fbpx

ארגוני סיוע לפליטים: משטרת ישראל ירתה אש חיה אל עבר מפגינים בלבה של תל אביב

המפגינים ביקשו למחות על ההתערבות הבוטה של שגרירות אריתריאה בחייהם של מי שברחו מהדיקטטורה האכזרית

יותר מ-170 בני אדם נפצעו היום (שבת) בעימותים קשים בין מפגינים, מבקשי מקלט אריתריאים, לבין המשטרה באזור יד חלוצים שבדרום העיר. מבין הפצועים, 16 במצב קשה. 10 נעצרו. בין הפצועים, הובהלו לבית החולים איכילוב בתל אביב 12 פצועי ירי. בהמשך, במשטרה אישרו כי אכן בוצע ירי לעבר מפגינים.

האירוע התחיל כשמאות מבקשי מקלט מאריתריאה שמתנגדים למשטר הרודני בארצם, הגיעו למחות בעקבות אירוע של שגרירות אריתריאה בישראל – שהיה אמור להתרחש הבוקר. המשטרה ניסתה למנוע מהם להתקרב ובעקבות זאת התפתחו עימותים שכללו ניפוץ חלונות, יידוי אבנים – וירי חי של השוטרים.

מ”מ מנהל מערך הטראומה בבית החולים איכילוב, ד”ר אייל חשבייה, מסר לעיתונאים כי “איכילוב מקבל אירוע רב נפגעים גדול. אנחנו עובדים בתנאי מלחמה. יש עשרות רבות של פצועים. חדרי הניתוח מלאים בפצועים מאוד מאוד קשים. אופי הפציעות – ירי בכל חלקי הגוף, בטן וחזה. הגיע זרם של פגיעות ראש חמורות. אנחנו עובדים עם כל המערך הכירורגי ומערך ההרדמה בהספק על. בית החולים נמצא במאמצי על להתמודד עם פצועים בכמויות. יש עוד עשרות פצועים בדרך”.

מהמוקד לפליטים ולמהגרים וארגון הסיוע לפליטים ולמבקשי מקלט נמסר: “משטרת ישראל ירתה אל עבר מפגינים בלבה של תל אביב. במשך שבוע שלם נציגי ההנהגה האריתראית פנו למשטרה בניסיון לבטל את האירוע של השגרירות ולמנוע את ההתנגשות”. “המשטרה התעלמה, ועכשיו היא יורה עליהם רימוני הלם וכדורי ספוג. המפגינים ביקשו למחות על ההתערבות הבוטה של שגרירות אריתריאה בחייהם של מי שברחו מהדיקטטורה האכזרית. שגרירויות אריתריאה בעולם רודפות את מבקשי המקלט, ובמדינות אחרות אירועי השגרירות בוטלו בדיוק מהחשש להתלקחויות כפי שאנו רואים מול עינינו כעת. את המחדל המדמם הזה היה אפשר וצריך למנוע”, הדגישו.

פעילה למען זכויות הפליטים, סיגל קוק אביבי, צייצה “האירועים בתל-אביב ניתן היה למנוע כליל. בכל רחבי אירופה וקנדה התרחשו אירועים דומים: תומכי המשטר הדכאני ביותר בעולם ביקשו לארגן ״כנסי תרבות״ על מנת לגייס כספים ולנרמל את משטר האימה באריתראיה, ובכל הערים שבהן אמור היה להתקיים ״כנס״ מסוג זה, התקוממו פליטי אריתראיה ומנעו את קיומו. לבסוף החליטו הרשויות בערים רבות לאסור על תומכי משטר אריתראים לפעול בשטחן.

בשבועות האחרונים פנו מנהיגי הקהילה האריתראית לכל גורם רשמי ולא רשמי בבקשה למנוע את קיומו של האירוע המחפיר ואף דרשו שמדינת ישראל תפעל להרחקת אריתראים המביעים תמיכה במשטר האריתראי, וזאת באמצעות בדיקת בקשות המקלט של הפליטים”.

לדבריה “לא יתכן שמי שתומך במשטר האריתראי יטען לפליטות כאן בישראל, מבקשים שוב ושוב פליטי אריתראיה. אני אישית פניתי למנהל הלשכה של שר הפנים, משה ארבל אך לדאבוני, בקשתם של מנהיגי הקהילה למנוע את קיום האירוע, נפלו על אוזניים ערלות. הפליטים אף הציגו מכתבים והסברים ממארגני הקהילה באירופה ובקנדה שהתריעו מפני אדישות המשטרה באם יתקיים האירוע המתוכנן. אבל מי מקשיב כאן לפליטים?”.

היא סיכמה: “כבר 17 שנה חיים כאן פליטי אריתראיה וסודאן, ללא זכויות, ללא מעמד, ללא הכרה וללא הגנה. 17 שנה שמדינת ישראל מתכחשת לבקשת המקלט שלהם. 17 שנה שהרשויות מודעות לעובדה שהמשטר האריתראי רודף את הנמלטים גם במדינת ישראל. פליטים מותקפים ואף נרצחים כאן על שהעזו לבקר את משטרם. והמשטרה? היא מביטה לצד השני. את האחריות לאירועי היום, שעודם מתגלגלים ומסלימים יש להפנות למשטרה ולמשרד הפנים”.

"אין דמוקרטיה בלי זכויות אדם, אין זכויות אדם בלי זכויות פליטים", כרזה בהפגנה מול הכנסת נגד ההפיכה המשטרית (צילום: א.ס.ף)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן