fbpx

רוב גדול של חברי הסגל הבכיר במדעי המחשב באוניברסיטאות קוראים להשבתה נגד ההפיכה

283 מדעניות ומדעני מחשב מכל האוניברסיטאות בארץ חתמו על קריאה להשבתה של ההשכלה הגבוהה

70 אחוז מחברי הסגל הבכיר במחלקות למדעי המחשב באוניברסיטאות קוראים להשבתת ההשכלה הגבוהה נגד ההפיכה המשטרית. כך עולה מקריאה שפרסמו אמש (שלישי) 283 מדעניות ומדעני מחשב הפעילים במחלקות להנדסת חשמל, מדעי הנתונים בטכניון, מכון ויצמן והאוניברסיטאות העברית, תל-אביב, חיפה, בן-גוריון, הפתוחה, בר אילן ורייכמן.

בקריאה נאמר כי “מדינת ישראל במצב קשה וחסר תקדים. הממשלה הנוכחית, מיום הקמתה, משקיעה את כל מרצה בניסיון לכונן משטר לא דמוקרטי בישראל. הממשלה פועלת על מנת להכפיף אליה את בית המשפט העליון, שומרי הסף, התקשורת, האקדמיה ורבים אחרים. רצון הממשלה דורסני ומובהק, מעשיה הוכיחו שוב ושוב ש פניה לחיסול הדמוקרטיה”.

לדבריהם ממשלת הימין פעולות “כדי להחריב את כל אשר בנינו. פעולותיה יפרקו את החופש שעליו מושתת מחקר משגשג, הן יבריחו את טובי המוחות באקדמיה ומחוצה לה לחו״ל, והן ימנעו שיתופי פעולה בינ״ל שהכרחיים לקיום טכנולוגיות עילית. אנחנו לא נעמוד מנגד. נעשה כל שביכולתנו למנוע את החרבת מדינת ישראל”. “כצעד ראשון”, הם קראו להנהלות המוסדות ההשכלה הגבוהה “לא לפתוח את שנת הלימודים האקדמית כסדרה אם לא יבוטלו עד אז הצעדים השונים לפגיעה במערכת שלטון החוק ובכלל זה אי כינוס הוועדה לבחירת שופטים והתיקון לחוק-יסוד: השפיטה בעניין הסבירות”.

“במידת הצורך, נפעל עצמאית להשבתה, חלקית או מלאה, של הלימודים במחלקות למדעי המחשב בארץ, אף במחיר פגיעה בהכשרות וביציאתם לשוק העבודה של נשות ואנשי תוכנה, הנדסה וכלל מקצועות ההייטק. אנו מודעים לכך שמדובר במאבק ארוך, ופעולותינו יקבעו על פי פעולות הממשלה, שאנו רואים בה האחראית הבלעדית לנזקים שיגרמו. אנו קוראים לכל ארגון במדינה, ציבורי ופרטי כאחד, לא לעמוד מנגד, להתאגד, ולנקוט בפעולות דומות”, הדגישו.

יצוין שבשבוע שעבר גם מאות מרצים המלמדים במכללות ציבוריות ופרטיות ברחבי הארץ מצטרפים לקריאת השביתה נגד ההפיכה המשטרית ופרסמו קריאה לפיה הם “חרדים לגורל המדינה. מצב של משבר חוקתי שבו הממשלה אינה מקבלת את פסיקות בית המשפט העליון, הוא סכנה קיומית למדינת ישראל. אנו עוקבים בדאגה רבה אחר צעדי הממשלה ומצהירים בזאת כי נעשה כל שביכולתנו כדי להגן על ערכי מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית, תוך נקיטת אמצעי מחאה משמעותיים, לרבות שביתה, בכל שעה שנדרש”.

על עצומה חתמו מרצים המלמדים בשורה ארוכה של מכללות ביניהן: אורנים, המכון הטכנולוגי חולון, תל-חי, הדסה, האקדמית ת”א-יפו, סמינר הקיבוצים, דוד ילין, המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט, הקריה האקדמית אונו, ספיר, עמק יזרעאל, בית ברל, שנקר, הרצוג, אחווה, כנרת, רופין, הגליל המערבי, צפת, המכללה למינהל, קיי, המרכז האקדמי למשפט ועסקים, גבעת וושינגטון וגורדון. כמו כן, ארגוני הסגל בכל האוניברסיטאות הכריזו סכסוכי עבודה בעקבות ביטול עילת הסבירות והשלכותיו על תנאי עבודתם ועל החופש האקדמי.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/123486

מרצים מהאוניברסיטה והטכניון מפגינים במרכז הכרמל נגד ההפיכה המשטרית, מאי 2023 (צילום: מחאת העם חיפה)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן