fbpx

המקרתיזם מגיע גם למערכת החינוך: עשרות מורים הושעו מעבודתם

משרד החינוך החל במסע טיהורים של מורים שהביעו מחאה נגד הרג האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה והמשך המלחמה

גל הרדיפה המקרתיסטי, אשר שוטף את המדינה מפרוץ מלחמת עזה, לא פסח גם על מערכת החינוך. באווירת הסתה נגד הציבור הערבי והשתקה הברוטלית של כל קול המבקש לצאת נגד תופי המלחמה בדרום – החל משרד החינוך, בשיתוף פעולה מצד הרשויות המקומיות, במסע טיהורים כלפי מורים שהשמיעו קול מחאה נגד הרג האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה והמשך המלחמה. לרדיפות אלה הצטרפו כצפוי גם שופרות ההסתה והתעמולה הרגילים.

המקרה הבולט ביותר עד כה הוא של ד”ר מאיר ברוכין, מורה להיסטוריה ולאזרחות בתיכון יצחק שמיר בפתח תקווה, שפוטר השבוע מעבודתו בעקבות שורת פוסטים שפרסם נגד הפגיעה בחפים מפשע ברצועת עזה. עבור ברוכין, פעיל שמאל מוכר, אין זו הפעם הראשונה בה הוא משלם מחיר אישי בשל עמדותיו. ב-2020 פוטר בנסיבות דומות מעבודתו בתיכון מקיף ט’ בראשון לציון. הפעם טפלו על ברוכין שקרא לחיילי צה”ל מחבלים והורגי תינוקות. העובדה שמילים אלה לא הופיעו כלל בפוסטים המדוברים, לא מנעו אתה ההודעה על פיטוריו ביום חמישי (19.10).

המקרתיזם החמיר אבל הוא לא חדש

בהודעה שקיבל מהעירייה לאחר השימוע שנערך לו ב-2020 נאמר לברוכין: “אנו סבורים כי לא הפנמת שבהיותו עובד ציבור בכלל ואיש חינוך בפרט, חלות עליך מגבלות על חופש הביטוי, וזאת מתוך מגמה לשמור על איזון בין זכותך להביע את דעותיך ולפרסם אותן ברבים, לבין החובות המוטלות עליך כפועל יוצא ממעמדך כעובד ציבור וכאיש חינוך”. בהמשך הוסיפו: “אנו סבורים כי לא הפנמת את החומרה שבדבריך, ואף לא השכלת להתנער באופן חד וברור מהדברים שכתבת, ואף לא הסברת כי היה מקום להצגה מאוזנת של האירועים שהתרחשו כאמור, ולא נשמעה מצדך עמדה התומכת בכך שאינך מייצג את הדברים שכתבת”.

כיום, נוכח סירובו של ברוכין לחזור בו מפרסומיו ברשתות החברתיות בדבר הפגיעה באזרחים חפים מפשע ברצועה, הודיעה לו עיריית פ”ת: “לאור המפורט לעיל, אנו מוצאים כי הפרת את חובותיך האמורות לעיל באמצעות התבטאויות בע”פ ובכתב נגד פעולות צה”ל ולמעשה נגד מדינת ישראל, וזאת בעת שהמדינה נמצאת בשעת מלחמה נגד ארגון טרור, וזאת בשים לב לתפקידך כאיש חינוך האמור לשמש אמת מידה ודוגמא לציבור תלמידיו. לאור המפורט לעיל, החלטנו על סיום העסקתך”. נראה שדווקא העובדה ששימש כאמת אמת מידה ודוגמא לציבור תלמידיו היא הסיבה לפיטוריו של ברוכין. במכתב הפיטורין ציינה העירייה עוד, כי יש להביא בחשבון את מידת ההשפעה של התבטאויותיו של ברוכין על התלמידים, שכן מדובר במורה מוערך. אין דבר אשר מפחיד את משרד החינוך יותר מאשר מורים שהתלמידים מעריכים ומקשיבים להם ומבטאים עמדות הומניות בזמן מלחמה.

מנהלת תיכון מקיף י”ד בת”א, יעל איילון, פרסמה פוסט שמביע צער על הסבל של החפים מפשע ברצועת עזה, ובו האמירה: “יש נשים, ילדים.ות וקשישים גם בעזה”. איילון זכתה בתגובה בשלל התקפות ברשת בעידוד איש הימין ינון מגל, אשר פרסם נגדה פוסט מסית. בלחץ העירייה הסירה איילון את הפוסט, אולם חרף זאת היא זומנה לשימוע.

אפס הרדיפה הנוכחית  מתמקדת במיוחד בציבור הערבי. בטבריה הושעתה מתפקידה מחנכת בתיכון אורט בעיר כיוון שסימנה לייק לפוסטים בחשבון האינסטגרם Eye On Palestine, אשר הציגו את ההרג ההמוני שמתבצע ברצועה. אותו לייק הוביל לדרישת ראש הוועדה הקרואה בעיר, בועז יוסף, לפיטוריה המידיים. “אם היא עדיין חושבת שהיא ראויה להמשיך ולעסוק בחינוך, היא מוזמנת ללכת וללמד בעזה – פה בטבריה היא לא תלמד”, אמר.

בנתניה הושעתה מעבודתה מורה לערבית לאחר שהעלתה לרשתות החברתיות סרטון אשר משווה בין הפצועים הקלים המקבלים טיפול רפואי בישראל לעומת הפצועים הקשים המחולצים מההריסות ומועברים לטיפול בעזה. בעקבות הפוסט דרשה ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג, מהנהלת בית הספר לפטר את המורה לאלתר. “אני מגנה בכל תוקף כל התבטאות מסיתה נגד העם היהודי ונגד צה”ל וכוחות הביטחון. פניתי למנהל בית הספר ודרשתי את הפסקת עבודתה המיידית של המורה”, אמרה פיירברג.

חשכה גדולה יורדת על החברה הישראלית

בבית הספר “נעימת הלב” בחריש, דיבר מורה מאום אל פחם בשיעור זום עם תלמידיו על המלחמה בעזה והתבטא נגד הפגיעה באוכלוסייה האזרחית. הורים שנחשפו לשיעור התלוננו כי מדבריו עלתה הבנה לצד הפלסטיני. ההורים התלוננו בפני העירייה ומשרד החינוך, ואלה פתחו בהליכים משמעתיים נגד המורה. הנהלת בית הספר אמרה בתגובה: “התפרסם סרטון של מורה מביה”ס באמצע שיעור בו התבטא בצורה קשה, לא רגישה ולא הולמת מורה במדינת ישראל. הדברים הובאו לידיעת כל הגורמים ובהם עיריית חריש ומשרד החינוך. מנהל המחוז מעורב במקרה באופן אישי והמורה מטופל בפן המשמעתי. המורה מצר על הדברים שאמר ויוציא התנצלות לתלמידי ולהורי הכיתה”. המורה מצדו דחה את הטענות ואיים בנקיטה בהליכים משפטיים. בתגובה לבלוגר דניאל עמרם אמר המורה: “שאלו אותי למה לדעתי הם [חמאס] עשו את זה אז הסברתי את הצד שלהם. אני נגד אלימות ונגד המלחמה הזאת”.

שר החינוך, יואב קיש, הנחה את אנשי משרדו “לטפל במלוא החומרה בכל ביטוי של הסתה ועידוד טרור מצד עובדי הוראה”. הגדרה זו, כפי שניתן לראות בשבועיים האחרונים, הורחבה עד שהיא כוללת בתוכה גם הבעת צער על פגיעה בחפים מפשע, או מעקב אחרי ערוצי חדשות פלסטיניים ברשתות החברתיות. הן הולמות למרבה הצער את התבטאויותיו הפאשיסטיות של מפכ”ל המשטרה, קובי שבתאי, שהודיע כי המשטרה לא תאפשר כל הפגנת הזדהות עם האוכלוסייה האזרחית בעזה. “מי שרוצה להזדהות עם עזה, מוזמן. אני אעלה אותו לאוטובוסים שמפנים לשם עכשיו” – הדגיש שבתאי. יחד עם גלי הרדיפות של הסטודנטים והמרצים המביעים עמדות דומות, עליהם דווח ב”זו הדרך” בשבוע שעבר, המעקב והרדיפות כלפי אזרחים ערבים, וסירובן של רשויות מקומיות מסוימות להחזיר לעבודה עובדים ערבים, מתקבלת תמונה עצובה במיוחד על חשכה גדולה היורדת על החברה בישראל.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/124848

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן