fbpx

1,500 פסיכולוגים דורשים מההסתדרות להכריז סכסוך עבודה בעקבות ההפיכה המשטרית

במכתב ציינו גם את הפגיעה המקצועית שתגרם למקצועות בריאות הנפש כתוצאה מחוקי ההפיכה

יותר מ-1,500 פסיכולוגים חתמו על עצומה בדרישה להכריז על סכסוך עבודה בעקבות ההפיכה המשטרית וביטול עילת הסבירות. בעצומה שנשלחה ליו”ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, וליו”ר הסתדרות המח”ר, אלכסנדרה קרושינסקי, הם כתבו “אנו משוכנעים שהחקיקה שהממשלה מקדמת פוגעת ביכולתנו לשרת את הציבור בצורה מקצועית, שוויונית, איכותית וזמינה את המטופלים. אנו קוראים להסתדרות להצטרף לכוחות רבים נוספים בהגנה על התשתית הדמוקרטית בישראל”.

“אנו רואים בהסתדרות ארגון העובדים שלנו, כאחראי להגן על זכויותינו כעובדים ועל מעמדנו המקצועי כפסיכולוגים. בשל כך אנו מצפים שהארגונים בראשותכם יכריזו בהקדם על סכסוך עבודה, שיאפשר לנו לשבות בצורה מוגנת ולהיאבק כציבור עובדים פעיל ומודע נגד הפגיעה וזכיותינו ומעמדנו המקצועי”, הדגישו. יצוין שלאחרונה חתמו יותר מ-3,400 פסיכולוגים על עצומה הקוראת להסתדרות הפסיכולוגים בישראל לנקוט עמדה חד-משמעית ולפועל נגד ההפיכה המשטרית.

כמו כן, בשבוע שעבר יותר מ-1,300 אנשי מערכת הבריאות ומקצועות הבריאות והרווחה קראו אף הם להסתדרות להכריז על סכסוך עבודה ולהצהיר כי “במקרה של משבר חוקתי – יושבת המשק, עד אשר הממשלה והעומד בראשה יפעלו על פי חוק ועל פי פסיקת בית המשפט העליון”. 

בין חותמים: חברי הסתדרות העוסקים בפיזיותרפיה, קלינאות תקשורת וריפוי בעיסוק, עובדים סוציאליים ורופאים ממחאת “החלוקים הלבנים” שקראו ליו”ר ההסתדרות ארנון בר דוד להכריז מייד על סכסוך עבודה ולהשבית את המשק במקרה שבו הממשלה לא תקבל את פסיקת בג”ץ בעניין ביטול עילת הסבירות וייגרם משבר חוקתי. הפנייה הועברה גם ליו”ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני; למזכ”ל איגוד הרוקחים, שימי שמריהו הללי; ליו”ר הסתדרות המיקרוביולוגיים הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר שדמון; ליו”ר איגוד מקצועות הבריאות, אלי גבאי;  ליו”ר איגוד הרנטגאים, אריה הרשקוביץ וליו”ר הסתדרות ההנדסאים, דני הורנשטיין. לעצומה צרפו שני ניירות עמדה וכן חוות דעת משפטית של שופטים בדימוס ועורכי דין.

כמו כן, הם מתריעים גם על קידום חקיקה שפוגעת במעמדם של אנשי המקצוע, בהם קידום תוכנית “עמית רופא” והכנסת אנשי מקצוע שאינם מורשים לטפל בילדים. “ביטול עילת הסבירות, פגיעה במקצועיות והחלשת מערכת המשפט יצמצמו את היכולת שלנו כאנשי מקצוע לתת את הטיפול המיטבי לתושבי ישראל, כפי שהתחייבנו בקוד האתי המקצועי שלנו. אלו תפגענה בעמידה על זכויות החולה וביכולת של האזרח הפשוט להתגונן בפני השלטון”.

בשבוע שעבר גם מאות מרצים המלמדים במכללות ציבוריות ופרטיות ברחבי הארץ מצטרפים לקריאת השביתה נגד ההפיכה המשטרית ופרסמו קריאה לפיה הם “חרדים לגורל המדינה. מצב של משבר חוקתי שבו הממשלה אינה מקבלת את פסיקות בית המשפט העליון, הוא סכנה קיומית למדינת ישראל. אנו עוקבים בדאגה רבה אחר צעדי הממשלה ומצהירים בזאת כי נעשה כל שביכולתנו כדי להגן על ערכי מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית, תוך נקיטת אמצעי מחאה משמעותיים, לרבות שביתה, בכל שעה שנדרש”. על עצומה חתמו מרצים המלמדים בשורה ארוכה של מכללות ביניהן: אורנים, המכון הטכנולוגי חולון, תל-חי, הדסה, האקדמית ת”א-יפו, סמינר הקיבוצים, דוד ילין, המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט, הקריה האקדמית אונו, ספיר, עמק יזרעאל, בית ברל, שנקר, הרצוג, אחווה, כנרת, רופין, הגליל המערבי, צפת, המכללה למינהל, קיי, המרכז האקדמי למשפט ועסקים, גבעת וושינגטון וגורדון.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/123428

פסיכולוגים מפגינים למען דרישותיהם מול בניין ההסתדרות בתל-אביב, מארס 2023 (צילום: פורום הארגונים למען פסיכולוגיה ציבורית)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן