fbpx

קולות המחאה: גם אנו הילדים משתתפים במרד נגד הממשלה הגזענית והאלימה

אני רוצה לחיות בדמוקרטיה שוויונית וחזקה, לא לחזור לדמוקרטיה של פעם, דמוקרטיה ליהודים בלבד

קוראים לי אריאל בהר, נולדתי בירושלים לפני כמעט שלוש עשרה שנים, אני עולה לכיתה ז’ בתיכון ליד האקדמיה. אני לא רוצה להתחיל את שנת הלימודים כשבממשלה נמצאים אנשים גזענים ואלימים, כמו נתניהו, סמוטריץ’ ובן גביר, שמנסים לבטל את הדמוקרטיה. אני לא רוצה להתחיל את שנת הלימודים כאשר שר החינוך משתף פעולה עם ההפיכה המשטרית ומנסה להכריח אותנו ללמוד בבית הספר את הדעה שלו. אני מאמין שהמורים צריכים ללמד באופן חופשי את עקרונות הדמוקרטיה, כי זאת המשמעות של דמוקרטיה. אני לא רוצה שהמדינה תהיה כהניסְטִית, גזענית ואלימה.

אני רוצה לחיות בדמוקרטיה שוויונית, לא בדמוקרטיה ליהודים בלבד, בדמוקרטיה אמתית. בדמוקרטיה בה כל אחד יכול להיות מה שהוא רוצה: יהודי, ערבי, גבר, אישה. אני לא רוצה לחזור לדמוקרטיה של פעם, אני רוצה דמוקרטיה חזקה. אני רוצה לחיות במקום שבו כדי לשנות את המשטר ואת חוקי היסוד, צריך תמיכה של רוב העם, כלומר במשאל עם ולא רוב אקראי בכנסת. אני רוצה לחיות במקום שיש בו חוקה.

בתור ילד, כשאתה מבין מה זה דמוקרטיה ודיקטטורה, אתה לא מבין איך מבוגרים, שהיו אמורים ללמוד את זה כבר מזמן, בוחרים בדיקטטורה. אני מאמין שהילדים יכולים לעשות הרבה נגד ההפיכה המשטרית. אם תהיה דיקטטורה, זה אומר כי כשתהיה גדול יהיו לך רק שתי אפשרויות: שולט  באחרים, או נשלט בידי אחרים. זה לא צודק, העולם שלנו לא צריך להתחלק לשולטים ונשלטים.

אינכם יודעים, אבל כשהתיקון של ביטול עילת הסבירות אושר, לא הייתי בהפגנה מול הכנסת, הייתי אצל חבר וצפינו בטלוויזיה בערוץ הכנסת. כשהודיעו שעילת הסבירות בוטלה פשוט צחקתי, כי חשבתי שזה מגוחך שהממשלה מתנהגת כמו ילדים קטנים ותחמנים – רוצה לעשות דברים לא סבירים ולעבור על החוק.

בעיני, לא סביר ולא הגיוני שאדם אחד, נתניהו, יכול להיות בשלטון כבר חמש עשרה שנים, ורק כדי להימלט מהמשפט שלו, הוא משנה חוקים ומבטל חוקי יסוד. בעיני זה לא סביר ולא הגיוני שאדם, גם אם הוא ראש הממשלה, מצרף מפלגות כל כך גזעניות לקואליציה שלו. איך בן גביר, שמגיע מהכהניזם הגזעני האלים והפאשיסטי, שהוצא אל מחוץ לחוק, יכול להיות שר בכיר במדינה שאני חי בה, ואחראי על המשטרה ועל הביטחון שלי? איך אני יכול להרגיש ביטחון כשזה המצב? אם אתם שואלים אותי, אגיד לכם שהדבר היחיד שביבי רוצה זה לשלוט בכם. גם האנשים שעוזרים לו – איש מהם לא רוצה את טובתנו, הם רק רוצים את טובתם.

אז בואו נהיה מאוחדים. לא ניתן להם להפוך את מדינת ישראל למדינה דיקטטורית וחשוכה. במדינה דמוקרטית כולנו יכולים לחיות ביחד: ערבים ויהודים, נשים וגברים, בלי הפרדה. וגם אנחנו, הילדים, לא ניתן לדבר כזה לקרות. אני מדבר בשם כולם, לא רק בשמי, אני מדבר בשם כל הילדים שמאמינים בזה, ואנחנו נתאחד עם כל העם אם צריך, בשביל העתיד שלנו.

אתם רוצים שהילדים שלכם יחיו בעולם של מלחמות ותוהו ובוהו? אנחנו לא רוצים לחיות במדינה שבה אין זכויות שוות לכולם. בלי דמוקרטיה אין חופש, לכן גם הילדים ישתתפו במרד נגד הדיקטטורה.

אני רוצה לספר לכם איך זה להרגיש להיות בתוך משהו, להיות חלק ממשהו. לדעת שהרוב מתנגד להפיכה המשטרית. בהפגנות הרגשתי שאני חלק מדבר גדול, לא רק לבדי, אלא בתוך משהו שהאזרחים ברובם מאמינים בו. אנחנו עדיין ממשיכים להיאבק, למרות שהממשלה ממשיכה בתוכניות שלה.

אני יודע שכילד אני עדיין לא מבין הכל, ואני לא יודע כל דבר שקורה במדינה, בקואליציה ובממשלה. אבל דבר אחד אני יודע: שאני רוצה דמוקרטיה, שאני אמשיך להיאבק ושאני לא אוותר. יש איתי עוד ילדים ומבוגרים שיעשו אותו דבר. אחרי שהלכתי לכמה הפגנות אני כבר מבין, שבסוף ננצח. יש לי תקווה, ואני חושב שתמיד תהיה לי, כי אני יודע שיש המון אנשים כמוני. אני אחד כמו המון, וההמון רוצה לחולל שינוי. אנחנו לא נוותר על הדמוקרטיה. אז בואו נתאחד כולנו גם הילדים וגם שאר העם, ונעמוד גם בקור וגם בחום, בהפגנות ובשביתות. פשוט נאמין בזה שלנו הכוח לנצח במאבק הזה.

דברים שנשא בהפגנה נגד ההפיכה המשטרית מול בית הנשיא בירושלים, 3.9

עוד בנושא: https://zoha.org.il/123575

אריאל בהר נואם בעצרת נגד ההפיכה המשטרית בירושלים, ספטמבר 2023 (צילום: דף הפייסבוק של אלמוג בהר)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן