fbpx

מחאת מבקשי המקלט בת”א: ממשלה גזענית לא יכולה לאמץ אלא צעדים גזענים

בחד"ש הביעו סולידריות עם מבקשי המקלט "הירי על המפגינים מתקבל כלגיטימי כי מדובר באוכלוסייה חסרת מעמד"

“ממשלה גזענית לא יכולה לאמץ אלא צעדים גזענים”, כך הגיבו באגודה לזכויות האזרח בצהריים (ראשון) בעקבות ישיבת הממשלה שנערכה בשעות הבוקר ושדנה בעימותים האלימים שהתחוללו אתמול בתל-אביב בעקבות האירוע שתכננה לקיים שגרירות אריתריאה בישראל. יותר מ-170 בני אדם נפצעו אתמול בעימותים קשים בין מפגינים, מבקשי מקלט אריתריאים, לבין המשטרה באזור יד חרוצים שבדרום העיר. מבין הפצועים, 16 במצב קשה, כמו כן, 52 נעצרו. בין הפצועים, הובהלו לבית החולים איכילוב בתל אביב 12 פצועי ירי.

לדברי האגודה “שרי הממשלה שהצביעו היום על שורה של צעדים פופוליסטיים ומסיתים יודעים שמדובר בבני אדם שזכאים להגנה ואסור לגרשם, וכי אדם שעבר על החוק יש למצות עמו את הדין בהליכים פליליים. אסור לכלוא אנשים, אפילו הם שחורים, ללא משפט”.

“כזכור בשנת 2018 ראש הממשלה ושר הפנים הגיעו להסדר עם נציבות האו”ם לפליטים שמאפשר קליטה של חלק מהקהילה במדינות אחרות וקליטה של חלקם בישראל, אולם נכנעו ללחץ הימין וחזרו בהם תוך פחות מיממה. למרות זאת, מאז ועד היום, לא בחנו את בקשות המקלט בהגינות ולא הכריעו בהן”, הוסיפו. עוד הדגישו “כל מטרתם של הצעדים הפופוליסטיים שנקבעו היום היא להסית נגד מבקשי המקלט, להצדיק את מחדל המשטרה אתמול, את השימוש בירי חי כלפי מפגינים ולהתגולל על בית המשפט העליון. בית המשפט מעולם לא מנע מן הממשלה להכריע בבקשות המקלט ואף לא לגרש את מי שאינו זכאי להגנה”.

בחד”ש הביעו אמש סולידריות עם מבקשי המקלט העצורים והפצועים ומסרו “משטרת בן-גביר איבדה כל רסן – ומסכנת את הציבור כולו. בהתאם לרוח היד הקשה מלמעלה, ירתה משטרת ישראל בנשק חם על מפגינים מבקשי מקלט מאריתריאה. המתקפה הברוטלית גרמה לפציעה חמורה של עשרות מפגינים. אנחנו מביעים סולידריות עם המפגינים האריתראים שמוחים נגד המשטר הדיקטטורי שגרם להם לנוס ממדינתם, ושאיתו ממשלת ישראל נמצאת בברית”.

לדברי חד”ש “האירועים המזעזעים בתל אביב מצביעים על סכנה רחבה יותר לכלל הציבור בישראל. משטרה שמנוהלת על ידי כהניסט מסוכן החליטה שהיא תדכא מחאה אזרחית בירי חי. הירי הזה מתקבל כלגיטימי כי מדובר באוכלוסייה חסרת מעמד, ממש כפי שירי חי ואלימות ברוטאלית כלפי מפגינים פלסטינים מתקבלים ללא התנגדות”. כמו כן, “הגישה הברוטאלית של משטרת בן-גביר לא תעצור פה – היא מאיימת על כל אזרח או תושב שיצא להפגין נגד הממשלה המסוכנת הזו. הדרך היחידה למנוע את מעשי הטבח האלה היא להגביר את ההתנגדות ברחוב”.

התארגנות המחאה נגד ההפיכה המשטרית עו”סות דמוקרטיה אף היא סבורה: “אנו עדות לאירוע קשה שיכול היה להימנע. אוכלוסיית מבקשי המקלט מאריתריאה, יצאו למחות כנגד אירוע של שגרירות ארצם שממנה נמלטו. למרות ההתראות הרבות של נציגי הקהילה, המשטרה אישרו את קיומו, והדברים התגלגלו , באופן לא מפתיע, לכדי אלימות קשה: בין המפגינים לבין במשטרה, ובין תומכי ומתנגדי המשטר”.

לדברי ההתארגנות “מדינה בה זכויות אדם של מבקשי מקלט, תושבים פלסטינים ועוד קבוצות מודרות אינן נשמרות, ובה מתבצעת אלימות משטרית כלפי מפגינים, כולל ירי חי בלב תל-אביב, היא מדינה בה דיקטטורה היא כבר מציאות. עו”סות דמוקרטיה עומדות לצד אוכלוסיית מבקשי המקלט וזכותם להגנה, להפגנה ולחיים בכבוד. אנו כואבות את מספר הנפגעים הגבוה מקרב המפגינים והשוטרים. האירוע הזה היה צריך להימנע!”.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/123683/

אריתראים ממתנגדי המשטר מפגינים אתמול ברחוב המסגר בדרום תל-אביב (צילום: משטרת ישראל)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן