fbpx

המחאה ההמונית נגד ההפיכה המשטרית, הפילוג בבורגנות והמאבק על ההגמוניה

ההתקפות על בכירים בצבא, לא נועדו כדי לפרק מנגנונים מרכזיים בחברה אלא כדי להתמודד על ההגמוניה בהם

קוראי העיתונות בשפה העברית הופתעו לגלות ביום חמישי שעבר בשעריה את תמונתו של הרמטכ”ל הרצי הלוי. זה דיוקנו הרשמי של הגנרל המנופק (זהו המונח הצה”לי) לכלי התקשורת, ואשר מתנוסס גם ברבים מבסיסי הצבא. אבל, זו לא הייתה מודעה של גוף ביטחוני כלשהו, אלא של “פורום העסקים”. הפרסום לא היה מקרי. המודעה הופצה בעיצומו של שבוע במהלכו הותקף הפיקוד הבכיר של הצבא בידי שרי ממשלת הימין בגלל “תופעת הסרבנות המתפשטת” ועל רקע “שיחת הצעקות” (על פי גרסת ערוץ 13) שנוהלה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לרמטכ”ל.

על פי הפרשנות של אמנון אברמוביץ’ במהדורת החדשות של ערוץ 12 (18.8), לאחר שנתניהו תקף את משטרת ישראל, את הפרקליטות ואת מערכת המשפט במשך שנים, הוא “התפנה כעת” לתקוף את צה”ל, אולי אחת הפרות הקדושות האחרונות שטרם נשחטה. אך התקפות אלה, שהגיעו לשיאים חדשים במסגרת ההפיכה המשטרית של החודשים האחרונים, אינן מיועדות לפרק מנגנונים מרכזיים בחברה הקפיטליסטית, המשרתים היטב את הסדר החברתי הקיים ואת השליטה הקולוניאלית בשטחים, אלא להתמודד על ההגמוניה בהם.

אנשי “פורום העסקים” מבינים זאת היטב. לפי הודעתו, הוא “מורכב מכ-200 ראשי החברות הגדולות במשק, המהוות את הרוב המכריע של הכלכלה הישראלית, שמעסיקות את מרבית העובדים במשק וחברים בו אנשים מכל גוני הקשת הפוליטית”. הפורום “מגנה כל השתלחות ברמטכ”ל רא”ל הרצי הלוי. לא נאפשר פגיעה שכזו”.

שתי פגישות והאינטרסים שמאחוריהן   

בשישי, יממה לאחר פרסום המודעה, נפגשו אנשי הפורום עם יועצו הכלכלי של רה”מ נתניהו, פרופ’ אבי שמחון. בפגישה זו הם הביעו דאגה נוכח השפעת ההפיכה המשטרית על המשק הקפיטליסטי” הירידה בהשקעות בהיי-טק, העלייה בשער הדולר ו”ביצועי החסר של הבורסה” (קרי: הם לא יכולים לגרוף מחסכונות העובדים לצרכיהם). שמחון השיב כי הוא בא כדי להקשיב, אבל חולק עליהם לגבי כמה מהנתונים כיוון שהצמיחה בארץ עדיין גבוהה. אנשי העסקים אמרו לשמחון כי “יש ירידה חזקה בצריכה והדבר מורגש בכל רשתות השיווק והמרכזים המסחריים”. בירידה זו טמון סוד הניסיון להגן על הרמטכ”ל. במילים אחרות: יש לשמור על הסדר החברתי וההגנה על המפקד העליון של הצבא היא אמצעי להשגת המטרה. לדעתם, זה הקונצנזוס הרחב הקיים בחברה הישראלית, גם בעת שהממשלה,  בניסיון להשליט את ההגמוניה הפוליטית של הימין הקיצוני, נוקטת צעדים רבים הפוגעים בכיסם וברווחיהם של אנשי הפורום.

יממה לפני פרסום המודעה בשערי העיתונים נפגש יו”ר ההסתדרות ארנון בר-דוד עם ראשי הפורום. הרקע: הצהרות חברי הקואליציה הימנית-משיחית כי לא יצייתו לפסיקת בג”ץ וההימנעות של נתניהו מלהתחייב לציית. מדיווח ב”ידיעות אחרונות” עולה, כי ראשי המגזר העסקי הביעו דאגה עמוקה נוכח מצב המשק הישראלי. הם הזהירו כי הדו”חות העסקיים של הרבעון הבא עשויים לשקף מצוקה כלכלית גוברת, וכי מהלכי הממשלה ללא הסכמה רחבה הם פגיעה חמורה, יוצאת דופן ותקדימית במשק הישראלי.

בר-דוד, משרתם של אדוניו בעלי ההון, אמר: “מבחינתי, זו שבירת כל הכלים, על כל המשמעויות. אנחנו לא ניתן למשבר חוקתי כזה להתרחש ולא נשב מהצד”. למרות זאת, בר-דוד לא התחייב לנקוט צעד מעשי כלשהו. הוא לא התחייב לפתוח בשביתה או לכל הפחות להכריז סכסוך עבודה, כפי שעשו ארגוני עובדים רבים שאינם נמנים עם ההסתדרות, ולמרות הדרישות, העולות חדשות לבקרים, של חברים רבים בהסתדרות עצמה.

בפגישה השתתפו, בין היתר, יו”ר ובעלת השליטה במליסרון, ליאורה עופר; מנכ”ל ישרוטל, ליאור רביב; מנכ”ל בנק הפועלים, דב קוטלר; מנכ”ל חברת ביג מרכזי קניות, חי גאליס; ויו”ר קבוצת עזריאלי, דנה עזריאלי. עוד לקחו חלק בישיבה עם בר-דוד הבעלים של קבוצת פוקס, הראל ויזל; מנכ”לית הבנק הבינלאומי היוצאת סמדר ברבר-צדיק; ובכירים נוספים ב”פורום העסקים”. המשותף לאנשי הפורום, מלבד היותם בעלי הון ומעסיקים גדולים (כרבע מכלל העובדים בישראל, על פי הערכות), הוא שעסקיהם מבוססים על שוק פנימי ישראלי ועל השוק הפלסטיני השבוי בשטחים הכבושים.

הייטקיסטים מיליטנטים והבורגנים השותקים

לעומת בעלי ההון של “פורום העסקים”, ראשי ענף ההיי-טק מגלים יותר פעלתנות נגד ממשלת הימין ואף רצון לממן את המחאה ביד נדיבה (ולאו דווקא לפרסם בעיתונות היומית מודעות העולות ממון רב). גם הם, כמו בפורום העסקים, חפצים שהעובדים יישאו את המחאה על גבם. אבל בניגוד לאנשי פורום, רווחיהם מקורם בייצוא, במכירות מוצרי התעשייה המתקדמת לשווקים בארצות הקפיטליסטיות המתקדמות ובאפשרות ליצור שותפויות עסקיות עם תאגידי ענק. גם ההיי-טקיסטים מעוניינים לשמר את הסדר החברתי. שאלות מהותיות כגון דמוקרטיה אמיתית והעצמאות על העם הפלסטיני, אינן מעניינות אותם. בעיני רוחם, עד להפיכה המשטרית התנהלו העניינים כיאות וטוב (לכיסם) שכך יהיה גם בעתיד.

קיים מגזר שלישי בבורגנות, השונה משני המגזרים שתוארו קודם. אלה, המכונים שתקנים, תומכים בצנעה בפשיזציה הגוברת כיוון שקפיטליזם פראי וניאו-ליברלי קיצוני והמשך הכיבוש והמלחמות, באים להם בטוב (שוב, לכיסם). השתקנים מייצרים נשק ותחמושת, סוללים את כבישי ההתנחלויות ובונים את בתיהן. הם גם מצפים שהפרטה מואצת, בתוספת קירבה לשלטון, יכולה ליצור “הזדמנויות עסקיות” ללא תקדים.

כל קבוצה בקרב בעלי ההון רוצה לרתום את ההמונים לצרכיה (המעמדיים) במסגרת המערכה על ההגמוניה. המתנגדים לנתניהו רוצים לרתום את העובדים – בייחוד המאורגנים; התומכים בנתניהו – את הפריפריות. עד כמה הם מוכנים להרחיק? מוקדם לקבוע. מה שברור הוא שהמחאה ההמונית היא הנפץ שגרם לפיצוץ הפוליטי-חברתי שאנו עדים לו בחודשים האחרונים.

הגיעה העת לקריאת השכמה למחאה עצמה. אמנם, חשוב ללמוד על הסתירות (שאינן מהותיות) הקיימות בין מצדדי הסדר הקיים. אך יש לקדם חלופה פוליטית וחברתית שאינה מסתכמת ב”הגנה על בית המשפט העליון”, ב”מאבק בכפייה הדתית” (המתעצמת), או ב”לשמור על הדמוקרטיה” (שאינה קיימת). חיוני לקדם חלופה יסודית המשלבת צדק חברתי, דמוקרטיה אמיתית וסיום של הכיבוש.

כולם חשים ברדיקליזציה

ברדיקליזציה הקיימת במחאה כולם חשים היטב, גם בשלטון, וחוששים ממנה. עמירם לוין, אלוף במילואים והמשנה לראש המוסד לשעבר, אמר בשבוע שעבר כי בשטחים הכבושים קיים משטר אפרטהייד וכי צה”ל שותף בפשעי מלחמה – כמו שקרה בגרמניה הנאצית. “צה”ל מתחיל להיות שותף לפשעי מלחמה בתהליכים עמוקים המזכירים תהליכים שקרו בגרמניה הנאצית”, אמר לוין בראיון ליומן הבוקר של רשת ב’ והוסיף: “תסתובב בחברון ותראה רחובות שערבים לא יכולים להסתובב שם. זה כואב ולא נעים אבל זו המציאות. עדיף להתמודד איתה קשה ככל שתהיה מאשר להתעלם ממנה”.

בנאומו במוצ”ש (12.8) מעל בימת ההפגנה נגד ההפיכה המשטרית ברחוב קפלן אמר לוין: “ביבי רוצה שנמסור את מפתחות המדינה לחבורת שרים הזויה, חלקם עבריינים מורשעים ומשתמטי שירות צבאי. שרי שקר וחבורת פשע שאינם יודעים מהי דמוקרטיה, מפני שהם ועוזריהם גדלו בחבל ארץ שאין בו אחת; לשרים שמעודדים טבח בפלסטינים הנתונים לשלטוננו, לשר גזען שבוזז את תקציב המדינה, ומונע תקציב מהערבים רק כי הם ערבים”. נכון, לוין לא קרא לסרב לשרת את שלטון האפרטהייד. אבל זו תהיה התחנה הבאה. הרכבת יצאה לדרכה, ובינתיים, אין השלטון מצליח לעצור אותה.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/123314

הרמטכ"ל הרצי הלוי, עיניו עצובות, נשקף מהמודעה בעמוד השער של "הארץ", 17 באוגוסט 2023 (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן