישראל ומהשטחים הפלסטיניים הכבושים.

מפציצים שיירות מתפנים

ראשון הדוברים באירוע היה ח’ליל אבו יחיא, פעיל פוליטי וחוקר מדרום רצועת עזה, אשר עקב הפצצה ישראלית כבדה על הרצועה שוחח עם המשתתפים באמצעות הטלפון הנייד של פעיל ישראלי שהתחבר לדיון. הוא פתח בתיאור המצב הנוכחי ברצועה: “כמעט ואין חשמל ואין תרופות. בשבוע האחרון ביתי נפגע מהפצצה אווירית ונאלצנו להתפנות ממנו. אחר כך חיל האוויר הישראלי הפציץ גם את הבית אליו התפנינו, ונאלצנו לזוז שוב. איבדתי קרובי משפחה רבים ואחרים נפצעו, כולל אחותי ואחיינית שלי. אין היום מקום בטוח עבור האזרחים ברצועת עזה”.

לדברי אבו יחיא, בהמשך להוראת ישראל למיליון תושבי צפון רצועת עזה להתפנות דרומה, מופצצות השיירות של האזרחים הנמלטים מבתיהם. בהתקפות אלה נהרגו כ-70 איש ועוד כ-200 נפצעו. “ישראל מבצעת כעת טיהור אתני בעזה”, הדגיש. כדי לעצור את המלחמה, אמר, “עלינו לחתור לפתרון שיכבד את זכויותיהם של כל תושבי הארץ – פלסטינים ויהודים כאחד. לכל מי שחי פה יש זכות על הארץ, ומה שאנחנו צריכים זו דמוקרטיה לכולם. לא משנה לי אם יהיו כאן בסוף שתי מדינות או אחת, ואיך יקראו לה. רק תנו לאנשים פה את זכויותיהם הבסיסיות”. “צדק הוא לא רק שחרור לעם המדוכא, אלא גם שחרור המדכאים מהאידיאולוגיה האלימה שלהם”, הוסיף. בפנותו למאות המאזינים אמר: “אנו בעזה זקוקים לסולידריות שלכם ברחבי העולם, כדי שנוכל להתמודד עם המצב הבלתי-אפשרי הזה”.

מוצטפא אלאערג’, פעיל פוליטי ממחנה הפליטים אלעאידה שליד בית לחם, אמר: “בגדה המערבית אנחנו תחת מצור של צבא הכיבוש הישראלי מאז תחילת המתקפה על עזה. הערים סגורות ואיש אינו יכול להיכנס או לצאת. אתמול בלילה נעצרו 17 תושבים במחנה שלי בפשיטה של הצבא. ברחבי הגדה כולה עצרו אתמול כ-300 איש. רשויות הכיבוש עוצרות את כל האקטיביסטים, ואפילו כל מי שכותב משהו ביקורתי במדיה החברתית”.

“גם לסבא שלי אמרו ב-48′ שהפינוי זמני”

“עם זאת”, אמר אלאערג’, “אני מדבר אתכם היום כפלסטיני, ולא רק כתושב הגדה המערבית. מה שמתרחש כעת בעזה הוא ענישה קולקטיבית וטיהור אתני. 1,000 איש נרצחו בהפצצה על בית חולים. אפילו אם יש חמאס וטרוריסטים בעזה, איך אפשר לקבל מעשה כזה?”. “הישראלים אומרים לתושבי עזה: תתפנו לסיני, נחסל את חמאס ואז תוכלו לחזור – זה זמני. אני יודע היטב מה פירוש ‘זמני’: כך אמרו גם לסבא שלי ב-1948. ברור שמי שיתפנה לא יוכל לשוב. זו התוכנית של ישראל לרצועת עזה”, אמר.

אחרון הדוברים היה עוודה אל-הת’לין, פעיל מהכפר אום אלח’יר שבמסאפר יטא – אזור המותקף ללא הרף בידי מתנחלים חמושים. “מאז תחילת המלחמה לא ניתן לתאר מה שאנו חווים. אנחנו חיים בפחד ובציפייה מתמדת לגרוע מכל.  הצבא והמתנחלים מקיפים אותנו מכל הצדדים ואיננו יכולים לזוז. המרחק מאום אלח’יר להתנחלות הקרובה הוא בסך הכל כמה עשרות מטרים”, סיפר, והמשיך:

“אינני מתכוון לדבר היום על פוליטיקה אלא רק לתאר לכם את המצב בשטח. דמיינו כפר של 200 תושבים שכל הדרכים אליו חסומות בידי הצבא. אנחנו צריכים אוכל ותרופות ומים, אך לא יכולים לקבל דבר. לפני כמה חודשים ישראל החליטה לפנות את שמונת הכפרים של מסאפר יטא – כ-1,400 תושבים. אנחנו רוצים לחיות בשלום, אבל לא יודעים אם כפרנו יעמוד מחר על תלו. לכל הבתים שלנו יש צווי הריסה”.

עוד בנושא:  https://zoha.org.il/124926

ילדים בהריסות בניינים בעזה (צילום: וואפא)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן